Styl bydlení 60. let

Styl bydlení 60. let 1

Prvky, které najdete v domě ve stylu 60. let

Šedesátá léta byla pohodová doba plná lidí, kteří posouvali hranice – v politice, občanských právech, umění, hudbě, módě a dalším. Totéž platilo pro architekturu a design, kdy interiéroví dekorátoři a stavitelé rodinných domů rozvíjeli jedinečný styl tohoto desetiletí. Nyní, o více jak 50 let později, stále občas najdete některé z typických prvků 60. let při hledání domu nebo bytu. To může být (v závislosti na Vašem osobním vkusu) buď dobré, špatné nebo „zajímavé“.

 

Tapeta Grasscloth

Grasscloth je zvláštní druh texturované tapety vyrobené z protkávaných přírodních a syntetických vláken (někdy travních vláken, ale ne vždy), která byla v té době velmi populární, říká Sarah Sain, která navrhuje interiéry v rodinné společnosti Sain Homes v Greenville, Jižní Karolína.

„Tento trend tapet byl všude – vlastně jsem některé inspirace vzala z mého domova v dětství, kdy to byla velká věc. Ale jsem nadšená, že je zpět, tentokrát v celé řadě barev a vzorů.“

Styl bydlení 60. let 2

Barevné spotřebiče

Zatímco dnes jsou velmi žádané lesklé, čisté nerezové spotřebiče, kuchyně byly v 60. letech mnohem barevnější – dokonce i ledničky, trouby a myčky nádobí byly součástí barevné palety.

„V 60. letech byly velmi módní spotřebiče v avokádově zelené nebo v žlutohnědé,“ říká realitní makléřka Sheila Trichter z New York City.

 

Styl „až na kost“

Předválečné byty a domy v USA měly tendenci mít spoustu drobných ozdob – lišty kolem stropu, velké foyer, vysoké stropy a klenuté dveře. Oproti tomu domy postavené po II. světové válce v 50. a 60. letech se podle realitní makléřky Kimberly Jay obrátily opravdu k základům. Zejména v 60. letech, kdy lidi zajímala především efektivnost.

Charakteristické známky a styl obydlí 60. let zahrnuje velké pokoje s nízkými stropy, jednoduché a efektivní koupelny a velmi prostý ´Vanilla´ styl bez vybavení. Tyto byty jsou efektivní, mají velké ložnice a jsou méně formální než byly ty předválečné. Přitom však mají tendenci být pro kupující méně zajímavé kvůli základní boxové struktuře, nízkým stropům a malým koupelnám.

 

Posezení pro konverzaci

Místo standardního jednoúrovňového obývacího pokoje, jaké najdete v domech dnes, měly často domy 60. let sníženou část, tzv. posezení pro konverzaci (úvodní foto), aby lidé mohli relaxovat a bavit se s hosty. Tento jedinečný architektonický prvek skutečně odpovídal majitelům domu a zůstal populární i v 70. letech.

„Jedním z velkých prvků, které mohou mít okázalejší domy z 60. let, je konverzační posezení, které dnes uvidíte jen zřídka, ale i dnes může vypadat stylově, pokud je správně provedeno,“ říká realitní agent Steven Gottlieb.

 

Pravé dřevo

Styl bydlení 60. let 3

„Dřevo bylo silně zastoupeno v designu a dekoru domů z 60. let“, říká Ben Fisher, realitní agent z Park City v Utahu, USA.

Většina domů měla skříňky vyrobené z dubového, třešňového nebo ořechového dřeva.“ Láska ke dřevu se rozšířila na nábytek, který někde najdete dodnes (budete-li mít štěstí).

„Nábytek v této éře byl něco nádherného,“ říká Sain. „Jděte se podívat do jakéhokoli obchodu s vintage vybavením a najdete nábytek z tohoto období, který stále vypadá skvěle. Nejenže byly tyto kousky dobře vyrobeny, ale také používaly nádherné dřevo, jako je ořech a třešeň. A čisté linie stylu dodnes krásně fungují. “

 

Nové materiály

Šedesátá léta, která byla inspirována vesmírným závodem, zahájila éru nových materiálů pro domácnost – zejména v kuchyni, kde se módními staly umakartové/laminátové pracovní desky a odvážné plastové doplňky, říká Lisa Wirth, návrhářka interiéru s online remodelační platformou Beam.

 

Domy pro rodinu

Během 60. let se také staly oblíbenými víceúrovňové domy a ty ve stylu Cape Cod, a to z velké části díky jejich designu zaměřenému na rodinu, říká Wirth.

„V těchto domech se 2 ložnicemi a 2 koupelnami měly děti často společnou ložnici, rodinné večeře znamenaly jíst společně u jídelního stolu a zábava se rovnala shromáždění kolem jediné televize v domácnosti umístěné v obývacím pokoji.“