Spotify vs. Apple Music: srovnání dvou nejvýznamnějších hudebních služeb

Spotify vs. Apple Music: srovnání dvou nejvýznamnějších hudebních služeb 1

Hudba hýbe světem. Milujeme ji všichni a neumíme si bez ní představit své životy, podobně jako si je neumíme představit bez elektřiny, televizního vysílání či internetu. My vám nabízíme srovnání obou služeb Apple Music a Spotify, přičemž jednoznačným králem v oblasti přehrávání hudby je aplikace Spotify. Její uživatelská základna překonala neuvěřitelných 20 milionů předplatitelů, nemluvě o astronomickém čísle 55 milionů dalších posluchačů, kteří využívají službu bezplatně. Služba Spotify vznikla ve Švédsku a momentálně svou konkurenci zcela převálcovala.

Konkurence však nikdy nespí. Společnost Apple pouze nedávno oznámila své velké očekávání ohledně své nové hudební služby Apple Music. Až čas ukáže, kterému řešení dá přednost více lidí.

Nová aplikace Apple Music vychází z platformy iTunes, jejíž součástí je i internetové rádio Beats 1, které vysílá nepřetržitě či blogovací služby Connect, díky které se mohou skupiny podělit se svou hudbou s fanoušky. Za několik týdnů získala více než 11 milionů předplatitelů. Platící zákazníci mohou využívat všech výhod iTunes, včetně 24-hodinového vysílání. Někteří uživatelé po uplynutí bezplatného tříměsíčního zkušebního období přecházejí na placený účet.

Hudební knihovna

Jedním z hlavních důvodů velké popularity služby Spotify je, že posluchačům nabízí možnost přehrát si značné množství hudby z archivu, ve kterém se nachází asi 30 milionů skladeb a každý den do něj přibývá více než 20 000 nových písní. Přestože má hudební knihovna Spotify několik zjevných nedostatků (marně byste zde hledali interpretů jako Garth Brooks, Taylor Swift, AC / DC či Beatles), jde nejucelenější sbírku hudby na světě.

Spotify kromě toho každé úterý přináší nejnovější zpravodajství ze světa hudby, exkluzivní záznamy ze živých koncertů a nové nahrávky. Přes speciální záložku se uživatelé mohou dozvědět o novinkách od známých umělců či objevovat nové hvězdy.

Přestože byl katalog Spotify v podstatě bezkonkurenčním až dodnes, v hudebním katalogu od Apple je údajně také více než 30 milionů písní. Apple Music v sobě navíc spojuje knihovny iTunes všechny uživatele. Každá skladba zakoupena přes iTunes Store nebo nahraná do iTunes Match se objeví také v knihovně Apple Music. Znamená to, že katalog Apple Music jistým způsobem vytvářejí přímo jeho uživatelé.

Funkce rádia

Pravděpodobně nejkontroverznější funkcí v příp. Spotify je rádio. Výběrem konkrétního interpreta si můžete vytvořit stanici, která bude vysílat pouze jeho písně. Písně od jiných zpěváků nebo skupin si můžete vybrat, pokud svou rozhlasovou stanici zaměříte na nějaký hudební žánr.

O něco hodnotnější službou je Beats 1 v aplikaci Apple Music. Jde o rozhlasovou stanici s živým vysíláním, která vysílá 24 hodin denně, ve 100 státech, kde je k dispozici Apple Music. Výběr skladeb mají na starosti diskžokej Zane Lowe (bývalý diskžokej na BBC 1 rádiu), Ebro Darden, a Julie Adenuga. V budoucnu by měly přibýt exkluzivní rozhovory s umělci, jakož i zpravodajství ze světa hudby. To by mělo mapovat svět hudby a přinášet nejlepší z toho, co se ve světě hudby děje. Kromě toho mají každý týden na Apple Music své relace renomovaní umělci, jako Elton John, Drake, Queens of the Stone Age Josh Homme, a Dr. Dre.

Objevujte hudbou s funkcí Music Discovery

V případě hudebního archivu s 30 miliony skladbami je vždy z čeho vybírat. Funkce rádia na Spotify však uživatelům poskytuje pouze omezené možnosti. Mimořádně oblíbeným je přehrávání seznamů písní, jakož i nová funkce „Objev týdne“. Ta je pravděpodobně nejlepší možností, jak se seznámit s novou hudbou. Díky 32 základním žánrům a 30 seznamům písní, které se dají navolit, je z čeho vybírat. Funkce se aktualizuje každé pondělí a nabízí dvouhodinový seznam písní vytvořen na základě doporučení a vašich preferencí. V seznamech často najdete hudbu, se kterou byste se jinak možná nikdy nesetkali.

Kromě toho Spotify svým uživatelům umožňuje jednoduchým kliknutím vytvářet, zveřejňovat a sledovat všechny seznamy písní. Kromě obrovské knihovny přináší Spotify i pestrý obsah, díky kterému máte pocit, že se tu vždy něco děje

Seznamy písní na Apple Music vytvářejí samotní diskžokeji. Je velmi vzrušující vidět, jak se Apple snaží překonat sofistikované počítačové algoritmy lidským přístupem a je pouze otázkou času, kdy si z toho vezme příklad i Spotify. Další součástí je blogovací platforma Connect, kde interpreti prezentují svou tvorbu fanouškům. Apple Music je také propojena s hlasovou asistentkou Siri, díky čemuž se dá ovládat i hlasem. Lze tak vyhledat určitou skladbu nebo si například přehrát nejlepší skladby žebříčku v určitém období nebo hudbu z filmu. Hlasové pokyny mohou uživatelé zadávat v jazycích, kterým Siri rozumí.

Aplikace Apple Music má několik záložek, záložka „Pro vás“ uživatelům doporučuje hudbu k poslechu. Tu nabízí na základě určitých algoritmů a na základě doporučení hudebních expertů. Každý uživatel má záložku „Moje hudba“, přes kterou se dostane k seznamu zakoupených skladeb, jakož i ostatních skladeb, které si může přehrát.

Poplatky

Apple Music stojí 5,99 € měsíčně, což je stejná cena jako při službě Spotify Premium. Apple původně chtěl nabízet své služby za 7 € a dokonce i za 4 € měsíčně, přičemž by se musel vzdát písní od většiny velkých značek, které vlastní autorská práva na písně ve větší části katalogu. K tomu, aby byla služba Apple Music přitažlivější, jsou v nabídce speciální rodinné balíčky, díky kterým se ke službě lze dostat až ze šesti účtů za celkovou cenu pouze 8,99 € měsíčně.

Kromě toho poskytuje Apple každému budoucímu uživateli tři měsíce poslechu zdarma. Klíčovým zůstává fakt, že Apple svou hudební službu nenabízí a ani neplánuje nabízet zdarma. Spotify má v nabídce bezplatnou verzi, jejíž vděčí za enormní nárůst uživatelů. Jak jsme již zmínili, jde o 55 mil. uživatelů. Pokud jde o platící zákazníky, Spotify se svojí strategií snaží konkurovat rodinnému balíčku od Apple Music.

Uživatelské rozhraní

Na Spotify se nám velmi líbí jeho přepracované uživatelské rozhraní s intuitivním ovládáním. Aplikace pro mobilní telefony i osobní počítače poskytuje uživatelům snadný způsob, jak vyhledávat hudbu, jak se dostat k seznamům písní, jak poslouchat internetová rádia a objevovat novou hudbu. Na levé straně aplikace se nachází proužek, který slouží k orientaci v programu. Ten je rozdělen do tří samostatných částí Main, Your Music a Playlist, přičemž části Main najdete všechny hudební skladby i rádio. Funkce vyhledávání funguje tak jako vyhledávání na Googlu.

Pro Apple, společnost se zálibou v minimalistickém stylu, byla aplikace Apple Music velkou výzvou. Služba se sice relativně snadno používá, nezaujme však svým bílým pozadím. Vzhledem k celkovému uspořádání můžete mít potíže při orientaci v rozsáhlém hudebním katalogu. Aplikace se ovládá pomocí tlačítek „For You“, „New“, „Radio“, „Connect“ a „Moje hudba“. Díky nim se mohou uživatelé dostat k nejnovější hudbě, k vlastním souborům na iTunes a k rádiu Beats 1. Ačkoli rozhraní Apple Music působí celkem svěže a živě, jsou tu obrázky z obalů alb, díky čemuž se zdá být přeplněný. Rozhraní Apple Music jednoduše potřebuje změnu k lepšímu a do té doby bude lepším řešením Spotify.

Sociální funkce

Pomocí propojení se sociální sítí mohou uživatelé Spotify sledovat své přátele, zjistit, co poslouchají a doporučit jim seznamy písní. Aplikace jim také umožňuje publikovat na Facebooku seznam písní, které poslouchali a jejich přátelé jim pak mohou na Facebooku napsat, zda se jim ta hudba líbí nebo ne. (Kdyby jim to řekli osobně, sociální sítě by asi přišly o hodně 🙂) I když to dodává službě Spotify určitý společenský vliv, uvítali bychom několik nových funkcí, které by umožňovalo snadněji sledovat přátele a umělce na chatu. Přidání nových funkcí k propojení se sociální sítí by mohlo pomoci k většímu rozšíření služby Spotify.

Apple Music kromě funkce Connect, která spojuje umělce s fanoušky, nemá v nabídce mnoho prvků sociální sítě. Najdete zde však fotografie ze zákulisí či nejnovější videoklipy od umělce, kteří svým fanouškům rádi nabídnou exkluzivní informace. Apple svým uživatelům umožňuje i vyjádřit se k tvorbě umělců s tím, že umělci mohou na zpětnou vazbu od fanoušků reagovat. Na sociálních sítích Facebook a Twitter mohou zveřejnit jednotlivé písně i celé alba. Přestože další prvky sociálních sítí nejsou v Apple Music dotaženy do konce, funkce Connect je tím nejlepším s čím jsme se mohli v této oblasti dosud setkat. Představuje jeden z nejpoutavějších aspektů služby, který by mohl společnosti Apple pomoci odlišit se od konkurence.