STEAMPUNKOVÝ ZÁBAVNÝ PARK VE FRANCII LÁKA TURISTY Z CELÉHO SVĚTA

STEAMPUNKOVÝ ZÁBAVNÝ PARK VE FRANCII LÁKA TURISTY Z CELÉHO SVĚTA 1

Ve městě Nantes na pobřeží řeky Loiry se rozkládá zhmotněný svět fantazie Julese Verna a vizonářskych nápadů Leonada da Vinciho. Jedině zde se můžete projet na mechanickém pavoukovi a zaplavat si s medúzou s 24 pohyblivými rameny.

Park Les Machines de I’ile (stroje z ostrova) vybudovali na místě starých loděnic francouzští umělci François Delarozière a Pierre Orefice. Pod jejich rukama se troufalý a na první pohled nemožný plán, vytvořit umělecký funkční a zároveň zábavný projekt, stal skutečností. Konstruktéři Les Machines vdechli před očima veřejnosti život zvěři  a příšerám, jaké je možné najít jen na jediném místě na světě.

Tvorové  jako z jiného světa

Umělcem se poradilo docílit dokonalou iluzi, že za branami parku existuje jiný svět. V něm se můžete převést na mechanickém slonu, který skutečně hýbe nohama, chobotem, vydává zvuky a dokáže i chrlit vodu jako živý. Jeho výška se dá přirovnat k čtyřpodlažní domu a výhled z něj na historické město Nantes si můžete užít z plochy na jeho zádech nebo z balkonů na bocích trupu.

Kolotoč Le Carrousel des Mondes Marins je oceán s mořskými příšerami. Dno tvoří otáčivá deska se 14 tvory, jako jsou podivné ryby, plže, olihně a je tu dokonce i historická ponorka. Všechny mají pohyblivé části, které ovládáte vy sami a pár z nich se může dokonce ponořit do hloubky, pod podlahu až k srdci kolotoče. Pokud nasednete do některého tvora v druhé úrovni, budete plavat uprostřed oceánu. Skelety ryb jsou spojeny se středovým otáčivým sloupem kovovými rameny. Vznášejí se tak ve výšce několika metrů nad podlahou a pravidelně stoupají a klesají. Na nejvyšším patře se znovu nachází podlaha, z níž vyrůstají lodi ve vlnách či mořské koníky. V každém kousku je mnoho pák a tlačítek na ovládání pohybů – od otáčení hlav až po pohyby ploutví.

Jiné než papírové bestiář

Pro milovníky technických záležitostí je v areálu ještě jedna zajímavost, a to muzeum všech Les Machines. Pod trámy prostorné budovy trůní volavka s 8-metrovým rozpětím křídel. Můžete do ní nasednout a zažít, jaké to je vznášet se jen tak nad zemí. Nebo si můžete zajezdit v obrovské housence či vyrušit ze spánku několikametrovou tarantuli. Ta je součástí připravovaného projektu The Arbre aux Herons neboli Stromu volavek. Jde o město v oblacích s visutými zahradami a mechanickými příšerami bydlícími větve stromu. Nápad pochází ještě z počátků parku v Nantes, ale až nyní nastala vhodná situace na realizaci. Do provozu by se měl dostat v roce 2021.

Muzeum spojuje pouze zdánlivě živé stroje se skutečnými rostlinami, které vytvářejí dojem džungle. Každého vystaveného kousku se můžete dotknout a vyzkoušet ho. Je tam jen jediné místo určené výlučně ke shlédnutí – speciální tunel na testování létajících strojů. Zkoušky může dělat pouze mechanik, který do stroje nasedne, zapne si bezpečnostní pásy a nechává se unášet simulovanými podmínkami při rychlosti 100 km / h.