Co dělat na řeckém ostrově Ios

Co dělat na řeckém ostrově Ios 1

Ios je řecký ostrov spadající do soustroví Kyklady v Egejském moři. Ostrov je známý především svým dynamickým nočním životem, ale nabízí také prehistorické lokality a hrobku největšího řeckého básníka Homéra.

 

Pláž Manganari

Pláž Manganari leží na jižním konci Iosu a bývá považována za jednu z nejlepších na ostrově. Široký úsek písku nabízí pár možností ubytování a několik typicky řeckých plážových barů a restaurací, které podávají řeckou kuchyni. I během léta bývá pláž jen zřídka plná a vždy se najde místo pro všechny. Pláž je skvělá pro rodiny s dětmi, protože nabízí spoustu prostoru k hrám. Na pláži Manganari je unikátní skutečnost, že je rozdělena na dvě části s relativně plochou skalní formací uprostřed. Jižní a severní konec bývají obvykle nejméně obsazené.

 

Kostel Panagia Gremiotissa

Hledáte-li zajímavé místo s ještě pozoruhodnějšími výhledy, může jím být kostel Panagia Gremiotissa (Panny Marie na Útesu). Nachází se v kopcích nad metropolí ostrova a a nabízí fantastické panoramatické výhledy. Kostel je vidět už od města, protože jeho vysoká zvonice s modrou kopulí skutečně vyniká mezi okolní zelení. Kromě modré kopule je kostel celý bílý, takže se jedná o typický příklad místní architektury. 

 

Divadlo Odysseas Elytis

Další místo, kam můžete zamířit za pozoruhodným výhledem, je Divadlo Odysseas Elytis v kopcích nad Chorou. Divadlo bylo vybudováno ve starořeckém stylu s použitím mramoru jako hlavního materiálu. Většina velkých kulturních akcí na ostrově se koná právě zde, protože divadlo nabízí sezení asi pro 1100 lidí. Pokud byste měli příležitost navštívit koncert nebo hru v Odysseas Elytis, neměli byste si ji nechat ujít.

 

Pláž Mylopotas

Mylopotas patří k nejoblíbenějším plážím na ostrově, která každý rok přiláká tisíce turistů. Především v létě bývá pláž a přilehlá vesnice velmi rušná. Většina turistů sem přichází za sluncem ze střední a severní Evropy a vyhovuje jim zdejší široký úsek písku. I přes oblibu pláže tu najdete také méně obsazené části, které nejsou plné lehátek a slunečníků. K dispozici je rovněž řada možností vodních sportů.

 

Homérova hrobka

Homér byl jedním z největších básníků Řecka, který napsal svá mistrovská díla Odysseiu a Iliadu. Na počest básníka byla postavena krásně vyzdobená hrobka v lokalitě Plakoto. Nachází se na kopci a nabízí skvělý panoramatický výhled. Podle řeckých legend strávil Homér poslední dny svého života na Iosu, protože odtud pocházela jeho matka. Návštěva místa stojí za to nejen kvůli zajímavé hrobce a krásnému přírodnímu prostředí, ale také proto, že je to dobrý způsob, jak se dozvědět více o Homérovi a jeho dílech, která silně ovlivnila lidstvo.

 

Skarkos – archeologická lokalita 

Pokud se zajímáte o historii a kulturu, Skarkos je atrakce, kterou byste si neměli nechat ujít. Naleznete zde autentické sídlo z doby bronzové, které bývá často považováno za nejvýznamnější archeologickou lokalitu Kyklad. Ruiny kdysi vzkvétající vesnice podněcují představivost a pomáhají pochopit, jak zde lidé žili před staletími a tisíciletími. Archeologická lokalita je dobře dostupná, protože leží jen pár kilometrů od hlavního přístavu na ostrově.

Co dělat na řeckém ostrově Ios 2

Hrad Paleokastro

Byzantský hrad Paleokastro je jedna z mnoha zajímavých historických atrakcí na ostrově Ios. Nachází se mezi vesnicemi Agia Theodoti a Psathi a zvedá se na severovýchodním pobřeží ostrova. Poslední metry cesty k hradu vedu po krásné pěší stezce. Najdete zde rovněž pěkný kostel za hradbami, které chránily ostrov před piráty. Kvůli své poloze na vrcholu útesu představuje Paleokastro skvělé místo pro fotografy hledající dramaticky působící scenérie.

 

Pěší turistika

Ios nabízí skvělé pěší turistické trasy, které jsou známé svou drsností, protože většina ostrova je velmi skalnatá a pustá. I když většina stezek vyžaduje slušnou kondici, najdete zde také stezky vhodné pro méně náročné procházky. Díky řadě kopců na ostrově skýtají mnohé stezky velmi pěkné výhledy, zatímco vedou kolem skvělých vyhlídkových míst. Ale najdete zde také trasy kulturního zájmu, jako je ta z metropole Chora ke klášteru Agios Ioannis. Díky středomořskému klimatu je ostrov vhodný pro pěší turistiku po celý rok, ale kvůli horku a vyšším cenám v létě je ideální doba pro túry na Iosu jaro nebo podzim, které nabízejí teplé počasí a méně ruchu.

 

Ios Bar Crawl – návštěva barů a klubů

Ios Bar Crawl je proslulý výlet za nočním životem na ostrově, který nabízí balíček včetně vstupu do 6 nočních klubů a stanovené množství nápojů za velmi dobrou cenu. „Výlet“ Vás zavede do metropole ostrova Chory a nabízí skvělou možnost se setkat se stejně smýšlejícími lidmi a užívat si zábavy naplno. Většina účastníků jsou mladí lidé hledající zábavu a pohodová atmosféra je zaručena.    

 

Metropole Chora

Chora je největší město na Iosu, široce považované za jednu z nejatraktivnějších ostrovních metropolí v Kykladách. Chora nabízí historické centrum, které láká k poklidným procházkám, ale také pláž a dynamickou scénu nočního života. Rozmanitost se odráží také v typech návštěvníků, kteří sem přicházejí: rodiny s dětmi mířící na pláž, mladí lidé hledající párty zábavu a starší návštěvníci, kteří sem přicházejí za kulturu a krásnými panoramaty. Zajímáte-li se o kulturu, nenechte si ujít návštěvu Archeologického muzea ostrova Ios a zajímavého kopce Skarkos (výše).

 

Větrné mlýny 

Co dělat na řeckém ostrově Ios 3

Ios je velmi pustý ostrov a často dost větrný, takže má dlouhou historii spojenou s větrnými mlýny. Některé z nejlepších historických příkladů byly opraveny a dnes přitahují návštěvníky z celého světa. Větrné mlýny najdete na kopci shlížejícím na Choru a nejjednodušší způsob, jak se k nim dostat, je vydat se pěšky východním směrem z centra města. Kvůli své poloze na vyvýšeném místě větrné mlýny také skýtají skvělé výhledy na moře a krásné bílé domy ve městě Chora.

 

Pláž Kolitsani

Kolitsani je malá pláž jižně od města Chora, která je známý fantastickým křišťálově čistým mořem a mnoha plachetními jachtami, které připlouvají do zdejší idylické zátoky chráněné ze všech stran skalnatými kopci. Pláž je zcela přírodní a není zde zatím vybavení pro turisty. Především v době mimo hlavní sezónu je pláž velmi tichá a nabízí soukromí, takže je ideální pro milovníky přírody. Na pláž Kolitsani se však dostanete pouze lodí, protože cesta vedoucí sem se nachází na soukromém pozemku.

 

Kostel Agia Irini

Kostel Agia Irini se nachází na jihozápadním konci ostrova a je to jeden z nejikoničtějších kostelů, které byly vybudovány pro návštěvníky připlouvající na ostrov. Postaven byl na útesech shlížejících na moře a nabízí krásné výhledy pro ty, kdo se z centra města vydají pěšky do kopce. Kostel je celý bílý a je skvělým příkladem tradiční řecké architektury.

Lipsi a Ios

Pláž Ag. Theodoti

Pláž Ag. Theodoti patří k nejkrásnějším na Iosu a nabízí především klid a ticho díky své poloze daleko na severovýchodním pobřeží ostrova. Dostat se sem autem chváli trvá, protože nejprve musíte překročit kopcovité vnitrozemí, když přijíždíte od Chory. Jakmile budete na místě, odměnou Vám bude rozsáhlá pláž obklopená nedotčenou původní přírodou. V oblasti je k dispozici jen pár možností ubytování a restaurací, takže na pláži nikdy není ruch ani v létě. Kopce přímo za pláží jsou skvělým místem pro pozorování východu slunce.

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý

Plavby při západu slunce na pirátské lodi

Ios nabízí řadu zajímavých lodních výletů a plaveb, z nichž téměř všechny stojí za to podniknout. Hledáte-li něco trochu jiného a vzrušujícího, k dispozici je plavba na pirátských lodích probíhající v době západu slunce nad Egejským mořem. Celé dobrodružství začíná a končí ve městě Chora a je to velmi romantický způsob, jak strávit večer s milovanou osobou (a samozřejmě také vynikající aktivita pro rodiny s dětmi). Klasická dřevěná pirátská loď vypadá jako přímo vytažená z filmu.

Akční nabídka ubytování: