Turistická pěší „Trasa míru“ mezi Slovinskem a Itálií

Turistická pěší „Trasa míru“ mezi Slovinskem a Itálií 1

Pěší turistická Trasa míru spojuje Alpy s Jaderským mořem podél frontové linie z I. světové války, která vedla přes horskou hranici mezi Slovinskem a Itálií. Trasa tvořená 11 etapami, která má délku přibližně 220 km a vede přes vesnice, pod horskými vrcholky, kolem ledovcových jezer a překračuje řeky, nabízí mnohem více než jen pěší turistiku. Je to také živá lekce historie, řetězec muzeí a památných míst, ale také možností ochutnat dobré jídlo a víno.

 

O Trase míru

Trasa, která byla otevřena v dubnu 2020 a vede přes 4 geografické regiony, ve skutečnosti slouží jako praktická pěšky schůdná páteř delšího koridoru (400 km) zřízeného v roce 2000 Nadací Trasa míru v regionu Soča. Posláním nadace je studovat, obnovovat, ochraňovat a dohlížet na řadu historických lokalit kolem řeky Soči (italsky Isonzo) pocházejících z doby I. světové války, kde se v letech 1915-1917 odehrálo 12 bitev (mezi Italským královstvím a Rakousko-Uherskem, jehož bylo Slovinsko součástí). Během tohoto období 29 měsíců zahynulo odhadem 350 000 vojáků z 20 zemí.

 

Trasa dnes

Dnes je Trasa, která je nyní na předběžném seznamu UNESCO, věnována otevřenému dialogu a respektu vůči všem kulturám. Kromě nové stezky Nadace Trasa míru vytvořila také mnoho alternativních pěších výletů a vedlejších tras mimo hlavní „páteř“. Odbočky zavedou návštěvníky na více jak 100 míst, která zahrnují muzea, kostely, vojenské hřbitovy a ruiny zákopů a opevnění.

„Pro mě coby vyznavače pěší turistiky je to jedna z nejoblíbenějších tras, protože úplně každý si na ní přijde na své,“ říká Jan Klavora, zakladatel a partner Visit Good Place, což je operátor organizující dobrodužné aktivity a obhájce ekologicky udržitelného turismu. Klavora spolupracoval s Nadací Trasa míru při vytvoření trasy s 11 etapami, která funguje jako hlavní tah v tomto koridoru.

„Tady se nikdy nesetkáte s nedostatkem podnětů. Krajina, jídlo, víno i lekce historie se stále mění.“

 

Dobrodružství v Alpách

Horské části trasy nabízejí geograficky nejzajímavější místa, kde turisté procházejí slovinskými Julskými Alpami. Trasa začíná ve vesnici Log pod Mangartom, která leží v Národním parku Triglav v severozápadním rohu země ve stínu nejvyšší hory Triglav (2864 m). Odtud turisté pokračují kolem vodopádů, vojenských hřbitovů a muzeí pod širým nebem se zachovalými zákopy a tunely až do města Bovec a do údolí řeky Soča. Dále trasa vede kolem fantasticky zelené čisté vody ledovcové řeky Soči nad městem Kobarid, kde se nachází Návštěvnické centrum Trasy míru.

Turistická pěší „Trasa míru“ mezi Slovinskem a Itálií 2

Kobarid Museum (Kobariški Muzej) je kamenným centrem Trasy. Muzeum nabízí řadu trvalých i dočasných expozic a nabízí přehlídku fotografií, exponátů a interativních expozic, které seznamují s historií konfliktu v jeho okolnostmi.

Kde se ubytovat: Hotel Mangart 3* se 36 pokoji v Boveci se nachází v Alpách, má k dispozici saunu a vířivku, a nabízí masáže, které Vám pomohou při únavě z pochodu; akční nabídka zde.

 

Putování přes vinařskou oblast ve Slovinsku

Trasa vede kolem řeky Soča na východě a italské hranice na západě a pokračuje na jih do regionu Brda/Gorizia, slovinské vinařské oblasti. Horské vrcholky jsou pomalu vystřídány zvlněnými kopci a vesnicemi na kopcích, obkopenými vzdálenými řádky terasovitých vinic. Pohodovou pěší turistiku můžete spojit s ochutnávkami vína. Nenechte si ujít především víno Rebula, osvěžující bílé a nejznámější odrůdu regionu. Při cestě do městečka Šmartno ve vesnici Gonjače vystupte na věž vysokou 23 m, která Vám nabídne daleké výhledy na vinice. Poté navštivte pamětní Park míru ležící na italské hranici a kopec Sabotin (609 m) s jeho sérií zachovalých jeskyní a opevnění, což Vám poskytne další pohled na drsné podmínky, kterým vojáci museli čelit.

Etapy poté, co opustíte region Brda, klesají k lokalitě Trg Evrope („Evropské náměstí“ nebo italsky Piazza Transalpina): to je prostor, kde leží přeshraniční město Nova Gorica (Goriška) ve Slovinsku a Gorizia v Itálii. Až si odpočinete po denní túře, zamiřte do Muzea Velké války v Gorizia nabízejícího interaktivní expozici připomínající zákopy a artefakty pocházející od rakousko-uherských a italských vojáků.

Kde se ubytovat: Hotel Belica v Goriška Brda působí jako penzion B&B s 8 pokoji, 2 apartmány a vinným sklepem, který nabízí prohlídky a ochutnávky.

 

Putujte kolem pobřeží Jadranu

Trasa míru pokračuje na jih do slovinského regionu Kras/Karst, což je fantastický svět pro speleology s tisíci jeskyněmi provrtávajícími zdejší porézní vápenec. Jeskyně Pečinka, kde byli kdysi ubytování rakousko-uherští vojáci, i jeskyně Krompir („Bramborová“), která sloužila k uskladnění zásob, umožňují turistům si odpočinout a seznámit s tímto úsekem, kde se pro přežití muselo spoléhat na vynalézavost. K hlavním atrakcím v krasové oblasti patří vojenské hřbitovy pro vojáky z celé Evropy a Památník míru s rozhlednou nabízející panoramatické výhledy od Alp až k moři.

Pak trasa ostře zahýbá na západ a následuje poslední etapa klesající k Jadranu. Sestup je u konce ve městě Duino/Devin na italském pobřeží. Poslední túra vede kolem pobřeží až do Terstu, který znamená konec Trasy míru.

„Na této stezce by turisté měli mít na paměti absurditu válčení vedeného králi a panovníky, politiky a generály,“ říká Zdravko Likar, předseda výboru Nadace Trasa míru. „Zároveň by měli obdivovat přírodní krásu a kulturní hodnoty, kterými oblast mezi Alpami a Jadranem oplývá.“

Kde se ubytovat: zakončení cesty oslavte v centru Terstu pobytem ve stylovém apartmánu Seven Historical Suites – akční nabídka zde

Pěší túry v Itálii