Baleárské ostrovy: Mallorca, Menora, Ibiza, Formentera II.

Baleárské ostrovy: Mallorca, Menora, Ibiza, Formentera II. 1

Azurově modré moře, pláže s jemným bílým pískem a slunečná středozemní krajina představují scenérii pro dovolenou snů. Španělské Baleáry jsou tvořeny čtyřmi nádhernými ostrovy, z nichž každý má vlastní specifický charakter. Mallorca nabízí krásné kostely, starobylé vesnice a inspirativní kláštery, a také pláže s čistým pískem. Menší a klidnější Menorca představuje tiché útočiště pro ty, kdo mají rádi moře a přírodu. Ibiza je proslulá svým živým ruchem a krásnými plážemi; její další atrakcí je půvabné staré město, které patří k nejlepším lokalitám s malebnou scenérií ve Španělsku. A pokud dáváte přednost méně navštěvovaným destinacím, ostrov Formentera nabízí čisté pobřeží a přírodní rezervaci ukrývající pláže patřící k nejkrásnějším na Baleárských ostrovech.

 

Palma de Mallorca, Mallorca 

Baleárské ostrovy: Mallorca, Menora, Ibiza, Formentera II. 2

Elegantní metropole ostrova ležící v zátoce Mallorca/Palma nabízí nespočet historických a kulturních atrakcí. Nad malebným přístavem ve starém městě se tyčí katedrála Panny Marie (Catedral de Mallorca, La Seu), která se svými věžemi a věžičkami působí velkolepým dojmem, ať se díváte z kteréhokoli místa v zátoce. Další významnou pamětihodností je Královský palác (Palau de l’Almudaina) z 13. století  (který můžete navštívit a prohlédnout si), původně maurská pevnost, která byla v 14. století proměněna v královský palác pro Katolická Veličenstva (Ferdinanda II. Aragonského a Isabelu Kastilskou).  Za návštěvu stojí rovněž rušný rybí trh La Lonja v přístavu a Plaza Mayor, hlavní náměstí starého města. Turisté by si měli nechat čas na procházku labyrintem jeho úzkých ulic a přitom si prohlížet atraktivní butiky (především na ul. Carrer de Sant Feliu) a možná i posedět ve venkovní kavárně nebo si odpočinout na některém z příjemných náměstí. Pro milovníky umění je nezbytnou zastávkou Muzeum Mallorky (Museu de Mallorca) zahrnující sbírky archeologie, krásného umění a dekorativního umění a Fundació Miró Mallorca („Nadace Miró“), kulturní centrum, které vystavuje díla malíře Joana Miró (1893-1983). Fundació Miró je umístěna v jeho bývalém ateliéru, který byl zároveň téměř 30 let jeho domovem. Mnoho turistů však přichází do Palmy de Mallorca kvůli slunci a písečným plážím. Díky teplému počasí po celý rok je Palma skvělým místem pro dovolenou u moře. Asi 10 km odtud leží Playa de Palma, jedna z nejlepších (a dobře vybavených) pláží na ostrově. Nedaleko Playa de Palma se nachází Playa del Arenal, rozsáhlá pláž lemovaná palmami hned vedle přístaviště pro jachty. Zdejší Jachtařský klub nabízí hodiny plavby na plachetnici a pořádá závody plachetnic.

 

Středověké město Alcúdia s hradbami, Mallorca

Dobře zachovalé opevněné středověké město skýtá půvab Evropy starých časů. Historické centrum Alcudie obklopené hradbami představuje půvabné bludiště kamenných ulic pro pěší a pěkných kamenných budov. Když budete procházet starým městem, můžete si všimnout mnoha krásných kostelů, a také majestátních aristokratických domů s erby a s renesančními ozdobami na oknech. Zajímavou atrakcí nedaleko kostela Sant Jaume z 13. století je archeologická lokalita, římské město Pollentia z 1.stol. př.n.l.. Spatřit zde můžete zbytky římských domů z klasického období, římské divadlo a fórum. Monografické muzeum v Pollentii (Museu Monográfico de Pollentia) vystavuje artefakty, které odkryly archeologické vykopávky v lokalitě Pollentia. Sbírky muzea zahrnují starověké šperky, kuchyňské potřeby, skulptury a architektonické prvky. Po prohlídce se turisté mohou projít lokalitou a najít si místo k odpočinku. Alcudia nabízí mnoho vstřícných restaurací a kaváren s příjemnou venkovní terasou. Kromě toho je proslulá svými tradičními svátky a kulturními akcemi, jako jsou oslavy Svatého týdne během Velikonoc, pouliční divadlo Via Fora (rekonstrukce historických událostí) v červenci a srpnu, Muestra de Teatro s klasickými antickými představeními v římském divadle v červenci a srpnu a Fiestas de Sant Jaume konaná každoročně 25. července. V úterý a neděli od 9 do 14 hod. přiláká pestrá tržnice Mercadet d’Alcúdia prodejce nabízející čerstvé ovoce a zeleninu z místních farem, ale také oblečení, bižuterii a další zboží. Asi 3 km od Alcúdie leží Port d’Alcúdia, přímořský resort vhodný pro rodiny s dětmi s řadou hotelů a pěknou písčitou pláží. Starý rybářský přístav Port d’Alcúdia je zároveň přístavištěm, takže zde kotví luxusní jachty vedle skromných rybářských lodí. Turisté se mohou projít po promenádě kolem přístavu nebo si udělat zastávku a ochutnat autentické dary moře v některé z restaurací na nábřeží. Asi hodinu autem od Alcúdie se nachází Národní park Península de Llevant s mnoha skvělými trasami pro pěší turistiku. Skutečně mimořádnou trasu představuje výstup (5 km) z vesnice Betlem ke klášteru/poustevně Ermita de Betlem, který vede skalnatou středozemní krajinou v pohoří Serra de Llevant. Náročná úzká klikatící se stezka však turisty odmění fantastickými výhledy od poustevny 300 m nad mořem. Poustevnu Ermita de Betlem založili mniši od sv. Honorata v roce 1805 a obklopují ji sady.

 

Klášter Real Cartuja de Valldemossa, Mallorca

Na vrcholu kopce s výhledem na Středozemní moře leží malebná vesnice obklopená zalesněnými vrcholy Serra de Tramuntana, sady a olivovými háji. Návštěvníci se mohou procházet úzkými uličkami a obdivovat staré kamenné budovy s výraznými zelenými okenicemi. Ulice pro pěší jsou často lemovány restauracemi kavárnami, pekařstvími, obchody se suvenýry a butiky s řemeslnými výrobky. Městečko Valldemossa představuje příjemné místo, kde můžete strávit noc. Nezbytnou zastávkou při návštěvě Valldemossy je Královský kartouzský klášter Valldemossa (Real Cartuja de Valldemossa) původně ve 13. století postavený jako královská rezidence. Hudební skladatel Chopin si zde pronajal místnost, kde strávil zimu 1838-1839 se spisovatelkou George Sand; oba se přitom umělecky inspirovali krásou kláštera a okolní přírody. V srpnu se v kartouzském klášteře koná Chopinův festival, kterého se účastní přední klavíristé hrající Chopinova díla, ale také další díla klasické hudby. Nádherná středozemní krajina v pohoří Serra de Tramuntana (UNESCO) kolem Valldemossy dnes inspiruje především milovníky přírody a vyznavače pěší turistiky. Arcivévodova stezka (Cami de s’Arxiduc, kterou vytvořil rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský) začíná ve vesnici Valldemossa a tvoří (neznačený) okruh dlouhý 11 km skalnatým horských terénem, dubovými háji a borovicovými lesy. Mírně obtížná pěší trasa nabízí dechberoucí panoramatické výhledy na dramatické pobřeží a na pohoří Tramuntana. Součástí obce je přístav Port de Valldemossa (7 km od Valldemossy), stará rybářská vesnice s pěkným přístavem a maličkou oblázkovou pláží. Přístav je znám svojí vynikající kuchyní, která spojuje čerstvě ulovené ryby a místní plodiny z okolních farem, čímž vznikají výborné pokrmy. Port de Valldemossa nabízí několik skvělých restaurací ukrytých v tichých vedlejších ulicích. Přímo v přístavu najdete Restaurante Es Port, oblíbený podnik proslulý kvalitními dary moře a tradičními španělskými pokrmy. Když budete pokračovat v cestě, 10 km od Valldemossy leží krásná horská vesnice Deià umístěná v údolí nad mořem. Toto malebné městečko přitahuje umělce a spisovatele už od 30. let 20. století.

 

Stylový přímořský resort Puerto Portals, Mallorca

Destinace pro námořní výlety a letní dovolenou na pláži, Puerto Portals, je místem, kde na Mallorce můžete „vidět a být viděni“. Luxusní přímořský resort v zátoce Palma (10 km od metropole Palma de Mallorca) přitahuje bohatší stylovou klientelu, která dává přednost luxusním autům, krásným jachtám, módním restauracím a butikům. Hostí přitom mezinárodní klientelu, takže Puerto Portals působí podobným dojmem jako Monte Carlo v Monaku. Kolem malebného přístaviště naleznou návštěvníci stovky luxusních jachet, jachtařský klub a mnoho špičkových restaurací. K vynikajícím patří Ritzi Restaurant s příjemnou venkovní terasou u přístaviště a Cappuccino Grand Café, která má venkovní jídelnu (patio) s výhledy na přístaviště. Jen 3 km autem od Puerto Portals se v městečku Costa d’en Blanes najdete restauraci Es Fum Restaurant ověnčenou michelinskými hvězdičkami, která podává vybranou sezónní kuchyni v elegantní jídelně nebo na terase obklopené perfektně udržovanými zahradami a s výhledem na Středozemní moře. Nedaleko přístaviště v Puerto Portals leží pláž se zlatavým pískem, která v létě bývá pokryta lehátky a slunečníky. Přitom jen 1 km od Puerto Portals naleznete malou, ale oblíbenou pláž Playa Oratori de Portals, která nabízí mírné průzračné moře a snack bar na nábřeží. Další příjemná pláž Playa de Portals Nous (asi 5 km autem od Puerto Portals) je schovaná v kryté zátoce. Na tento pás jemného bílého písku dlouhý 100 m míří především milovníci slunce, ale pláž je také oblíbeným místem pro provozování vodních sportů, jako je plavba na kajaku, šlapadlech a windsurfing. Zařízení zahrnuje snack bary, kavárny a půjčovnu vybavení na vodní sporty.

Posada Terra Santa 4*  – akční nabídka ubytování zde

.

Staré město Eivissa, Ibiza

Dalt Vila (UNESCO) je stará část města Ibiza (Eivissa), dokonalá z každého úhlu a kdysi středověké město s hradbami. Turisté zde naleznou fantastickou středomořskou scenérii s malebnými nabílenými domy pokrývajícími svah až k rušnému nábřeží. Za hradbami na kopci nad zbytkem města se nachází malý svět, kde se zastavil čas. Dalt Vila představuje labyrint úzkých ulic, klikatících se uliček jen pro pěší a velkolepých historických domů. Opevnění města bylo zbudováno v 16. století na zbytcích maurských hradeb se 3 branami a 7 rohovými baštami. Hlavní vstupní brána se nazývá Puerta de las Tablas a nese erb španělského krále Filipa II.. V jedné z dřívějších bašt je dnes umístěna část Muzea současného umění. Sbírka zahrnuje díla vytvořená na ostrově Ibiza od 60. let 20. století, a také expozice fotografií, sítotiskových plakátů ze 70. let 20. století a japonské tisky. Vysoko nad dalšími pamětihodnostmi starého města se tyčí Katedrála Panny Marie Sněžné (Catedral de Nuestra Señora de las Nieves), která byla zbudována v 13.-14. století na místě mešity Yebisah, která zde stála v dobách islámské nadvlády. Původně byla katedrála gotická, ale v 18. století byla zrenovována v barokním stylu. Návštěvníci mohou obdivovat strohý impozantní exteriér s výraznými venkovními opěrnými sloupy. Terasa na jižní straně katedrály pak nabízí nádherné výhledy na zátoku.

 

Plážový resort Cala Portinatx, Ibiza 

Baleárské ostrovy: Mallorca, Menora, Ibiza, Formentera II. 3
ostrůvek Es Vedra, Ibiza

Na severním výběžku ostrova Ibiza leží Cala Portinatx, resort vhodný pro rodiny s dětmi se širokým výběrem hotelů. Zdejší klima je krásně teplé a pobřeží omývá tyrkysově modré moře, které působí tropickým dojmem. Cala Portinatx se může chlubit plážemi patřícími k nejlepším na Ibize, s krásným pískem a mírnými vlnami. Navíc pláže nabízejí vynikající zařízení a služby turistům, jako jsou veřejné toalety, sprchy, restaurace, obchody, snack bary, půjčovna člunů a potřeb na vodní lyžování, a také lehátek. Cala Portinatx nabízí 3 oblíbené písčité pláže. Největší z nich je Playa de s’Arenal Gros, úsek jemného bílého písku dlouhý 125 m. S’Arenal Gros, jediná pláž v Cala Portinatx s pobřežní hlídkou, představuje ideální místo pro plavání, plavbu ve člunu nebo na vodním skútru. Rodiny s dětmi uvítají vodní park se skluzavkami. Playa de s’Arenal Petit je menší pláž s mělkým dnem, takže je bezpečná pro děti. Playa Porto je tichá pláž ukrytá v zátoce s malým rybářským přístavem a obklopená borovicovým hájem. Zátoka Cala Portinatx se nachází za skalní bariérou, která ji chrání před otevřeným mořem a přílivovou činností vln. Klidné vody jsou bezpečné pro plavání, ale zdejší klidné a průzračné moře oceňují také vyznavači šnorchlování a hloubkového potápění. Trajekty z Cala Portinatx míří na písečnou pláž v resortu Puerto de San Miguel a do stylového resortu San Antonio, kde naleznete mnoho kaváren a plážových klubů spolu s proslulým nočním životem.

Iberostar Santa Eulalia 4* – akční nabídka ubytování zde

.

Mahón, metropole Menorky

Na východním konci ostrova Menorca na strmém svahu nad přístavem leží metropole Mahón (Maó). Přístav se nachází na strategickém místě a je chráněn před větrem a nepříznivým počasím.  Návštěvníci, kteří sem přicestují po moři, bývají nadšení scenérií, protože při plavbě k přístavu míjejí staré pevnosti, ostrůvky a zátoky. Mahón je poklidné město s pomalým tempem. Návštěvníci se mohou procházet v jeho kamenných ulicích a obdivovat výhledy na moře. V samém centru Mahónu leží Plaza de España, prostorné náměstí, kam je možné se dostat z přístavu pěšky po schodišti. Z Plaza de España vychází mnoho ulic lemovaných obchody a restauracemi. Oblíbenou součástí náměstí Plaza de España je trh s čerstvými rybami (Mercat del Peix). Část trhu nabízí vynikající tapas uprostřed živého a přátelského prostředí. Jen pár kroků od Plaza de España se tyčí Iglesia del Carmen, karmelitánský kostel s přilehlým klášterním ambitem. Arkády ambitu dnes slouží jako místo pro konání tradičního trhu Mercat des Claustre. Probíhá každý den v týdnu od rána až do odpoledne a naleznete zde stánky s ovocem, zeleninou a dalšími potravinami, s oblečením, šperky a s typickým zbožím z Menorky. Na začátku září se v Mahónu koná Fiestas de La Mare de Déu de Gràcia de Maò, sedmidenní oslava na počest patronky města (Virgen de Gràcia) zahrnující průvody, atrakce pro děti, hudbu, tanec, pouliční párty a ohňostroje. 

Artiem Carlos Hotel 4* (adults only) – akční nabídka ubytování zde

.

Prehistorická lokalita Talatí de Dalt, Menorca

Vzácná prehistorická lokalita leží 8 km západně od Mahónu v mimořádně krásné venkovské krajině. Megalitická stavba Talatí de Dalt je taula, tj. stavba ve tvaru písmene „T“, nahoře s tlustou kamennou deskou podpíranou ústředním monolitem a částečně obklopenou obrovskou zdí. Talatí de Dalt byla zbudována kolem roku 1300 př.n.l. a je to prehistorická svatyně, která byla součástí jednoho z nejvýznamnějších sídel doby bronzové na Menorce. Pod ní jsou umístěny podzemní komory, které mohly sloužit jako obydlí. Návštěva Talatí de Dalt vyžaduje auto, protože sem nejezdí žádná veřejná doprava. Památka je přístupná denně od dubna do října a platí se menší vstupné.

10 přírodních divů Španělska

Národní park Ses Salines, Formentera

NP Ses Salines (UNESCO) je přírodní rezervace, která zahrnuje jih ostrova Ibiza a sever ostrova Formentera včetně kanálu mezi nimi. Většina (75 %) národního parku je zahrnuje moře s posidonií, druhem mořské trávy, který roste pouze tady. Dalším aspektem parku je pevnina (asi 2000 ha) se solnými pláněmi, mokřinami, písečnými dunami, plážemi a borovými lesy.  Uvítací centrum NP Ses Salines se nachází v Can Marroig na ostrově Formentera. Zájemci o pozorování ptactva bývají nadšeni šancí spatřit více jak 200 různých druhů ptactva; je možné zde zahlédnout růžové plameňáky, racka Audouinova nebo buřňáka baleárského. Na ostrově Ibiza  ve vesnici Sant Francesc de s’Estany (v kostele Iglesia de Sant Francesc z 18. století) se nachází Interpretační centrum Las Salinas, které přináší expozice o flóře a fauně v parku. Poblíž se nachází vyhlídková plošina pro pozorování ptactva a Interpretační centrum půjčuje dalekohledy. Kromě pozorování ptáků patří k dalším možnostem aktivit v NP Ses Salines procházky s výhledy a návštěva solných plání. Zdejší historické solné pláně sloužily po celá staletí k získávání soli a tím přinášely značné příjmy, které pak přispěly ke zbudování Dalt Vila na ostrově Ibiza. Nejlepší místo, kde si můžete prohlédnout solné pláně, je Las Salinas (nedaleko Playa de Ses Salines) na Ibize, kde je možné vidět úplné hory vytvořené z vysušené mořské soli. V přírodní rezervaci se nachází pláž, která patří k nejlépe hodnoceným na Ibize: Playa de Ses Salines je dlouhý rozsáhlý úsek jemného písku omývaného křišťálově čistým mořem. Je obklopena borovým lesem a působí odlehlým dojmem, ale v létě zde bývá skutečně plno. Pláž Las Salinas je dobře připravena na davy vyznavačů slunce a nabízí restaurace, snack bary a půjčovny lehátek a slunečníků. V hlavní sezóně na pláž dohlíží pobřežní hlídka.

Es Mares Hotel & Spa 4* – akční nabídka ubytování zde

Baleárské ostrovy: Mallorca, Menora, Ibiza, Formentera II. 4

Krásné pláže na ostrově Formentera

Idylický ostrov Formentera, který je méně turisticky orientovaný než Ibiza a Mallorca, skýtá blažené útočiště v přírodě. Jeho čisté pobřeží nabízí krásné izolované pláže a krásné prostředí, které je ideální pro relaxaci. Na ostrově najdete nádhernou středomořskou krajinu a 100 km pěších turistických stezek, které umožňují obdivovat zdejší přírodní scenérie. Na ostrově také můžete cestovat na kole. Hlavním přístavem na Formenteře je La Savina, kam připlouvají trajekty z Eivissy na Ibize. Nedaleko La Savina (asi 4 km) leží historické město Sant Francesc de Formentera, které skýtá řadu kulturních atrakcí. Zdejší farní kostel z 18. století je pozoruhodný svojí opevněnou architekturou, zatímco ponurá kaple Sa Tanca Vella z 13. století kdysi skýtala útočiště při útocích pirátů. V Sant Francesc de Formentera najdete také Etnografické muzeum a mnoho butiků v centru města. Ostrov Formentera nabízí mnoho krásných pláží ležících v Národním parku Ses Salines. Nejslavnější z nich je Playa de Ses Illetes (4 km od La Saviny) na idylickém místě s výhledy na moře až k ostrovu Ibiza. Návštěvníci bývají unešení zdejší nádhenrou scenérií s jemným bílým pískem a průzračným tyrkysově modrým mořem. Pláž nabízí mírné mělké moře připomínající bazén, takže je bezpečné i pro děti. Zdejší podmínky jsou ideální pro plavání, plachtění na plachetnici a windsurfing. Do národního parku se však platí vstupné a vybavení je omezené. Nedaleko Playa de Ses Illetes a rovněž v přírodní rezervaci Ses Salines se nalézá Playa de Llevant (asi 3 km od La Saviny) s měkkým bílým pískem a klidným průzračným mořem, které láká milovníky slunce a vodních sportů. I když je pláž izolovaná, má zařízení, jako jsou snack bary a půjčovna plážových vybavení (slunečníky, lehátka a potřeby pro vodní sporty). Pro vstup na pláž je nutné zaplatit vstupné do NP Ses Salines. Nejodlehlejší a nejidyličtější pláž najdete v resortu Cala Saona 5* na západním pobřeží Formentery: krytá pláž v klidné zátoce obklopené útesy nabízí široký pás písku a mírné moře. Nejsou zde téměř žádné vlny a voda je hluboké jen asi po kolena ještě kus od pobřeží. Cala Saona je místo vhodné pro opalování, koupání i vodní sporty, především šnorchlování, paddleboarding a plavbu na kajaku. Pokud byste hledali ubytování přes noc, skvělou možností je letovisko Es Pujols; je to pohodové městečko se spoustou dění a řadou restaurací a obchodů. Také zde najdete nádhernou širokou pláž s bílým pískem a klidným mořem, ideálním na plavání i na vodní sporty. Kolem pláže vede promenáda, kde bývá ve dne rušno, zatímco večer sem lidé přicházejí se poklidně procházet.

Akční nabídka ubytování Hotel Cala Saona & Spa

***

Baleárské ostrovy: Mallorca, Menora, Ibiza, Formentera II. 5
pláž Caló des Moro, Mallorca

DALŠÍ ŠPANĚLSKÉ OSTROVY

Ostrov Ons

Prakticky neobydlený ostrov je chráněn jako národní park, ale můžete ho navštívit trajektem nebo soukromou lodí. Dokonce zde můžete tábořit přes noc nebo se ubytovat v jediném ubytovacím zařízení na ostrově. Ostrov Ons je jedním z atlantských ostrovů ležící nedaleko města Pontevedra v pevninské Galicii v severozápadním rohu Španělska. K dispozici jsou značené stezky, po kterých se můžete vydat pěšky, na kole nebo za pozorováním ptactva. Naleznete zde několik krásných čistých pláží, kde možná budete úplně sami. Na ostrově je k dispozici jedna restaurace a penzion v blízkosti přístaviště trajektů Casa Acuna. Trajekty plují z Bueu od 1. června do 30. září, zatímco v jinou dobu je možné se sem dostat soukromou lodí.

Kanárské ostrovy

Ostrovy Cíes

Ostrovy Cíes jsou další z atlantských ostrovů v Národním parku Galicie a představují oblíbenou destinaci. Většina lidí sem připlouvá trajektem z města Vigo, ale denně sem může přicestovat pouze omezený počet osob kvůli ochraně přírodního prostředí. Hlavní sezona je od června do září, i když trajekty jsou v provozu už od květnových víkendů až do října, pokud je hezké počasí. Ve skutečnosti se jedná o 3 samostatné ostrovy, kdy 2 z nich jsou spojeny pouze úzkým písčitým pásem, který byl dříve označován za „nejlepší pláž světa“ s vodou po obou stranách. S povolením je možné zde kempovat, ale prostor je omezený. Na ostrově najdete pár malých restaurací a malý trh poblíž kempu.

Akční nabídka ubytování zde