Tipy pro návštěvu Arménie

Tipy pro návštěvu Arménie 1

Arménie je jedna z nejstarších a nejpozoruhodnějších zemí v oblasti Kavkazu. I přes malou rozlohu toho může turistům nabídnout opravdu hodně: malebnou horskou krajinu, cenné památky, výbornou kuchyni a skvělé lokality pro milovníky aktivní dovolené. Dále je nutné zmínit pohostinnost a laskavost místních lidí, kteří poskytnou návštěvníkům vřelé přijetí.

Pokud vás tedy zajímá Arménie jako turistická destinace, zde se dozvíte pár tipů, které Vám při Vaší návštěvě budou hodit.  

 

Co si vzít s sebou   

To závisí především na ročním období, kdy se do Arménie vydáte, a také za jakým účelem. Pouze nezapomínejte, že léto v Arménii, především v její metropoli Jerevanu, je horké a spíše suché, s průměrnými teplotami 28-35 °C a s jen málo deštivými dny, takže je vhodné si vzít pohodlné oblečení. Pokud se však rozhodnete v létě navštívit venkov, teploty zde bývají nižší a večer se Vám bude hodit teplé oblečení. Zima v Arménii se liší region od regionu. V metropoli nebývá příliš chladno, někdy však silně sněží, teploty jsou v rozsahu od +2 do -10 °C. Na venkově a v lyžařských letoviscích však bývá počasí mnohem chladnější, takže se bez teplého oblečení neobejdete. Nejpříjemnější období v Arménii je počátek podzimu, kdy je počasí mírné, příjemné a teplé a jen málo deštivých dnů. Na jaře můžete počítat s proměnlivým počasím včetně deště, proto si vezměte odpovídající oděv a vybavení. Co se týče stylu oblečení, Arméni se oblékají stejně jako lidé v Evropě, takže nejsou žádné zvláštní tipy nebo upozornění.

 

Kam a na co se podívat   

Arménie budí velký zájem milovníků kulturní turistiky. A není divu: země s historii starou 3500 let má mnoho jedinečných historických a kulturních atrakcí, takže někdy bývá nazývána „muzeum pod širým nebem“. Většina památek je spojena s křesťanstvím: staré kláštery a kostely s jedinečnou architekturou nebo unikátní křížové kameny. K náboženským památkám, které byste neměli při své návštěvě vynechat, patří klášter Khor Virap s úžasným výhledem na horu Ararat, klášter Geghard s  pozoruhodnou skalní architekturou, klášter Tatev, který je nejlepším příkladem středověké architektury, kláštery Haghpat a Sanahin zapsané na seznamu památek UNESCO a Ečmiadzinská katedrála, která je náboženským centrem všech Arménů. Arménie Vás nadchne nejen mistrovskými díly architektury, ale také krásou své přírody. Proto pokud budete chtít relaxovat v harmonii s okolní přírodou, doporučujeme Vám navštívit následující lokality. Především se jedná o azurové jezero Sevan, jehož krása nenechá nikoho lhostejným. Je to jedno z nejvýše položených sladkovodních jezer na světě a největší jezero v oblasti Kavkazu.  Nemůžete než obdivovat malebnou krajinu kolem: kopce porostlé lesy, skály a travnaté pláně, které přecházejí ve vysokohorské louky. Jezero Sevan je nejlepší volbou pro ty, kdo dávají přednost dovolené na pláži, chtějí si zaplavat, opalovat se, hrát aktivní hry a dobře se bavit. Pro ty, kdo chtějí raději relaxovat uprostřed přírody a prospět svému zdraví, je nejlepší volbou příjemné město Jermuk s léčivou minerální vodou a špičkovými sanatorii. Návštěva Arménie by nebyla kompletní bez prohlídky její metropole, historického města Jerevanu. Jerevan (úvodní foto) nabízí příjemnou atmosféru, jedinečnou architekturu, spoustu zajímavých muzeí a dobré kavárny a restaurace. Navštivte centrum města s jeho majestátním Náměstím Republiky, Divadlem opery a baletu a moderní pěší Severní třídou, a pak zavítejte do některé u místních restaurací, kde ochutnáte arménská národní jídla, jako jsou závitky tolma, špízy khorovats nebo kaše haussa. Pak se projděte po nočním Jerevanu s jeho světly a zpívajícími fontánami, a získáte spoustu dobrých zážitků a dojmů.

Tipy pro návštěvu Arménie 2

Co dělat   

Arménie je však také oblíbená destinace milovníků outdoorových dobrodružství. Její hornatá krajina je velmi příznivá pro provozování různých extrémních sportů a má výborné podmínky pro paragliding, horolezectví, zimní sporty, snowboarding, lezení po skalách, pěší turistiku (trekking) a další sporty. Nejoblíbenější lyžařské letovisko se jmenuje Tsakhkadzor a nabízí skvělé lyžařské stezky i vybavení. Lanovka na svazích hory Teghenis zajišťuje maximální bezpečnost návštěvníků. Pro paragliding patří k nejoblíbenějším lokalitám vesnička Covagyugh nedaleko jezera Sevan a hora Hatis. Výlety do Arménie spojené s paraglidingem v současnosti získávají na popularitě. Oblíbeným cílem pro pěší turistiku (trekking) je hora Aragac, která je nejvyšší v Arménii (4090 m).

 

Co si koupit  

Koupit si suvenýr, který Vám bude připomínat Vaši cestu, je významný rituál pro turisty v kterékoli cizí zemi. Pokud váháte, co přivézt domů jako suvenýr nebo dárek ze své cesty do Arménie, stačí znát národní symboly země, a čím byla po celá staletí proslulá. Na tento seznam nepochybně patří hora Ararat a meruňka (strom), a pak brandy (koňak), koberce, flétny duduk a šperky coby národní poklady.  Nejvhodnějším místem pro zakoupení suvenýrů je venkovní tržiště Vernissage, které se otevírá každý víkend a nabízí spoustu unikátních řemeslných výrobků a suvenýrů. Najdete tu obrazy, šperky (bižuterii), výrobky ze dřeva, magnety, hudební nástroje, národní suvenýry, koberce, kroje, polodrahokamy, kuriozity… a mnoho dalších jedinečných věcí. Arménie je také známá svými jedlými produkty, jako je pečivo a sušené ovoce. Pokud byste si chtěli něco takového koupit, navštivte proslulou tržnici GUM na křižovatce ulic Mashtots a Khorenatsi. A pokud si budete chtít koupit (nebo ochutnat) arménský koňak, vydejte se přímo do výrobny koňaku Ararat, což je jedna z nejoblíbenějších značek v zemi.  

 

Jak se dorozumívat

Arméni jsou velmi laskaví a srdeční lidé, kteří vřele vítají turisty a snaží se, aby se v zemi cítili co nejlépe. Všichni turisté, kteří navštívili Arménii, se zmiňují o vřelém přístupu místních, takže komunikace určitě nebude problém. Přitom je důležité uvést, že obyvatelé Jerevanu dobře ovládají ruštinu a mladší generace zase často umí anglicky. Můžete se jich bez obav zeptat, když budete mít nějaký dotaz, a oni Vám rádi pomohou. Mimo Jerevan však kvůli jazykové bariéře mohou nastat obtíže, protože zdaleka ne všichni obyvatelé venkova ovládají nějaký cizí jazyk. 

Akční nabídka ubytování