Hlavní pamětihodnosti Arménie

Hlavní pamětihodnosti Arménie 1

Metropole Jerevan

Metropole Jerevan je nejlepší místo, kde můžete zahájit svoje poznávání Arménie. Je to město s dlouhou historií, které bylo založeno před asi 2800 lety, a stopy dávné minulosti je dodnes možné spatřit ve zbytcích pevnosti Erebuni východně od centra města. Novější stavbou je komplex Kaskáda ze sovětského období, což je galerie pod širým nebem umístěná na širokém schodišti z bílého mramoru, které se táhne po svahu kopce. Spatřit zde můžete úžasné bizarní skulptury, včetně jasně modrého tučňáka nebo obrovské tlusté kočky.  Z vrcholu Kaskády se otvírá nádherný výhled na město s horou Ararat v pozadí. Také milovníci muzeí si v Jerevanu přijdou na své: Historické muzeum s obrovskou škálou fascinujících a pozoruhodných exponátů (jako je nejstarší bota na světě) je nesporně nejlepší muzeum v oblasti Kavkazu, zatímco ústav Matenadaran nabízí krásnou sbírku starých iluminovaných rukopisů; dále je zde řada muzeí věnovaných významným arménským spisovatelům a umělcům. Pokud Vám to vše přijde příliš vážné, skvělý kontrast nabízí návštěva Ararat Brandy Factory (příznivcem zdejšího koňaku byl také Winston Churchill). Po zajímavé prohlídce, kde můžete spatřit proces výroby a ochutnat vzorky, relaxujte v některé z mnoha restaurací, kaváren a vináren ve městě a ochutnejte zdejší pokrmy, jako jsou plněné vinné listy a šťavnatý vepřový kebab.

 Tipy pro návštěvu Arménie 

Kláštery

Coby nejstarší křesťanská země světa má Arménie nemalé množství pozoruhodných starých klášterů. Byly postaveny v originálním kavkazském stylu často na mimořádně krásných místech, takže je prakticky nemožné vybrat nejlepší z nich. Klášter Sevanavank na břehu obrovského jezera Sevan je však silný kandidát, stejně tak jako klášter Tatev, kam je možné se dostat lanovkou patřící k nejdelším na světě. Ale pokud jde o historický význam, Chor Virap (úvodní foto) zřejmě vede: je místem, kde země přijala v roce 301 n.l. křesťanství, a dodnes můžete sestoupit do jámy, kde byl 15 let vězněn mnich, který ho do země přinesl. Stojí za to se podívat na toto místo hrdě stojící pod zasněženým vrcholkem Araratu (5137 m). Pokud jde o izolovanost, vydejte se do kláštera Vorotnavank často bičovaného větrem a dešti: je úžasný, přesto ho turisté navštěvují jen zřídka, takže si zde lépe můžete představit osamělý život středověkých mnichů. Ale nejmalebnějším klášterem v Arménii je Noravank postavený z krásného narůžovělého kamene na skalním výběžku v soutěsce Amaghu, takže je nepochybně vrcholem středověké klášterní architektury (obzvlášť krásný je při západu slunce). A nejlepší zpráva nakonec: nemusíte si vybírat pouze jeden z nich: Khor Virap, Vorotnavank i Noravank můžete navštívit při dlouhém jednodenním výletu z Jerevanu.

 

Chrám v Garni

Také v Arménii najdete římský chrám. Sídlo Garni pravděpodobně nechal postavit v 1. stol. n.l. arménský král Tiridates I. poté, co se vrátil z návštěvy Říma, kde ho korunoval arménským králem sám císař Nero. Když se Tiridates vrátil do Arménie, pustil se do stavebního projektu, který se jeho cestou inspiroval. Chrám zde stál přibližně 1500 let, než zřídil v důsledku zemětřesení, ale v 70. letech jej do do původní slávy zrestaurovali sovětští archeologové. Když budete v Garni, prohlédněte si také další historické ruiny v této lokalitě: najdete zde zbytky nezvyklé kruhové katedrály a poměrně dobře zachovalé lázně. Garni také představuje počáteční bod pro vynikající túru kolem čedičových sloupů (připomínajících Giant’s Causeway v Irsku) až k nádhernému klášteru Geghard, což je jedno z nejposvátnějších poutních míst v zemi.

 

Skvělé příroda

Arménie leží v pohoří Malý Kavkaz, takže se může chlubit úžasnou přírodou a scenériemi a nabízí skvělé příležitosti pro pěší turistiku v málo známé části světa. Zřejmě nejvíce se nabízí výstup na horu Aragac (4090 m), nejvyšší vrchol Arménie, který je možné zvládnout za jediný den, když vyrazíte z města Aštarak. Odměněni budete krásnými výhledy na Arménskou vysočinu, možná až k Jerevanu a k sesterskému vrcholu Ararat (5137 m) hned za hranicí v Turecku. K dalším možnostem patří dobře zřízené pěší stezky v severní části Národního parku Dilidžan, který byl v nedávných letech označen za „arménské Švýcarsko“. Trasy pro několikadenní túry, které jsou součástí ambiciózní Transkavkazská stezka, Vás zavedou do zelených lesů a nádherných soutěsek, s možnými odbočkami ke klášterům Haghartsin a Gošavank. Pokud dáváte přednost jednodenním pěším výletům, zvažte túru 8 km z vesnice Shirakamut k vodopádu Trchkan, nejvyššímu v zemi.

Transkavkazská stezka v Gruzii

Sovětské časy

Arménie – společně se sousední Gruzií a Ázerbájdžánem – strávila velkou část 20. století jako součást SSSR, takže je zde dodnes patrné značné sovětské dědictví. Spousta památek v Jerevanu jsou tehdejší grandiozní projekty, např. působivé Náměstí Republiky a impozantní socha/památník Matky Arménie, a také Kaskáda a nápadná budova Opery. Ale mimo Jerevan ve zbytku země najdete další zajímavé připomínky sovětského období. Památníky Velké vlastenecké války (II. světové) je možné najít na vrcholcích kopců nad mnoha městy: často ponuré monolitické stavby jsou svým způsobem velmi působivé. Doporučit můžeteme např. brutalistalistická betonové monstra, jako je památník II. světové války nad městem Sisian a nebo zchátralý památník obětem zemětřesení v roce 1988 nacházející se ve Spitaku. Pokud byste si nějaký stylový suvenýr chtěl odvézt domů, navštivte jerevanské tržiště Vernisáž, kde seženete vše od odznaků se srpem a kladivem až po hodiny s tváří Stalina.

Podněsteří

Zbytek země

Hlavní pamětihodnosti Arménie 2

Některé atrakce Arménie se dají zařadit jen obtížně. Kde jinde byste např. našli památník věnovaný abecedě? V 5. stol.n.l. vynalezl mnich Mesrop Maštoc abecedu speciálně pro arménský jazyk, a o 1600 let později je arménská abeceda stále váženou součástí národní identity. V roce 2005 byl vybudován Památník abecedy, který se skládá z obrovských kamenných písmen a představuje fantastické místo pro kratší procházku.

Na jiném místě v zemi zase naleznete město Džermuk, které je značně neobvyklé: je to lázeňské město, kdysi oblíbený cíl sovětských rekreantů, kam dodnes míří návštěvníci ze zemí bývalého SSSR, přicházející za léčením. Centrum města představuje velkolepá kolonáda plná kohoutků s místní minerální vodou, která zde teče v teplé, slané a perlivé podobě. Návštěvníci si mohou koupit kelímek a nabrat si vodu; jedná se o skvělé místo pro pozorování lidí. V Džermuku se rovněž nachází krásný vodopád a příjemná pěší trasa v soutěsce řeky Arpa.

Při své rozloze toho Arménie nabízí opravdu hodně a díky své fascinující historii a úžasné scenérii byste si její návštěvu neměli nechat ujít. 

Akční nabídka ubytování zde