Super hodinky Constant

Super hodinky Constant 1

Podívejme se zpět do roku 2015.
Tehdy švýcarská firma s finančním zázemím japonské firmy Citzen Arnold & Son v březnu 2015 uvedla super hodinky, klenot jejich firmy s názvem Constant Force Tourbillion. Tento model měl patentovaný systém konstantní energie a byl neustále v zájmu laiků i odborníků.

A to díky tomu že obsahoval tourbillion, remontoire, dvojitý péra. Zásluhu na tom měla architektura strojku A&S5119, která byla uspořádaná v synetrické kompozizi. Hodinky v limitované edici byli opravdovým klenotem. Ale díky ceně okolo 5 milionu korun jen pro vyvolené sběratele.

Jestli jste si jen hluboce oddechli kvůli této ceně, máme jednu pozitivní zprávu. Firma Arnold & Son vám modelem Nebula vyvolá úsměv na tváři. Symetrii tohoto premieanta vám nabídne za výrazně nižší cenu a to kolem 300 tisíc korun. Model Arnold & Son Nebula je podobný modelu Constant Force Tourbillion.

Kalibr A&S5101 je vyvinutý a navržený pro co největší využití skrytých prostorů. Jestliže se podíváme do srdce skeletonizovaného in-house mechanismu, tak sice nenarazíme na orgány konstantní hnací síly ani na královskou kompilaci tourbillionu, ale uvidíme dokonalé, zrcadlové symetrie jako hlavní komponenty.

 
arnold

Ale rozložme si tuhle symetrii na drobné části:
Ve vrchních částech je ručně natahovaný kalibr s průměrem 31,50 mm, pak je jedno ze sedmi trojúhelnikových mostů s hmotou, která je rozmístěná po vnitřní straně. Máme tam ještě dvě horizontálně uložená pérka, která jsou při navinutí schopné uložit energii na 90 hodin provozu.

Ozubená kola dopraví energii k tříhertzové setrvačce (21 600 v/h) a reguluje ji v pěti polohách. Naproti leží otevřený ciferník malé sekundovky. Vše je naprosto symetrické. Strojek hodinek A&S5101 je otevřená konstrukce, kde se především zohlednila její symetrie.

I z počtu kompilací (hodiny, minuty, malá sekundovka) je vidět, že inženýři měli co ukázat, co dokáží. Nechali nám vychutnat ryzí mechaniku podpořené detaily rubínů uložených v zlatých šatónech. Máme tu i ručně zkosené a broušené hrany mostů.

V okolí strojku máme jen minutovou stupnici s jedenácti aplikovanými indexy. Pouzdro hodinek má průměr 41,5 mm, má i tenký profil 8,7 mm a z obou stran zafirové sklo. Můžeme jej koupit ve dvou provedeních.

Jedno je levnější, je to ocelová verze se šedým řemínkem z telecí kůže a jeho cena je něco málo přes 300 tisíc korun. Varianta s 18 karátovým červeným zlatem a hnědým řemínkem z kůže aligátora nás přijde na 600 tisíc korun.