Sopky v Indonésii

Sopky v Indonésii 1

Přestože jsou indonéské sopky často zmiňovány v souvislosti s jejich krásou, pozoruhodnými vrcholky, úžasnými krátery a pohledy na bublající žhavé jádro země, i nadále na sebe přitahují pozornost také jejich erupce, které jsou připomínkou jejich smrtící aktivity. Mnohé sopky v Indonésii vybuchují, a někdy s děsivými následky.   

Díky poloze Indonésie na tichomořském „Ohnivém prstenu“, jsou dvě velké tektonické desky (Indická a západní Tichooceánská) tlačeny pod mohutnou Euroasijskou desku, kde se taví v hloubce asi 100 km pod povrchem. Část magmatu pak stoupá vzhůru a proniká ven v podobě šňůry vulkanických ostrovů napříč Indonésií. S tektonickou aktivitou přicházejí také ničivá zemětřesení a tsunami, k jakému došlo v Thajsku o Vánocích 2004, a později také na Jávě, na Sumatře nebo na Mentavajských ostrovech. Zde uvádíme základní informace o nejkrásnějších a nejneklidnějších vulkánech Indonésie.

 

Gunung Bromo, Jáva 

Měsíční krajina velkolepých rozměrů a surrealistická krása, to je Gunung Bromo, jedno z nejúžasnějších míst v Indonésii. Jeho vrcholek obklopený pustou plání nazvanou Moře písku je posvátný a strašidelný. Bromo sice není nejvyšší vrcholem Jávy, ale zato tím nejkrásnějším. Z vrcholku můžete spatřit dvě další sopky (jednu v různých stádiích aktivity) stojící v rozlehlé kaldeře ještě většího vulkánu…

Ve srovnání s dalšími velkými vrcholy je Gunung Bromo is trpaslík, jeho krása však spočívá v jeho poloze, ne velikosti. Bromo, který vystoupil z nitra původní kaldery Tengger, je jednou ze tří sopek, které se vynořily z rozsáhlého kráteru, který měl průměr 10 km. Kouřící vrchol Bromo, spolu s vrcholy Kursi a Batok, stojí v moři sopečného popela a písku obklopený vysokými skalami tvořícími okraj kráteru. Nedaleký Gunung Semeru, nejvyšší vrchol a jedna z nejaktivnějších sopek Jávy, vrhá na celou scénu stín (a občas i popel).  

 

Gunung Krakatau, Jáva 

Vydejte se lodí podívat na zbytky a zároveň nové počátky jedné z nejznámějších sopek světa. Jen málo sopek se v historii tolik proslavilo svojí explozí jako Krakatau. Celý ostrov vylétl do povětří v roce 1883, kdy proměnil den v noc a vrhl ničivé tsunami na pobřeží Jávy a Sumatry, čímž se dostal do hlavního centra pozornosti vulkanologů; jen málokdo by čekal, že se Krakatau odpálí s tak ničivými účinky. Sice se roztrhal na kousíčky, nahradil ho však Anak Krakatau („Dítě Krakatau“), který je na vzestupu už od svého prvního vynoření se před téměř 80 lety. Má neklidnou a nejistou povahu, vypouští spršky žhnoucího kamení a vyvrhuje kouř a popel.

 

Kawah Ijen, Jáva 

Noc před výstupem můžete strávit na poklidné kávové plantáži a pak se vydat na sopku s pozoruhodným tyrkysově zbarveným sírovým jezerem na vrcholu. Proslulá planina Ijen je rozlehlá vulkanická oblast, které dominují tři vrcholy: Ijen, Merapi a Raung. Krásná hustě zalesněná vysokohorská oblast je jen řídce osídlená, nachází se zde kávové plantáže a pár izolovaných sídel; Gunung Ijen znamená javánsky „Osamělá hora“. Přístupové cesty na planinu jsou ve špatném stavu, takže i počet návštěvníků je nízký. V podstatě každý návštěvník sem přichází, aby podnikl výstup k pozoruhodnému kráterovému jezeru Kawah Ijen. Planina s výhledem do daleka a s mírným klimatem by však mohla sloužit jako dobrá základna pro několikadenní výstupy do oblak mimo civilizaci.  

 

Gunung Agung, Jáva 

Vydejte se po některé z řady tras na nejvyšší a nejposvátnější horu Bali; Gunung Agung je impozantní vrchol viditelný z většiny jižního a východního Bali, přestože ho často halí mraky a opar. Mnohé zdroje udávají výšku 3142 m, někteří však říkají, že přišel o svůj vrchol při erupci roku 1963, takže názory na skutečnou výšku se různí. Vrcholek je tvořen oválným kráterem o průměru asi 700 m, kde se nachází nejvyšší bod na západním okraji nad Besakih.

 

Gunung Kerinci, Sumatra 

Postavte náročnému výstupu na nejvyšší vrchol Sumatry, který dominuje severnímu konci parku. Gunung Kerinci (3805 m) je jedna z nejaktivnějších sopek Sumatry (která naposled vybuchla v roce 2009) a nejvyšší vrchol Indonésie mimo Papuu. Za jasných dní vrcholek nabízí fantastický výhled na jezero Danau Gunung Tujuh a na okolní údolí a hory.  

 

Kelimutu, Nusa Tenggara 

Obdivujte přízračnou scenérii na vrcholu vulkánu, kde se uprostřed měsíční krajiny nacházejí tři odlišně zbarvená jezera. Jedním z nejkrásnějších způsobů, jak prožít ráno, je popíjet zázvorovou kávu, zatímco slunce zdolává západní okraj Kelimutu, proniká oparem na nebe a odhaluje tři hluboká vulkanická jezera, z nichž každé má jiný odstín. Proto jsou tato jezera v Národním parku Kelimutu už dlouho považována za nutnou zastávku při návštěvě ostrovů Nusa Tenggara. Jedno z nich má tyrkysově modrou barvu, druhé tmavě hnědou s rezavými skvrnkami a třetí je černé, odstíny se však v průběhu času mění. Barvy jsou přitom tak intenzivní, že jezera působí, jako by byla naplněná hustou barvou.

 

Gunung Rinjani, Lombok 

Připojte se k poutníkům stoupajícím na vrchol této posvátné hory, na níž se nachází obrovské kráterové jezero, na které shlíží aktivní vulkán Gunung Baru. Pro obyvatele Bali, kteří sem přicházejí jednou ročně, je Rinjani jednou z nejposvátnějších hor (spolu s horami Agung na Bali a s Bromo na Jávě). Uvnitř její obrovské kaldery 600 m pod okrajem leží úžasné kobaltově modré jezero Danau Segara Anak („Dítě moře“) široké 6 km. Obyvatelé Bali hážou své šperky do jezer při obřadu nazývaném pekelan, a pak teprve pokračují ve výstupu na posvátný vrchol.  

 

Gunung Api, Moluky  

Výstup na sopku v souostroví Banda Islands Vám umožní úžasný pohled na východ slunce. Malá ďábelská sopka o výšce 666 m vždy představovala nebezpečí pro ostrovy Bandaneira, Lonthoir a pro toho, kdo se snažil zemědělsky využít její úrodné svahy. Poslední erupce sopky v roce 1988 usmrtila 3 lidi, zničila přes 300 domů a na celé dny zahalila nebe popelem. V historii byly erupce  Gunung Api často strašidelně přesným znamením blížícího se vpádu nepřátel…

 

Gunung Semeru, Jáva 

Vrchol Gunung Semeru, který je součástí mohutného masivu Tengger, je nejvyšším vrcholem na Jávě s nadmořskou výškou 3676 m. Je znám také jako Mahameru („Velká hora“) a hinduisté na něj pohlížejí jako na nejposvátnější horu ze všech a otce hory Gunung Agung na Bali. Semeru je jedna z nejaktivnějších sopek Jávy a nachází se v téměř nepřetržitém stavu erupce už od roku 1818. V roce 1981 bylo zabito 250 lidí při jedné z jejích nejhorších erupcí, a naposledy vybuchla v březnu 2009.