Jak natřít ledničku

Jak natřít ledničku 1

Ano, i ledničku je možné si natřít. V době kuchyňských skříněk všech barev je nasnadě ozdobit barvami také tento domácí spotřebič, zvlášť pokud má své lepší dny už za sebou.

„Výměna chladničky za novou může být nákladná záležitost, a pokud je v dobrém stavu, je natření rychlý a snadný způsob, jak zlepšit její vzhled a vnést do prostoru prvek barvy a osobitosti,“ říká Jemma Wlasichuk, specialistka na dekorativní natírání a spoluzakladatelka společnosti Shed Eleven v australském Sydney. „Je to velký ústřední objekt, a přesto ho lidé často přehlížejí, když si vybírají projekty k natírání barvou.“

Kutilové po celém světě berou štětec a modernizují standardní spotřebič tak, aby vyhovoval jejich stylu: od matných černo-zlatých úprav až po náladové zlaté a černobílé pruhy vytvořené pomocí washi pásky nebo ručně pomalované ledničky, které napodobují tapety.

Díky tvaru se v podstatě jedná o prázdné plátno a barevné možnosti jsou doslova nekonečné,“ dodává Wlasichuk.

Berte ledničku jako další kus interiérového nábytku. Většina našich odborníků před natíráním chladničku nevyprázdnila, pouze ji odsunula od stěny, aby byla snadno přístupná. Práce by měla trvat 2-4 hodiny, v závislosti na velikosti, detailech a době schnutí mezi jednotlivými nátěry. A co víc, protože budete potřebovat jen asi 1 litr základního nátěru, barvy a ochranného nátěru, může celý projekt vyjít nesrovnatelně levněji ve srovnání s koupí už barevné ledničky.

 

Vyberte si barvu, jakoukoli barvu

Při výběru nové barvy ledničky myslete na to, jak bude udávat tón prostoru. Lauren Hom, detroitská výtvarnice a instruktorka na online výukové platformě Skillshare, si ušetřila starosti s hledáním dokonalé barvy a lednice správné velikosti tím, že použila zbytky interiérové barvy se šalvějovými tóny Clare OMGreen v povrchové úpravě „vaječné skořápky“ (eggshell) pro proměnu základní bílé chladničky tak, aby ladila se skříňkami v její zeleno-žluté kuchyni. Kim Yatesová, designová nadšenkyně z Barrowfordu v Anglii, která zaznamenává proměny svého barevného domova na @miss_mustard_design , „potřebovala udělat nějakou kreativní akci“ k přeměně ledničky z nerezové oceli, kterou získala po předchozích majitelích. Jako doplněk ke své  pestrobarevné kuchyni zvolila šeříkovou barvu s modrými tóny (podobnou Sugared Almond No. 9913 od Farrow&Ball) a pohrála si s tématem růžové, zelené a červené barvy. Wlasichuk se rozhodla pro náladovou barvu Annie Sloan Chalk Paint tmavě zelený odstín Amsterdam Green, aby odrážela prostředí její temné prádelny, ve které byla předtím bílá lednice.

„Protože je to tak dominantní kus, chtěli jsme ho zjemnit a integrovat. Díky zelené lednička ustupuje do pozadí a přispívá ke klidné atmosféře místnosti.“ Jakmile se rozhodnete pro barvu, hledejte takovou, která přilne k lesklým povrchům, např. barva Behr Premium Ultra Pure Interior Cabinet a Trim se saténovým leskem.

 

Připravte povrch

Než začnete, odstraňte logo značky. Podle Hom se tyto odznaky obvykle dají oddělit vypáčením špachtlí na tmel. Je-li však použito odolné lepidlo, vyzkoušejte následující trik: pomocí fénu lepidlo zahřejte a změkčete, pak dentální nití odřízněte a logo oddělte. Nyní je čas odstranit kliky dveří – obvykle se dají snadno odšroubovat. Pokud se rozhodnete je ponechat, ale natřít jinou barvou než tělo lednice, použijte malířskou pásku, abyste zachovali ostré linie. Páska je také užitečná při práci kolem výrobníku ledu a gumového těsnění na dveřích. Dále očistěte povrch. Namočte hadřík z mikrovlákna do horké vody a odstraňte první vrstvu usazené špíny. Na odolná místa naneste tenkou vrstu pasty z jedlé sody a prostředku Dr. Bronner’s Sal Suds Biodegradable Cleaner, pak setřete. Rohy a hrany obruste brusným papírem odpovídající zrnitosti, což pomůže přilnavostí základního nátěru.

„Na většinu hladkých povrchů se barva přichytí, pokud je nejprve zdrsníte,“ říká Hom. Doporučuje nosit obličejovou masku, abyste nevdechovali prach. Setřete všechny nečistoty a zbývající čisticí roztok vodou a poté ledničku vyleštěte čistou a suchou utěrkou z mikrovlákna.

 

Použít základní nátěr nebo nepoužít?

V závislosti na Vaší volbě barvy možná nebude potřeba základní nátěr. Wlasichuk se rozhodla pro barvu Annie Sloan Chalk Paint, protože vyžaduje minimální přípravu (žádný základní nátěr), funguje stejně dobře na různých površích (plasty i kov) a rychle schne. Na svou vinylovou bílou ledničku s žilkovanou texturou použila základní nátěr Zinsser Ultimate Stain Blocker. Chladnička z nerezové oceli bude vyžadovat nátěr Farrow & Ball Metal Primer & Undercoat. Pěnovým válečkem (4 palce/10 cm) naneste dvě vrstvy, ve stísněných prostorách použijte malý úhlový kartáč  (1 palec/2,5 cm).

 

Natírejte trpělivě

Vzhledem k tomu, že má lednička tvar bedny, jde vlastní aplikace barvy poměrně hladce. Na vnější povrch lednice s žilkovou texturou naneste dvě vrstvy pěnovým válečkem, pak upravte úhlovým kartáčem, aby byla textura méně výrazná. Pokud je Vaše lednička trochu otlučená, štětec na oční stíny Vám pomůže dostat se i do malých škrábanců. Při natírání vnitřních panelů dveří je nechte otevřené a vyhněte se těsněním. Fén může urychlit proces schnutí. Pokud tak jako Wlasichuk používáte křídovou barvu, přijměte nedokonalosti.

„Křídová barva není samovyrovnávací, takže můžete vytvořit texturu. Nebo pokud chcete mít hladký moderní povrch, můžete ji mezi jednotlivými vrstvami nátěru před natíráním mírně namokřit vodou či obrousit případné stopy po štětci velmi jemným brusným papírem.“

 

Nezapomeňte na detaily

Ani Váš mrazák nemusí vypadat jako nudná krabice. Jako ozvěnu mosazných držadel, která zdobí šeříkovou ledničku, a leopardího čalounění na kuchyňských židlích, použila Yates svůj charakteristický zvířecí potisk na dávkovač ledu, který obložila kontaktním papírem. Wlasichuk dodala své lednici charakter pomocí bílo-černého motivu ryb na boku lednice. Poté, co stanovila reliéfní místo malířskou páskou, nanesla dvě vrstvy bílé a pak pomocí šablony nakreslila reliéf. Odstranila pásku, dokud byla černá barva ještě vlhká, aby barva nepopraskala. Pokud odstraníte madla lednice, bude pro Vás pravděpodobně nejlepší barva ve spreji, protože poskytuje rovnoměrné pokrytí. Krylon ColorMaster Paint + Primer Metallic nabízí řadu lesklých akcentů od růžového zlata až po kartáčovaný nikl. Pokud necháte rukojeti nasazené, oblepte páskou základnu rukojetí a poté jemně naneste dvě vrstvy malým štětcem ve směru shora dolů. Pomalu a stabilně je mantra, které je třeba se držet.

 

Výsledek přelakujte ochranným nátěrem

Vzhledem k tomu, že je chladnička užitkový spotřebič, bude potřeba ochránit Vaši předchozí práci před působením mastných prstů, magnetů atd.. Pomocí štětce na mořidla nebo pěnového válečku naneste 2-3 ochranného nátěru vrstvy Minwax Polycrylic Protective Finish, přičemž každou vrstvu nechte schnout alespoň 1 hodinu. Na křídové barvy naneste voděodolný nátěr Annie Sloan Clear Chalk Paint Wax pomocí hadříku, který nepouští vlákna. S lednicí zacházejte alespoň 5 dní šetrně, aby ochranný nátěr zcela ztvrdnul.