14 nápadů na úložný prostor v malé ložnici

14 nápadů na úložný prostor v malé ložnici 1

Nápady, které pomohou odstranit nepořádek a zvětší Váš prostor.

Naše nápady na úložné prostory do malé ložnice Vám pomohou maximálně využít prostor, který máte k dispozici. Víme, že pokud jde o skladování v malém prostoru, je to vždy trochu problematická situace, protože nechcete, aby prostor zabíral objemný nábytek, a přitom potřebujete spoustu místa, abyste zabránili přeplnění. Musíte tedy být kreativní. Existuje však mnoho způsobů, jak omezené metry čtverečních maximálně využít, proto jsme pro Vás sestavili nápady patřící k našim oblíbeným.

Mluvili jsme s odborníky a shromáždili tyto chytré způsoby, jak ukládat své věci, od skříní na míru a vestavěných řešení až po rychlé úpravy, jako je uložení pod postelí a praktické (a přitom stylové) regály – tyto chytré nápady na uložení do ložnice jsou přizpůsobeny malým prostorům a mezerám. 

14 nápadů na úložný prostor v malé ložnici 2
ilustrační foto

Co nejvíce využijte výklenky

Výklenek je ideálním místem pro vybudování vestavěné skříně od podlahy ke stropu –  maximálně využije nevzhledný prostor a skříň obvykle příliš nevyčnívá do ložnice, takže uvolní podlahovou plochu. Dodejte malé ložnici útulný dojem tím, že postavíte postel do prostoru mezi výklenky a spojíte je s čelem postele. Potom můžete horní část čela postele používat jako další úložný prostor, místo pro výraznou lampičku a Vaše knihy.

 

Vyberte si nejvhodnější noční stolek

Do malých ložnic může být náročné vmáčknout noční stolek, ten je ale přitom neocenitelný. I když se Vám do prostoru nevejde kus nábytku, polička může být tenčí alternativou plochy, kam budete pokládat knihu a lampičku na čtení.

„Ložnice coby místo pro relaxaci a čerpání sil by měla být pokud možno bez nepořádku. Noční stolky jsou praktické i funkční zároveň a pomáhají dát prostoru charakter a kouzlo,“ říká Suzy McMahon ze Sofology. „Umístění stolku na některé ze stran postele, s podobnými doplňky ve zmenšeném měřítku, vytváří symetrický a vyvážený styl. Dobře si promyslete velikost zvoleného designu a rozměry, které jsou k dispozici, abyste zajistili, že stolek bude úměrný ke zbytku místnosti. Je důležité změřit jeho výšku vůči matraci, protože by měl být pohodlně přístupný z postele, aniž by byl příliš vysoký nebo příliš nízký. “

 

Schovejte vše za úložnou stěnou

Vestavěné skříně jsou jedním z nejlepších nápadů na úložný prostor v malé ložnici a ideální způsob, jak udržet oblečení a nepořádek mimo podlahu a povrchy. Ve skříních byl dole vyhrazen prostor pro toaletní stolek s policemi na kosmetické výrobky. Stephen Nash ze studia interiérového designu ALL & NXTHING INTERIORS přišel s tímto chytrým řešením pro svůj domov v severním Londýně. Hlubší skříně sedí na obou stranách komína, zatímco mělké police a toaletní stolek úhledně zapadají do míst, kde je snížená hloubka.

 

Využijte maximálně prostor pod postelí  

Prostor pod postelí je často nevyužití. Vyberte si postel s vestavěnými zásuvkami nebo použijte úložné boxy pod postel (jaké nabízí např. Ikea), které se dají zasunout. Poté stačí přikrýt postel přehozem, aby místnost nevypadala příliš rušně. Jak radí Patricia Gibbons z designérského týmu Sofa.com:

„Pokud je úložný prostor ve Vaší ložnici nutností, existují dva typy postelí, které Vám pomohou udržet organizaci a podlahu bez nepořádku. Pro každodenní přístup je nejlepší divanový styl, protože zásuvky jsou snadno přístupné pro každodenní používání, ale pokud Vaše požadavky zahrnují sezónní výměnu oblečení, peřin či přikrývek, pak je pro Vás vhodná postel s úložným prostorem. Obsahuje velký skrytý úložný prostor, do něhož se vejde spousta sad povlečení i kufry, ale přitom postel nepotřebujete často zvedat nahoru a dolů. Pokud jde o menší předměty, podívejte se po úložných lavicích a podnožkách umístěných na konci postele, abyste mohli např. rychle schovat notebook a nabíječky, pokud je Vaše ložnice dnes také Vaší domácí kanceláří, a večer mít opět prostor pro odpočinek.“

 

Úložný prostor za hlavou postele

Viktoriánská vila fotografa Paula Craiga je plná bohatých tónů a luxusních povrchových úprav a ložnice pro hosty je toho příkladem. Čelo postele vyrobené na míru eliminuje potřebu dalšího úložného prostoru v místnosti a šetří tak spoustu místa. Navrhl je Paul a partnerem Timem a vyrobili Material Concepts.

 

Zapuštěné police ve výklenku

Zapuštěné police v této malé ložnici skýtají malé plochy pro vystavení knih a dekorativních předmětů, a také fungují jako prostorově úsporné noční stolky. Úložiště je vestavěné a zapuštěné, což uvolňuje podlahovou plochu. Zapuštěné police maximálně využijí jakýkoli výklenkový prostor a vypadají čistěji, než kdyby ze zdi vyčnívaly tradiční police.

 

Úložný prostor od stěny ke stěně

Vestavěné skříně od zdi ke zdi jsou prostorově nejefektivnější způsob, jak dát všemu místo. Najděte si truhlářství, které vyrábí na zakázku, aby Vám vytvořilo stěnu sahající až ke stropu (na vyšších regálech bude místo pro sezónní oblečení, které nepotřebujete). Designér Tom Barlett navrhl tuto praktickou vestavěnou skříň v rámci projektu renovace městského domu v západním Londýně. Přitom se vestavěné úložiště mění v něco uměleckého, poutavého a krásného.

 

Kombinace různých úložných prostor na stěnách

Snadným trikem pro úložný prostor v malé ložnici je přidání větších větších kusů na stěnu, aby se zmenšil vizuální objem ve zdi. To může být zcela jednoduché, jako je natření volně stojícího nábytku, aby ladil s barvou stěn, anebo se můžete rozhodnout pro stěnu s vestavěným úložištěm, která odráží barvy použité na ostatních stěnách. V této ložnici ve stylu bijou ladí tmavě modré skříně se stěnami a okny, takže vytvářejí útulný prostor s působivým dopadem, a přitom nepůsobí přeplněně ani příliš zastavěně.

 

Jednoduché skříňky bez držadel

Díky vestavěnému úložnému prostoru bez úchytů vytvoříte hladký vzhled, který je ideální pro menší ložnice. Úložiště se opět mísí se stěnou a jinde v místnosti není potřeba žádné další volně stojící úložiště.

 

Vybudujte úložný prostor kolem postele 

Hladký úložný prostor rámuje postel v kompaktním prostoru. Stěna vestavěného úložného prostoru kolem postele uvolňuje podlahovou plochu, protože není potřeba objemná komoda ani volně stojící šatní skříň.

 

Proměňte úložný prostor ve stylovou dekoraci

Skladování nemusí být vždy čistě praktické. Tato malá ložnice má vestavěnou knihovnu, která rámuje postel a je ideální na knihy a vystavené předměty, zatímco další věci jsou za zavřenými dvířky ve spodní části. Nad čelem postele zbyl prostor pro zavěšení gobelínu.

 

Použijte barevný prvek

Funkce se v této roztomilé malé ložnici snoubí s formou. Z pohledu stylu vyvažuje výrazný stolek od Niny Campbell design tapety, což zajišťuje, že schéma má současný atraktivní prvek. A pokud jde o úložný prostor, nepodceňujte obyčejný noční stolek.

„Noční stolek může mít mnoho podob a funkcí, přičemž se liší od jedné ložnice ke druhé,“ vysvětluje Laura Hadad ze společnosti Arteriors London.

„Pro některé je to povrch pro lampu a knihu, zatímco pro jiné životně důležité úložiště, ale kromě funkce má noční stolek také nečekaně velký dopad na to, jak Vaše ložnice ladí, a dotváří se její konečný vzhled a dojem. Ladící noční stolky jsou obvyklým řešením, které pomáhá vnést do prostoru rovnováhu a navodit hotelový dojem. Nízké závěsné osvětlení a zrcadla vznášející se nad nočním stolkem jsou další příjemné stylové prvky, které mohou přidat hloubku a zajímavost jako alternativa k nočním lampičkám a obrazům na stěně.“‘

 

Maximalizujte prostor ve výklenku

V této pěkné malé dětské ložnici jsou vestavěné police použity trochu jinak. Poličky na vystavení věcí jsou ideální pro předvádění pokladů, zatímco otevřená police slouží jako úzká stolní deska. Kombinace modré a zelené tapety zde dobře ladí a činí z úložného prostoru stylový prvek místnosti.

 

Knihovnička připevněná na stěnu

Návrhář této malé ložnice zaujal při vytváření úložiště netradiční přístup a do těsného rohu zasunul malou knihovnu. Ta může být na míru, anebo můžete něco vhodného objevit v obchodě.

 

Nevzhledný kout využijte jako úložný prostor

Malá ložnice maximalizuje prostor díky vestavěnému systému stěn, který obklopuje prostor. Interiérová designérka Sarah Zames z General Assembly využila okenní výklenek k vytvoření útulného, ale funkčního zákoutí obloženého dubovým dřevem. Kombinace různých šířek obložení je další zajímavý prvek. Dřevěný obklad je nejen poutavý, ale také trvanlivý a ekonomický, navíc má vynikající izolační vlastnosti.

 

Vyberte si malý úložný prostor s „charakterem“

Irene Gunter z Gunter & Co proměnila malou ložnici pomocí chytrých designových nápadů a elegantních konečných úprav. Prostor dokazuje, že nemusíte vždy přemýšlet prakticky, když jde o úložiště v malém prostoru, ale také si můžete užít zábavu. Třeba použít skříňku, která do místnosti vnese barvu a vzor. Malá zelená skříňka je retro objev zmodernizovaný pomocí barev a kusů látky.

 

Použijte úzký žebřík, abyste se dostali k úložnému prostoru ve výšce

Postavte skříně tak vysoko, jak jen to půjde, a dejte k nim moderní žebřík, abyste se dostali do mrtvého prostoru a využili každý čtvereční centimetr.

 

Recyklujte staré kusy, a budete mít originální úložný prostor

Boty mohou být jednou z největších výzev při skladování v malé ložnici. Tato retro skříňka ve stylu lístkovnice je stylovým řešením – každá úhledná zásuvka má velikost tak akorát na krabici od bot a navíc dává ložnici retro kouzlo.

14 nápadů na úložný prostor v malé ložnici 3
příklad využití výklenku

Jak získat více úložného prostoru v malé ložnici?

Pokud chcete získat více úložného prostoru v malé ložnici, nejlepší řešení je opravdu využít svůj prostor a zvolit něco vyrobeného na míru a zabudovaného.

„Úložiště vyrobené na míru je ideální pro řešení, které využívá každý centimetr prostoru, který máte. Skvělý způsob, jak začít s plánováním, je vyhodnotit, co potřebujete uložit, a poté promyslet svůj šatník,“‘ doporučuje Rachal Hutcheson ze Sharps„Zavěste oblečení na kolejnici/tyč, abyste změřili, kolik místa na zavěšení potřebujete, spočítejte si boty a podívejte se na složené věci, abyste zjistili, co je třeba uložit a jak. Možná budete muset použít více zásuvek a polic nebo věnovat položkám část prostoru podlahy. Začít plánovat tímto způsobem Vám pomůže vytvořit optimální design a do budoucna i Váš šatník, zvláště pokud necháte trochu si kapacity navíc.“

 

Jak zorganizovat malou ložnici?

Nejlepší způsob, jak uspořádat malou ložnici, je pravidelně provádět úklid, aby prostor nikdy nepůsobil příliš přeplněný. Vždy je dobré se řídit zásadou „kus za kus“. Navíc, pokud máte úložný prostor v podkroví nebo pod schody, zvažte výměnu šatníku každou sezónu, takže budete muset skladovat pouze oblečení, které budete nosit v několika příštích měsících. Opravdu využijte prostor pod postelí naplno, ale neukládejte tam věci jen tak: buď si vyberte postel se zásuvkami, nebo takovou, která se otevírá, anebo sáhněte po krabicích, které můžete označit a udržovat tak pořádek.

Jak zkrášlit ložnici