Správná hloubka dezénu zajistí bezpečnou jízdu

Správná hloubka dezénu zajistí bezpečnou jízdu 1

Ať už jezdíte sami nebo s sebou vozíte rodinu, vždy se na cestě musíte chovat zodpovědně. Kromě dodržování zásad bezpečné jízdy byste se měli pravidelně starat o stav svého auta. Pozornost věnujte stavu pneumatik, konkrétně dezénu. Kdy je hloubka dezénu v pořádku a kdy už neodpovídá předpisům?

Proč je správná hloubka dezénu důležitá

Zkracuje se brzdná dráha.

Snižuje se riziko aquaplaningu.

Snižuje se riziko smyku.

Pneumatika dobře drží na mokrém nebo zasněženém povrchu.

Jak zjistit hloubku dezénu

Opotřebované pneumatiky znáte prostě od pohledu. Minimální hloubku dezénu hlídají tzv. indikátory opotřebení. Ty najdete jak na letních, tak na zimních pneumatikách. Jedná se o gumovou destičku o tloušťky 1,6 mm, která vás upozorní, že hloubka dezénu je na minimální hodnotě. Pak už se jedná o opotřebovanou pneumatiku, kterou je potřeba vyměnit. To, že jste se dostali na mezní hodnotu, zjistíte tak, že se destička stane rovnoběžnou se zbytkem běhounu. Při výběru nových pneumatik vždy dávejte přednost výrobcům s dlouholetou tradicí.

Než začnete s měřením

Auto zaparkujte na rovině.

Přední kola vytočte do co největšího úhlu, abyste k nim pohodlně dostali.

Na místě, kde chcete hloubku měřit, drážku pořádně vyčistěte.

U letních pneumatik je minimální hloubka dezénu 1,6 mm. Zimní pneumatiky u automobilů do 3,5 tun musí mít dezén hluboký 3 mm. Zimní pneumatiky můžete případně doplnit i sněhovými řetězy.

Kde najdete indikátor opotřebení

To, kde se nachází indikátor opotřebení, najdete podle označení na pneumatice. Značka se nejčastěji nachází na bočnici pneumatiky jako zkratka TWI (Tread Wear Indicator) a trojúhelník. Označení zimních pneumatik může být doplněno značkou vločky.

Indikátory opotřebení jsou gumové destičky, které označují minimální hloubku dezénu.

Hledejte čísla

Kromě gumové destičky může být indikátor opotřebení vyjádřen i číslem. Ukazatel číselného indikátoru se skládá z čísel, které jsou vyraženy do běhounu. Čísla značí hloubku dezénu. Tím, jak se pneumatika opotřebovává, smazávají se postupně jednotlivé číslice, a vy tak přesně víte, jakou hloubku váš dezén má. Číselný indikátor však nenajdete u všech značek pneumatik. Jedním z výrobců, který tento jednoduchý a přesný indikátor používá, je značka Nokian.

Hloubku měřte hloubkoměrem

Hloubkoměr je přístroj, který vám pomůže změřit přesnou míru opotřebení pneumatiky na jednotlivých místech. Koupit ho můžete jak v autoservisu, tak v železářství. Ceny nejsou nijak závratné. Pokud se však rozhodnete pro licencovaný a profesionální hloubkoměr, může se cena pohybovat od desítek do stovek eur.

Nyní už víte, že pneumatiky označené vločkou, trojúhelníkem a TWI vám napovídají, kde najdete indikátor opotřebení. Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik je 1,6 mm, u zimních 3 mm, a tak si hloubku můžete přesně změřit. Tak s chutí do toho!