Takajuki Katsudo – zdolná výzva – Lexus RX2016

Takajuki Katsudo - zdolná výzva - Lexus RX2016 1

Nejprodávanější modelovou řadu japonské značky Lexus se dočkal svého nástupce. Hlavní inženýr Takajuki Katsudo zdolal asi největší výzvu svého života. Měl navrhnout crossover, který by byl zcela nový, ale který by nevyčníval z konzervativního luxusního segmentu. Tak vznikl nový revoluční řadu crossoverů RX.

Nový Lexus RX2016 je na pohled dost odlišný, avšak svým designem neurazí cítění tradičních zájemců o Lexus. Modelová řada RX v roce 1997 odstartoval nepřesvědčivý crossover. Měl tvar vejce, který se lety téměř vůbec neměnil. Za současné změny vděčí tlaku konkurence. V roce 2010 dostal RX nový facelift v podobě ostřejších hran a velké mřížky sání vpředu. Takto se začal proces, který vyvrcholí novým modelem v roce 2016.

Pan Katsudo dal svým designérům maximální volnost. Výsledkem je stále vejčitý crossover, ale s několika odvážnými prvky, díky kterým je sportovnější. První věcí, kterou si všimnete, je plovoucí střecha, která jakoby se vznášela. Ve spojení s předním sklem zkoseným do ostrého úhlu to dodává automobilu efektní až agresivní vzhled. Celkový design je podobný jako u Mazdy či Nissanů. Může trvat déle, než si uvědomíte, že jde o Lexus. Dokonce je to model, který je zde s námi už 18 let.

Lexus svým zákazníkům nabízí pouze několik barevných variant: dvě bílé, dvě černé, dvě stříbrné, šedou, hnědou, béžovou, červenou a modrou. Tento trend v současnosti ovládá celý automobilový průmysl. Jakmile se usadíte do kabiny nového Lexusu RX 2016, zjistíte, že jste obklopeni všemožnými technologiemi, které evropské crossovery neznají. Lidé si volí Lexus proto, že jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že za své peníze dostanou luxusní automobil. Nový RX je trochu větší z venku a podstatně větší uvnitř.

Obzvláště mnoho místa je kolem předních sedadel. Kabina je prostorná s dostatkem světla a vzduchu, ačkoli se zdá být nízká. Sedadla jsou pohodlná a jízda velmi tichá. Podle Kacuda bylo odhlučnění vozidla prioritou, a tak mu věnovali mnoho času. Volitelný zvukový systém Mark Levinson zní lépe než drahé domácí stereo a standardní Lexus Display Audio na všechny věci stačí. Získáte CD přehrávač, HD rádio, satelitní rádio, bluetooth, slot micro SD, porty AUX a USB

Na palubní desce se nacházejí dvě obrazovky, a to 12,3-palcový hlavní displej a malý displej mezi rychloměrem a otáčkoměrem. Volitelný je barevný displej Heads-Up, který informace promítá na čelní sklo. HUD ukazuje například aktuální rychlost, informace z adaptivního tempomatu, navigační pokyny, kompas, otáčkoměr a nastavení režimu Eco-Drive. K dispozici jsou také volitelné obrazovky na zadních sedadlech, aby se vaše děti mohly hrát nebo sledovat videa. K dispozici je ovládací joystick, dotykový displej, informace o teplotě a další tlačítka na volantu, které najdete pouze ve formuli 1. Celkově lze říci, že technologický balík je velmi různorodý, ale přitom velmi jednoduchý a intuitivní.

Katsudo se svým týmem pracoval na jízdní dynamice automobilu. V konečném důsledku vytvořily zcela novou platformu pro lepší zážitek z jízdy. Veškerá ta práce se vyplatila a nový RX lze ve srovnání s předchůdcem pochlubit mnohem lepším pohonem. Nový Lexus je pevnější, citlivější, a lépe se ovládá. Doporučuje se však připlatit si za variantu s pohonem všech čtyř kol a výbavou F Sport.

Existují dva základní modely, které tvoří novou linii RX. Úplný základ představuje model RX350 s předním pohonem. V tomto autě dostanete 3,5 litrový V6 motor s 295 koňskými silami v kombinaci s osmistupňovou automatickou převodovkou. K dispozici je i pohon všech čtyř kol s inteligentním systémem přerozdělování síly. Hybridní model obsahuje stejný V6 motor ale přidává elektrický pohon pro zadní kola. Kombinovaný výkon je v příp. modelu RX450h 308 koní. Z těchto dvou modelů, nabízí hybrid lepší zážitek z jízdy. Extra elektrický pohon znamená více sebevědomí a dobře vyváženou ovladatelnost. Lexus přidal do svých nových modelů i technologii pro plynulou a bezpečnou jízdu v pruhu, na kterou se dá spolehnout.

Cena nového modelu RX 2016 zatím není známa, ale očekává se, že nebude nižší než 45.000 USD. Za tuto cenu si však nekoupíte pohon všech čtyř kol, hybridní motor ani balíček F Sport. Nová modelová řada RX 2016 byla vyrobena tak, aby se od nového roku stala vedoucí značkou v segmentu luxusních crossoverů.