Jak natírat rezavý kov

Jak natírat rezavý kov 1

Je snadné dívat se na zrezivělý kovový předmět a myslet si, že ho už nelze zachránit. Hrbolatá odlupující se rez přitom nenapomáhá novému natírání. Ale rezavý kovový předmět je možné zachovat a oživit pomocí správného vyčištění, základního nátěru a samotného nátěru. Při použití správné techniky budete moct zachránit většinu zrezivělých kovových předmětů, které stále mají dostatečnou základní strukturu.

 

Základy natírání rezavého kovu

Je možné natírat přímo na rez?

Kdykoli je to možné, vždy je lepší rez obrousit a odhalit holý nezrezivělý kov. Ale je možné natírat i přímo na rez, pokud je povrch stabilní. Barva by měla být vždy nanesena na základní nátěr určený na kov.

Prosákne rez skrz barvu?

Neošetřená červenohnědá rez může prosakovat skrz barvu, zejména u světlejších barev. Konverzní nátěr na rez zbarví rez do černa a jeho polymery ji utěsní proti „krvácení“. Pokud je kov řádně ošetřen základním nátěrem, neměla by rez prosvítat barvou.

Je možné rez před natíráním stabilizovat?

Kyslík, voda a železo jsou potřebné pro oxidaci, což je proces, při kterém vzniká rez. Použití základního nátěru proti korozi zastaví oxidaci. Taniny v konvertoru rzi zbarví rez do černa a zastaví oxidaci. Polymery v konvertoru utěsní kov proti působení kyslíku a vody. Potřete jím všechny části kovu včetně zadní strany – i malý nenatřený kousek stačí k tomu, aby oxidace mohla pokračovat.

Kdy je předmět příliš zrezivělý na natírání?

Obecně platí, že předměty s hlubokými rýhami nebo dírkami jsou pro natírání příliš zrezivělé. Často může předmět na první pohled vypadat slibně, při drhnutí kartáčem se však odstraňuje rez vrstva po vrstvě, ale žádný pevný kov.

 

Bezpečnost

Natřené předměty se rzí možná byly dříve natřeny barvou na bázi olova. To se týká především starších domů. Také kovové předměty oblíbené pro řemeslné použití a restaurování, jako jsou venkovní židle, stoly, nápisy a domácí potřeby, mohly být natřeny barvou na bázi olova. Dodržujte proto bezpečnostní pravidla pro práci s barvami obsahujícími olovo.

Jak natírat rezavý kov 2

Co budete potřebovat

Vybavení/nástroje:
 • drátěný kartáč
 • smirkový papír
 • technický vysavač 
 • nůž na tmel nebo nástroj 5v1 
 • latexové rukavice
 • ochrana očí a dýchání
 • kladivo
Materiál: 
 • odmašťovací prostředek nebo denaturovaný líh
 • základní nátěr na rez
 • barva na vodní nebo olejové bázi

 

Postup  

 1. Odstraňte uvolněnou rez – drátěným kartáčem odstraňte uvolněnou rez a barvu, co to půjde. Začněte zlehka a odstraňte pouze vrstvy rzi, které se snadno oddělují. Pomocí špachtle nebo nástroje 5v1 seškrábejte velké úseky rzi. Jakmile jsou velké zrezivělé úseky pryč, poklepejte na kov lehce kladivem, abyste posoudili, zda je kov dostatečně pevný, aby o bylo možné natírat. V tomto bodě se obvykle strukturálně nestabilní kov zhroutí.
 2. Obruste rez – odstraňte další rez a vyhlaďte povrch, přitom často čistěte povrch i brusný papír. Obruste také několik centimetrů za zrezivělou oblast.
 3. Čištění povrchu – k čištění použijte technický vysavač s kartáčovým nástavcem. K odstranění mastnoty nebo oleje použijte odmašťovací prostředek nebo denaturovaný alkohol. Je těžké zrezivělé místo dokonale vyčistit, takže cílem je odstranit většinu volných částic a prachu. Tip: Pokud nechcete také odstranit barvu, nepoužívejte ředidlo nebo minerální lihoviny. Ty mohou změkčit starý nátěr, což má za následek zvlněnou texturu nového nátěru.
 4. Aplikujte konvertor rzi – když je zrezivělá oblast očištěná a suchá, nastříkejte konvertor rzi na zrezivělou oblast a několik centimetrů za ni. Naneste tenkou vrstvu a vyhněte se kapání. Mnohé konvertory rzi jsou při prvním použití čisté a poté zčerná. Nechte konvertor rzi vyschnout (alespoň 24 hodin).
 5. Natřete kov barvou – naneste vrchní barevný nátěr. Některé konvertory rzi vyžadují pouze vrchní nátěr na olejové bázi, nikoli barvu na vodní bázi – prostudujte si pokyny pro konvertor rzi. Protože je konvertor rzi černý, budete možná muset nanést 3-4 vrstvy, abyste dosáhli požadovaného barvy.

 

Tipy pro natírání rezavého kovu

 • Po vydrhnutí kartáčem a obroušení zrezivělého kovu přejděte co nejdříve do fáze základního nátěru, abyste zabránili opětovnému rezivění kovu.
 • Malé důlkovité nebo zkorodované úseky lze vyplnit a zahladit plnicí hmotu na bázi skelných vláken.
 • Pokud je úsek velký nebo problematický, namísto kartáčování ručním kartáčem použijte drátěný kotouč připevněný k ruční brusce.