Uganda a její atrakce

Uganda a její atrakce 1

Pokud jde o turistiku, Uganda získala pověst „perly Afriky“. Země zahrnuje 10 národních parků a působivou škálu typů krajiny, od suchých savan přes po husté lesy po hory se zasněženými vrcholky. Tak mohou návštěvníci jeden den pozorovat lvy plížící se po travnatých pláních a druhý den vyrazit na rafting na divoké řece. Navíc Uganďané jsou velmi přátelští a většinou se domluvíte anglicky. 

 

Silnice Explosion Crater Drive

Úžasnou tříhodinovou odbočku po kamenitých cestách v severní části Národního parku královny Alžběty (Queen Elizabeth National Park) představuje Explosion Crater Drive, která vede po veřejné silnici Katwe, od budovy Queen’s Pavillion (odbočte z dálnice Kikorongo-Katunguru u značky Equator Markers) k Hlavní bráně (Kabatoro Gate). Není třeba mít rezervaci předem ani doprovod správce, ale určitě musíte mít vozidlo 4×4 a schopného řidiče. Silnice je známá spíše svými pozoruhodnými výhledy než možnostmi spatření divokých zvířat (i když poměrně často se zde vyskytují sloni, občas lvi, a prostředí kráterů je ideální pro dravé ptáky) a vede přes kráterové pole Katwe. Tato část NP je poseta vulkanickými krátery se strmými srázy, kdy každý kráter ukrývá vlastní mikroklima, od pravěkých deštných pralesů až po sirné jezero. Zájem o geologii se tu probudí snad v každém návštěvníkovi.

 

Rezervace šimpanzů ostrov Ngamba (Ngamba Island Chimpanzee Sanctuary)

Ostrovní rezervace u Viktoriina jezera nabízí zase jiný zážitek, než je sledování divoce žijících šimpanzů: návštěvníci mají příležitost vidět populaci zachráněných šimpanzů a dostat se do jejich bezprostřední blízkosti. Rezervace ležící 23 km jihovýchodně od města Entebbe byla zřízena v roce 1998 díky Rezervaci šimpanzů & nadaci na ochranu divokých zvířat s posláním pečovat o šimpanze zachráněné ze zajetí, z nichž každý má svůj smutný příběh. Z jeho 50 ha je koutek vyhrazen plotem pro návštěvníky, kde mohou pozorovat krmení z vyhlídkové plošiny, což zároveň skýtá vynikající příležitost pro fotografování. Ale skutečné kouzlo spočívá v tom, že se dostanete „do zákulisí“. Pokud zde přenocujete (na ostrově je malý kemp se stany), můžete si zvolit „pečovatelský zážitek“. Počítejte s rozsáhlými lékařskými požadavky, ale možnost držet v rukou tyto tragické šimpanze a starat se o ně stojí za to.

Uganda a její atrakce 2

Mokřinná rezervace Bigodi

Ekologický projekt spravovaný sdružením KAFRED nabízí komentovaný pěší výlet po přírodní stezce mokřinou Magombe Wetland nedaleko vesnice Bigodi. Díky otevřenému terénu zde často bývají lepší možnosti pozorování ptactva a opic než ve vedlejším NP Kibale. Běžně se zde vyskytují guarézy červené, ale zahlédnout můžete také guarézu černobílou, mangabeje pláštíkového/šedolícího, kočkodana čepičatého nebo kočkodana černolícího. Skuteční zájemci o pozorování ptactva mohou využít služeb informovaného průvodce, který dokáže snadno identifikovat více jak 200 druhů žijících v mokřině. Stezka dlouhá 5 km Vám zabere 3-4 hodiny, a pokud nebudete mít nepromokavé boty, zvažte jejich vypůjčení (za poplatek) u KAFRED. Pokud byste chtěli poznat více z jejich nabídky komunitní turistiky, v nabídce jsou rovněž tradiční obědy, ubytování v rodině a pěší výlety do vesnic.

Nejlepší jezera v Africe

Rokle Kyambura

Zalesněné hřebeny Kyambura Gorge vytvářejí hlubokou rokli v krajině savan mezi lesem Maramagambo Forest a jezerem George/Katunguru, takže vytváří přírodní hranici mezi NP Queen Elizabeth a sousední rezervací Kyambura Wildlife Reserve. Sledování šimpanzů v Kyambura Gorge nabízí příležitost vidět šimpanze při komentovaných pěších výletech do lesů; někde je potřeba přejít řeku po spadlém kmenu (který bývá kluzký, když je mokrý) a strmé strany rokle mohou být obzvlášť náročné. Ale jedná se o tajemné místo působící pravěkým dojmem, takže stojí za to sem zajet 2,5 km od silnice Katunguru už jen kvůli výhledu. Vstupenky za šimpanzi (USD 50) je možné zakoupit v místní pobočce Uganda Wildlife Authority (UWA), ale kvůli omezené dostupností je lepší si je obstarat předem v ústředí UWA v Kampale. Návštěva vyhlídkové plošiny je zdarma, pokud máte zaplacené vstupné do parku.  

Ubytování: Kyambura Gorge Lodge

Uganda Wildlife Education Centre

Na břehu jezera ve městě Entebbe naleznete centrum Uganda Wildlife Education Centre, které hraje mnohostrannou roli: je to centrum pro záchranu zvířat, veterinární instituce a turistická atrakce v jednom, ale možná jeho nejpodstatnější role spočívá ve vzdělávání budoucích generací. V bývalém zoo v Entebbe, které bývá často nazýváno UWEC (čte se „ouek“), spatříte celou řadu ugandských druhů (a obvykle také pár školních výletů). Zařízení pro zvířata mohou působit trochu stísněně, ale zdejší tým klade důraz především na záchranu zvířat; přesto se jedná o příjemné místo, kde můžete strávit volné dopoledne či odpoledne v Entebbe. Abyste ze své návštěvy měli co nejvíce, rezervujte si prohlídku „zákulisí“ (70 USD), která nabízí šanci vstoupit do některých ohrad a setkat se se zvířaty, nebo „blízké setkání se šimpanzi“ (260 USD), kde se budete moct pomazlit s některým z osiřelých primátů.

Akční nabídka ubytování: