NÁSTRAHY HOME OFFICE: TYTO FAKTORY BRZDÍ VAŠI PRODUKTIVITU!

NÁSTRAHY HOME OFFICE: TYTO FAKTORY BRZDÍ VAŠI PRODUKTIVITU! 1

Home office neboli práce z domova, má své nepřekonatelné výhody. Vstanete kdy chcete, děláte co vám napadne, pracujete na čem jen chcete a hlavně kdy chcete – ale zejména si užíváte útulnost a pohodlí domova. Zní to sice ideální, ale o home office se šíří mnoho mylných tvrzení. Pokud někomu řeknete, že pracujete z domu, budou vám gratulovat, jak byste vyhráli v loterii. Prý svůj den můžete strávit přesně podle svých představ!

Doma jste sám sobě pánem, to se nedá popřít. Všechno má však i svou negativní stránku. Práce z domu v sobě skrývá několik nevýhod, které mohou ovlivnit vaši efektivitu i konečný výsledek vaší práce. Ti, kteří pracují z domu, se už určitě setkali s „požírači produktivity“. Na první pohled se zdá, že jde o velké výhody oproti práci v kanceláři, ale ve skutečnosti vás tyto faktory brzdí.

„Můžete pracovat, když na to máte chuť“

Práce z domu s sebou přináší jistou svobodu – vy rozhodujete kdy a jak dlouho budete pracovat. Problémem této svobody je nedostatek disciplíny. Home office není vhodný pro každého – někteří z nás se k práci nepřinutí, když je k tomu nepřinutí někdo jiný. Pokud je právě tato svoboda vaším problémem, rozplánujte si svůj den stejně, jako byste ho plánovali v kanceláři. Nastavte si budíky – na začátek práce, na pauzu i na konec. Denní plán je šikovnou pomůckou, jak nesejít s cesty a efektivním způsobem toho zvládnout co nejvíce.

„Můžete mít oblečené co jen chcete“

Pracovat v pyžamu? Pyžamo je sice skvělé a pohodlné, ale zvýšit produktivitu vám nepomůže. Oblečte se, jak byste se běžně chystali do práce. Samozřejmě, nemusíte ve své pracovně sedět v obleku. Stačí oblečení, které byste si oblékli, kdybyste měli jít ven z domu. Pyžamo vypadá jako pohodlná alternativa, ale je nebezpečné – pro vaši produktivitu! V pyžamu jednodušší sklouznete do lenošení jako v běžném oblečení. Obléknout se, vypít kávu a vzhůru do práce!

„Můžete jíst kdy chcete a co chcete“

Jaké je to jen jednoduché, několikrát do dne vyrabovat ledničku! V kanceláři se musíte spokojit se srkáním kávy a se žvýkáním  žvýkačky. Doma máte neomezený přístup k jídlu (za předpokladu, že si nakoupíte 🙂). Nespadněte však do této „chutné pasti“! Zatímco v práci máte vyhrazený čas na oběd, doma můžete jíst kolik chcete. A právě to může vést k nesprávným stravovacím návykům či tloustnutí. Řešením tohoto problému je vyvážené stravování – snídaně a přestávka na oběd – za jídelním stolem, ne nad klávesnicí. Chcete-li během práce něco „chroupat“, mějte snack připravený na stole – vyhnete se tak odbíhání do chladničky.