Stačí jen dýchat. Chřipka se šíří i bez kašle

Stačí jen dýchat. Chřipka se šíří i bez kašle 1

Chřipka se šíří při běžném dýchání, nakažení by měli zůstat doma.

Přikrývat si ústa při kašli a kýchání nestačí, své okolí stále můžete nakazit chřipkou.

Podle studie v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences se totiž virus dokáže šířit i běžným dýcháním.

„Lidé s chřipkou vytvářejí infekční aerosoly. Malé kapičky se ve vzduchu udržují delší dobu, zvláště v prvních dnech nemoci, „vysvětluje Donald Milton z Marylandské univerzity.

Lidé, kteří pociťují první příznaky chřipky, by se měli okamžitě odebrat domů. Nepomůže ani ohleduplné kašlání, ani dezinfekce povrchů. Pokud se budou zdržovat v práci či ve škole, zbytečně ohrožují své okolí už jen tím, že dýchají.

Dech je víc, než kašel

Vědci zkoumali vzorky 218 studentů s potvrzenou diagnózou chřipky. Od studentů získali výtěr z krku, případně nosu, a odebrali i vzorek vydechovaného vzduchu.

Účastníci měli při odběru 30 minut klidně dýchat. V páté, patnácté a dvacáté páté minutě odběru měli vyhláskovat abecedu.

Z 23 jemných aerosolových vzorků, které se podařilo sesbírat při klidném dýchání bez kašle, se v polovině případů našli stopy virové RNA, menší část obsahovala přímo virus chřipky.

Pokus potvrdil, že šíření chřipky přispívá obyčejné klidné dýchání nakažených. Vědci zároveň zjistili, že kýchání a kašlání významně nepřispělo k aerosolizaci viru chřipky, a proto ani k infekčnosti vzduchu kolem nakažených.

Jak se bránit chřipce

Protože chřipka může mít i mírný průběh, mnozí virus podceňují. Pletou si chřipku s nachlazením nebo onemocněním průdušek.

Celosvětově zemře na následky chřipkového onemocnění na světě každý rok 250 000 – 500 000 lidí. Spolu s přidruženými onemocněními ohrožuje zejména děti, seniory a lidi s chronickými onemocněními.

Riziko nákazy roste všude, kde se shromažďuje více lidí, například v obchodních centrech, kinech, na úřadech či ve školách. Chřipková sezóna trvá od října do konce dubna a obvykle vrcholí v únoru.

V době, kdy už epidemie chřipky vrcholí, je na preventivní očkování pozdě. Jediné, co může člověk na svou ochranu udělat, je dodržovat zvýšenou hygienu, ale také posílit imunitu vyváženou stravou, pohybem a pitným režimem.

A jak dokázal i nový výzkum, zásadní roli v prevenci hraje i důsledné a časté větrání zalidněných místností, případně nošení roušky.