10 nejlepších parků v Londýně

10 nejlepších parků v Londýně 1

Londýn je velmi zelené město s osmi Královskými parky (dříve loveckými oborami ve vlastnictví monarchy), veřejnými prostory, otevřenými parky, vřesovišti, lesoparky, sportovními plochami a soukromými zahradami. Londýn byl v roce 2019 vyhlášen jako první „Městem parků“, kdy odhadem 47 % jeho rozlohy zabírá přírodní prostředí a zelené prostory. Od nejoblíbenějších míst v centru, jako je Hyde Park a Regent’s Park, až po otevřené prostory za městem, zde uvádíme nejlepší parky Londýna. Všechny mají vstup zdarma a jsou přístupné každému po celý rok, takže lidem skýtají příležitost ke kontaktu s přírodou a sebou navzájem, a k zlepšování vlastního fyzického i duševního zdraví.

Hlavní turistické atrakce Londýna 

St James’s Park

St James’s Park (23 ha) je druhý nejmenší z celkem osmi Královských parků (po Green Parku) v Londýně. Ale co postrádá na rozloze, to si vynahrazuje údržbou: najdete zde pestré květinové záhony, pěkné jezírko a fontánu. Kromě krásných výhledů na velké kolo London Eye, přehlídku Horse Guards Parade a Buckinghamský palác je rovněž proslulý svými pelikány, kteří zde byli vypuštěni už v roce 1664 jako dar králi Karlovi II. od ruského velvyslance. Pelikáni jsou krmeni od 14,30 do 15 hod. u budovy Duck Island Cottage.

 

Hyde Park a Kensingtonské zahrady

Největší zelený prostor v centru Londýna zažil všechno možné: od lovů až po souboje, od pěstování brambor až po ledové kluziště. Dnes je Hyde Park centrem aktivity po celý rok. Můžete se těšit z udržovaných trávníků a stínu stromů v alejích v Kensingtonských zahradách (Kensington Gardens), které jsou součástí Kensingtonského paláce, a pokud zde budete s dětmi, navštívit nedaleké Hřiště princezny Diany (Princess Diana Playground), kde jsou dospělí bez dítěte u vchodu vráceni. Můžete si vypůjčit lehátko nebo se od března do října vydat na šlapadle na jezero Serpentine. Letní období znamená festivaly, kdy velká část parku je vyhrazena pro koncerty pod širým nebem. Na podzim se zde můžete těšit z podzimních barev a od listopadu do ledna přináší Winter Wonderland sváteční veselí s ledovými kluzišti, atrakcemi, vánočními trhy a stánky s jídlem.

 

Holland Park

Holland Park v západním Londýně nabízí hustě zalesněný prostor, rozsáhlé trávníky, sportovní plochy a některé pěkné zahrady. K těm patří klidná Kyoto Garden věnovaná městem Kjóto na znamení přátelství mezi Anglií a Japonskem, a více prázdná Fukushima Garden vytvořená na důkaz vděčnosti za podporu Britů, kterou poskytli po zemětřesení a tsunami ve Fukušimě roku 2011. V parku můžete vidět nádherné pávy a je zde dobrodružné hřiště, kde se děti zabaví.

 

Regent’s Park a Primrose Hill

Regent’s Park, největší a nejokázalejší z Královských parků v centru Londýna, patří k nejpříjemnějším zeleným prostorům v metropoli. K jeho mnoha atrakcím patří Londýnská zoo, vodní kanál Regent’s Canal, jezírko pro plavbu na člunech a sportovní hřiště. Obzvlášť krásná je Zahrada královny Mary (Queen Mary’s Gardens) v jižní části parku, především v červnu, když rozkvetou růže. V létě se zde v divadle pod širým nebem konají představení. Severně od Regent’s Park se nachází Primrose Hill, příjemné místo k procházkám či pikniku, které skýtá mimořádné výhledy na panorama města.

 

Hampstead Heath

Rozsáhlý Hampstead Heath s jeho zalesněnými pozemky, lukami a hojností živočišných druhů působí jako úplně jiný svět než město, i když leží jen pár mil od Trafalgar Square. Plavci (noví zájemci jsou vítáni) míří ke třem vyhrazeným rybníkům, z nichž dva jsou otevřeny po celý rok. Vřesoviště je domovem řady druhů motýlů, ptáků a netopýrů, takže se zde budete koupat vedle tvorů, kteří žijí na březích porostlých stromy. Je to skvělé místo k procházkám, především k horní vyhlídce Parliament Hill, která nabízí daleké výhledy na Londýn. Po procházce si pak dejte pintu piva v některé z hospod kolem.

Tradiční hospody v Londýně

Olympijský park královny Alžběty

Lesknoucí se ústřední lokalitu Olympijských her 2012 v Londýně tvoří Olympijský park královny Alžběty (Queen Elizabeth Olympic Park). Ekologická udržitelnost byla ústřední při jeho budování i při fungování OH, které byly motorem pro regeneraci této části východního Londýna. Kromě hlavních olympijských zařízení velký areál zahrnuje dětská hřiště, pěší a cyklistické stezky, zahrady a rozmanou směsici mokřin, lesoparků, luk a dalšího prostředí pro rostliny a živočichy. Po celém parku najdete veřejné umění, kdy největší je stavba-skulptura ArcelorMittal Orbit, která zahrnuje vyhlídkovou plošinu a nabízí příležitost sjet dolů po skluzavce nebo slézt po lanech. Ústředním bodem Parku je olympijský stadion London Stadium, kde se dnes nachází fotbalové hřiště klubu West Ham United FC.

 

Greenwich Park

10 nejlepších parků v Londýně 2
Greenwich

Tato oblast – spolu s muzei, hospodami a trhem v okrsku Greenwich – představuje fantastický cíl pro celodenní výlet pro rodiny s dětmi. Greenwich Park je jeden z nejhezčích úseků zeleně v Londýně s růžovou zahradou, malebnými stezkami k procházkám, anglosaským pohřebištěm ze 6. století a se skvělými výhledy na finanční centrum Canary Wharf z vrcholu kopce. Velké dětské hřiště zahrnuje pískoviště a vodní prvky, a také jsou zde stezky vedoucí k vyhlídce, kde můžete zahlédnout jeleny či daňky. Královská observatoř na vrcholu kopce je místem, které udává Greenwichský čas. Pokud nechcete platit vstupné na dvůr Meridian Courtyard, podívejte se po pokračování hlavního poledníku, který je vyznačen kovovým pásem i za plotem, kde můžete postát na dvou polokoulích zároveň – a zdarma.

 

Crystal Palace Park

Obrovský park, který byl pojmenován podle prestižního paláce ze skla a železa zbudovaného pro Světovou výstavu 1851 (a přesunutého z Hyde Parku sem v roce 1854), je fantastické prostředí pro průzkumy. Palác vyhořel s nebývalou zuřivostí v roce 1936, takže se z něj nedochovalo nic kromě viktoriánské terasy s rozpadajícími se sochami sfing. Park má však hodně co nabídnout včetně skateparku, lesoparku, labyrintu a jezírka pro plavbu na člunech, a také chráněných skulptur dinosaurů. Ty pocházejí z poloviny 19. století a jsou založeny na omezených vědecných znalostech té doby. Hlasování na Twitter rozhodlo, že se tento park stal vítězem The World Cup of South London Parks 2020, kdy čelil tvrdé konkurenci dalších velkých parku na jihu Londýna, jako je Beckenham Place Park, Dulwich Park a Brockwell Park.

 

Battersea Park

Celkem 50 ha krásné zeleně se táhne kolem řeky mezi mosty Albert Bridge a Chelsea Bridge a stezky vedou k nečekaným skrytým místům na různých místech parku. Nedaleko řeky se tyčí Pagoda míru (Peace Pagoda) zobrazující Buddhu ve čtyřech stádiích jeho života, a na několika místech skulptury od Henry Moore a Barbary Hepworth. Park je vybaven sportovním zařízením a půjčovnou jízdních kol, a také je zde jezero se šlapadly, galerie Pump House a malé dětské zoo.  

 

Richmond Park

Richmond Park je největší městský park v Evropě nabízející vše od formálních zahrad a starých dubů až po nepřekonatelné výhledy na na centrum Londýna 19 km odtud. Přes park vede řada silnic, takže neváhejte a vstupte do divočiny, kde se můžete v klidu projít nebo si udělat piknik. Jeho součástí jsou stáda jelenů a daňků (více jak 600 kusů) rozvalujících se pod stromy, kteří ale nebývají tak krotcí v době říje (září a říjen) a když mají mladé (od května do července), takže tehdy je třeba udržovat odstup min. 50 m. Úžasná pastorální vyhlídka z kopce Richmond Hill pak inspirovala malíře a básníky po celá staletí, takže  je to jediný výhled (který zahrnuje katedrálu Sv. Pavla 17 km odtud), který je chráněný britským zákonem.

Akční nabídka ubytování