TOTO JE NEJVĚTŠÍ BUDHISTICKÝ CHRÁM SVĚTA!

TOTO JE NEJVĚTŠÍ BUDHISTICKÝ CHRÁM SVĚTA! 1

Borobudur je největším buddhistickým chrámem na světě a patří mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Nachází se na indonéském ostrově Jáva.

Stavba byla dokončena přibližně v 9. století. Později byl Borobudur zasypán popelem, co měla za příčinu sopka. Díky tomu začala po celé ploše růst vegetace, na chrám se tedy zapomnělo.

V 19. století místo vzbudilo pozornost jistého Brita – Thomase Raffles. O ,, horu „se začal zajímat a zjistil, že se na ní nacházejí kamenné sochy. Nechtěl však do objevu nijak zasahovat, protože se bál, aby naleziště nepoškodil.

Památka se mohli nadále postupně rozpadávala a nepomohlo tomu ani zemětřesení v roce 1961. Asi o 12 let později začalo UNESCO stavbu zachraňovat. Snaha o znovu vzkříšení se odhaduje asi na 25 milionů dolarů. Stálo to však za to. V 80. letech minulého století bylo místo zpřístupněno i veřejnosti.

Borobudur nemá žádný interiér a nikdo netuší, na co konkrétně sloužil. Ptáte se, proč ho jít navštívit? Na vrchním podlaží se nachází několik stúp (zvonců) a uvnitř každého jednoho je Buddha meditující na lotosovém květu. Zpoza stúp je nádherný výhled na východ slunce, sopku a kopce.