Poznejte hlavní atrakce Srbska

Poznejte hlavní atrakce Srbska 1

Srbsko je země obklopená pevninou a ležící na Balkáně, a přitom velmi nedoceněná coby turistická destinace. Cestovatelé v současnosti objevují rušný městský život a pozoruhodnou původní přírodu této bývalé jugoslávské země. Zde uvádíme sedm nejzajímavějších možností, které na Vás v této zemi čekají.

 

Projděte se po bohémské čtvrti v Bělehradu

Ulice Skadarlija v Bělehradu započala kolem roku 1830 jako romské sídlo. Díky své blízkosti srbskému Národnímu divadlu představovala dobrou základnu pro herce, spisovatele a básníky, kteří navštěvovali tradiční hostince, a za jídlo a ubytování často platili básněmi ručně psanými na ubrousky či na menu. Dnes zde můžete najít některé nejstarší srbské taverny (kafana) v Bělehradu, zatímco galerie udržují uměleckého ducha naživu. Projděte si po kamenné ulici a zakončete den drinkem v severní části okrsku, kde je dřívější pivovar dnes domovem stylových podniků, jako je Kaldrma Bar.

 

Za historií v jugoslávském stylu

V letech 1918-1992 zahrnovala tehdejší Jugoslávie velkou část Balkánu, sjednocovala šest zemí v jedné federaci, kde Srbsko leželo uprostřed. Bělehrad může vyprávět mnoho o vzestupu a pádu zaniklého státu. CK Yugo Tour nabízí prohlídky Bělehradu v retro jugoslávském voze Zastava, který se vyráběl v letech 1980–2003. Pozoruhodná fakta (a ještě zajímavější pověsti) se dozvíte během komentované prohlídky, který zahrnuje také brutalistickou architekturu ve čtvrti Novi Beograd a Muzeum Jugoslávie, kde se nachází mauzoleum prezidenta Tita nazývané Dům květin.

 

Vydejte se na kole soutěskou Djerdap (Železná vrata)

Poznejte hlavní atrakce Srbska 2

Druhá nejdelší evropská řeka Dunaj nabízí spoustu skvělých vyhlídek, ale její nejkrásnější část se patrně nachází v Srbsku. Soutěska Železná vrata v Národním parku Djerdap je jeden z nejdelších kaňonů v Evropě, kterým prochází Dunajská cyklostezka vedoucí z Německa k Černému moři. Navštívte městečko Golubac, zde naleznete pozoruhodnou a kdysi významnou pevnost Golubac s výhledem na nejširší místo Dunaje (6 km), která střeží vstup do Železných vrat. Odtud můžete pokračovat kolem řeky po dálnici, která míjí skály vysoké až 300 m a nejhlubší bod Dunaje v soutěsce Mali Kazan (95 m). Pokud se rozhodnete podniknout pěší túru v národním parku, je potřeba se nejdříve zaregistrovat v návštěvnickém centru.

 

Navštivte festival EXIT

Každoročně se v pevnosti Petrovaradin ve městě Novi Sad koná jeden z největších hudebních festivalů na evropském kontinentě, EXIT (letos 8. 7. – 11. 7. 2021). Co začalo jako studentská iniciativa v boji za svobodu a demokracii po válce v Kosovu, je dnes akce, kterou navštíví až 200 000 lidí, a která vždy představí významné vystupující (např. Paul Kalkbrenner, The Cure, Ziggy Marley, Nick Cave, Snoop Dogg a The Prodigy). Přitom festival nikdy neztratil svůj vědomý charakter, kdy podporuje charitu, humanitu a ekologické povědomí. To vše je součástí umění a kultury, kterým Novi Sad vděčí za to, že byl jmenován Evropskou metropolí kultury pro rok 2021.

 

Bavte se v kavárnách ve městě Novi Sad

Pití kávy je v Srbsku možná nejoblíbenější činností a druhé největší město v zemi k tomu nabízí ideální místa. Především je zde Trčika, dříve tramvaj, která jezdila mezi centrem a oblíbenou pláží u Dunaje až do svého vyřazení z provozu v roce 1958. Dnes si na jejích sedadlech můžete dát některý z horkých nápojů a také oblíbené srbské palačinky. Na skrytějším místě se nachází osobitá umělecky stylizovaná kavárna Frida Kahlo. Když půjdete po pěší třídě Zmaj Jovina, dívejte se po obrázku tohoto autora (J.J. Zmaj)  v jednom ze starých oken; pak vejděte do průchodu a po schodech nahoru, kde si můžete dát kávu a mléčný koktejl v půvabném a zároveň netradičním obývacím pokoji. A pokud se zajímáte o stará rádia, nenechte si ujít návštěvu Radio Cafe, jehož stěny jsou jimi doslova pokryty.

 

Pozorování medvědů v Národním parku Tara

NP Tara na jihozápadě Srbska je nepochybně nejkrásnější místo v zemi. Bujné lesy a hory dosahující výšky až 1600 m pokrývají rozlohu více jak 250 km2, zatímco čistá voda řeky Driny se leskne v tyrkysovém odstínu. Různorodá populace divokých zvířat v parku zahrnuje asi 50 medvědů hnědých. Není snadné je zahlédnout, takže pokud se stojíte o blízké setkání s nimi, přihlaste se předem na prohlídku parku s pozorováním medvědů. Správce parku Vás zavede na dvě ze čtyř míst krmení a z bezpečného úkrytu možná budete mít možnost spatřit některého z chlupatých obrů.

 

Vlakem do Drvengradu

Vysoko v pohoří Mokra Gora bosenský filmový režisér Emir Kusturica vybudoval vesnici Drvengrad. Městečko bylo postaveno celé ze dřeva v tradičním stylu tohoto regionu, takže působí jako z pohádky. Ve skutečnosti se jedná o rekreační letovisko, kde se můžete ubytovat v krásných malých chaloupkách, z nichž každá má jedinečný interiér. Nedaleko Drvengradu naleznete historický turistický vlak Šarganská osmička, který původně zahájil činnost v roce 1925. Navržen byl tak, aby na pouhých 3,5 km překračoval výškový rozdíl 300 m, takže inženýři přišli se smyčkami kolem dvou hor. V 70. letech byl Ćira (jak se zde vlaku přezdívá) zastaven, a znovu uveden do provozu pro turisty v roce 2003.

 

Cestování do Srbska a v Srbsku

Mezinárodní lety obsluhují letiště Nikoly Tesly v metropoli Bělehradě, a také letiště Konstantina Velikého v Niši. Autobusová síť je spolehlivější než vlakové spojení a cestování po silnici často bývá rychlejší. Do NP Tara a pohoří Mokra Gora se dostanete z Bělehradu, Zlatiboru či Užice. Autobusová spojení naleznete na stránkách Balkan Viator nebo Polazak.