Nejlepší jezera v Africe

Nejlepší jezera v Africe 1

Africký kontinent, kde najdete druhé největší sladkovodní jezero světa a nejdelší jezero světa, se může chlubit některými z nejkrásnějších jezer na Zemi. Druhý největší kontinent zahrnuje 54 států, takže nepřekvapuje, že mnohá jezera sousedí s více než jedním státem.  

Většina největších afrických jezer se nachází na kontinentální zlomové linii nazývané Východoafrická příkopová propadlina (Východoafrický rift), která zároveň vytváří nejvyšší hory na kontinentu, včetně Kilimandžára, nejvyššího vrcholu Afriky. Příkopová propadlina v jihovýchodní části kontinentu zahrnuje systém Velkých afrických jezer. I když nejsou tak velká jako severoamerická Velká jezera, jsou v každém případě působivá svojí rozlohou a rozmanitostí. 

 

Viktoriino jezero, Keňa, Tanzanie a Uganda 

Viktoriino jezero (úvodní foto) s rozlohou 68 800 km² sousedící se 3 zeměmi je největším jezerem Afriky. Také je to největší tropické jezero a 2. největší sladkovodní jezero světa. Je jedním z Velkých afrických jezer a pojmenováno bylo podle britské královny Viktorie. Nejvíce vody získává z dešťových srážek a jeho jediný odtok představuje řeka Nil na severní straně v Ugandě. Nejhlubší část Viktoriina jezera se však nachází na východě u Keni. Po jezeře mezi všemi 3 zeměmi plují trajekty pro osoby i vozidla.

 

Jezero Tanganika, Burundi, Demokratická republika Kongo, Tanzanie a Zambie

Také 2. nejstarší sladkovodní jezero světa se nachází v Africe. Jezero Tanganika se dotýká 4 zemí a jeho stáří je 9-12 mil. years. Navíc se jedná o nejdelší sladkovodní jezero světa s délkou 673 km a 2. nejhlubší po jezeru Bajkal na Sibiři. V Jezeře Tanganyika žije více jak 300 typů ryb, z nichž některé nenajdete nikde jinde na Zemi. K živočichům, které zde žijí, patří ohrožená vodní kobra kroužkovaná, nilští krokodýli a zambijské želvy vroubkované.

 

Jezero Kivu, Rwanda a Demokratická republika Kongo

Jezero Kivu, které vytváří hranici mezi DRK a Rwandou, je další z Velkých afrických jezer. I když převážná část jezera leží v DRK, většina cestovatelů jezero navštíví z chat na rwandské straně. Na břehu naleznete město Gisenyi s plážemi, hotely a různými aktivitami; můžete si zaplavat v jezeře nebo si vyzkoušet paddleboarding či pádlování na mořském kajaku. K oblíbeným ubytovacím zařízením patří Lake Kivu Serena Hotel 4*, který stojí na písčitém úseku pláže lemovaném palmami v pozadí s vulkány Virunga, přičemž nabízí výhledy do všech stran. Gisenyi je rovněž místem, kde začíná stezka Congo Nile Trail. Má délku 225 km, vede kolem jihovýchodního břehu jezera a vyhledávají ji jak pěší turisté, tak cyklisté.

 

Jezero Kariba, Zimbabwe a Zambie

Jezero Kariba, které je oblíbenou destinací pro rybaření a pozorování divokých zvířat, hraničí se Zambií a Zimbabwe na řece Zambezi. Má rozlohu 5580 km² a jedná se o největší uměle vytvořené jezero na světě. Možnosti ubytování najdete na zimbabwské i na zambijské straně. Mnoho cestovatelů si zvolí ubytování v hausbótu, což umožňuje lépe poznávat okolí a skýtá fantastické výhledy na východy a západy slunce nad vodou. Pokud Vás zajímá rybaření, místním druhem je ryba binga pruhovaná a každoročně v květnu se zde koná rybářská soutěž Tiger Fishing Competition.

 

Jezero Assal, Džibutsko

Jezero Assal leží 155 m pod hladinou moře v kráteru v Džibutsku a představuje nejnižší místo v Africe (a 3. nejnižší bod na světě). Slané jezero patří k hlavním turistickým atrakcím Džibutska, kdy jeho úroveň slanosti je 10x větší než v moři, takže představuje největší zásobu soli na světě. Jezero Assal je obklopeno pouští Danakil a má pozoruhodné prostředí. Kolem jezera žijí Afarové. Návštěvníci si jistě všimnou, že kolem nejsou žádní živočichové, a to kvůli nehostinnému pouštnímu klimatu a obzvlášť slané vodě.

 

Jezero Bogoria, Keňa

Nejlepší jezera v Africe 2

Ti, kdo mají rádi růžové plameňáky, by měli navštívit Jezero Bogoria v keňské části Příkopové propadliny. Slané jezero je domovem jedné z největších populací plameňáků malých na světě, takže je velmi fotogenické. Leží ve vulkanickém regionu, takže se může chlubit také gejzíry a termálními prameny kolem svých břehů. Gejzíry mohou dosáhnout výšky až 4,5 m a představují oblíbenou turistickou atrakci, spolu s plameňáky. Celé jezero je chráněná přírodní mokřinná rezervace. Budete-li se chtít ubytovat blízko břehů, zamiřte na severní konec, kde najdete několik chat, jako je Lake Bogoria Spa Resort 4*. Zařízení má spa s bazénem používajícím přírodní termální vodu. Kromě toho chata nabízí luxusní pokoje a apartmány. U jižního břehu jezera je možnost kempování.

 

Jezero Malawi, Malawi, Mosambik a Tanzanie

Nejlepší jezera v Africe 3

Oblíbeným cílem cestovatelů je Jezero Malawi, 3. největší na kontinentu, s rozlohou 29 600 km². Je domovem více druhů ryb než kterékoli jiné jezero na Zemi, a také oblíbenou destinací pro šnorchlování s tropickým prostředím a teplou zářivě modrou vodou. Místní lidé zde loví ryby. Tak jako Viktoriino jezero je Jezero Malawi součástí systému Velkých afrických jezer a zasahuje do 3 zemí: Malawi, Mosambiku a Tanzanie. V Tanzanii se nazývá Jezero Nyasa (Ňasa) a v Mozambiku Lago Niassa. Jezero je staré odhadem 1-2 mil. let.

Natronové jezero v Tanzanii

Jezero Retba, Senegal

Fotografové milují Jezero Retba kvůli jeho fotogeničnosti. Říká se mu také Růžové jezero v Senegalu a má krásnou růžovou barvu, která pochází od určitého typu řas, který zde roste kvůli velkému obsahu soli. Nejrůžovější odstín má jezero v suchém období od listopadu do června, kdy je nejlepší doba pro jeho návštěvu. Díky obsahu soli v některých místech až 40 % (tak jako v Mrtvém moři v Izraeli) je na Jezeře Retba někde možné se vznášet na hladině. Kvůli slanosti vody zde žijí mnohem menší ryby, než jinde.

 

Albertovo jezero, Uganda a Demokratická republika Kongo

Albertovo jezero je hůř přístupné než ostatní Velká africká jezera kvůli okolním strmým horám, takže sem nepřichází příliš mnoho turistů. Ale ti, kdo se sem dostanou, bývají odměněni krásným pohledem. 7. největší jezero v Africe a 2. největší v Ugandě představuje důležitý zdroj vody pro Bílý Nil. Albertovo jezero s hloubkou 24 m je relativně mělké ve srovnání s ostatními africkými jezery. Na jeho březích se nalézá přírodní rezervace na ochranu divokých zvířat a lesů. Na ugandské straně leží Národní park Murchison Falls, kde Bílý Nil protéká úzkou skalnatou mezerou a pak se řítí dolů z obrovské výšky. K divokým zvířatům patří sloni, hroši a šimpanzi.

 

Čadské jezero, Čad, Kamerun, Nigérie a Niger

Čadské jezero je velmi mělké jezero, kde nejhlubší část dosahuje pouze asi 9 m. Přitom se jedná, co do rozlohy, o největší jezero v severní Africe, které hraničí se 4 zeměmi: Čadem, Kamerunem, Nigérií a Nigerem. Čadské jezero je obklopeno pouští Saharou a představuje útočiště pro mnoho zvířat. Je oblíbené milovníky ptactva a nejlepší doba pro návštěvu je období dešťů od srpna do prosince, když je hladina vody nejvyšší.

 

Jezero Nakuru, Keňa

Jezero Nakuru v Příkopové propadlině, které je součástí safari stezky v Keni, je známé svou velkou populací plameňáků, takže se občas podobá růžovému moři. Jezero je obklopeno Národním parkem Lake Nakuru, který je domovem řady afrických zvířat, jako jsou nosorožci dvourozí i tuponosí, žirafy, prasata savanová/bradavičnatá, paviáni, lvi a gepardi. Zatímco většina cestovatelů navštíví Jezero Nakuru v rámci organizovaného safari, které obvykle zahrnuje také další parky, budete-li ho chtít navštívit samostatně, na březích jezera najdete kempy, a také pár chat, pokud byste chtěli nocovat stylověji. Patří k nim Lake Nakuru Lodge 3* nacházející se v hranicích národního parku. Nabízí různé apartmány a pokoje v budově statku a ze své restaurace skýtá skvělé výhledy na jezero.

 

Jezero Turkana, Keňa 

Nejlepší jezera v Africe 4

Jezero Turkana v Keni je největší stálé pouštní jezero na světě, největší alkalické jezero a 4. největší slané jezero na Zemi. Obklopuje ho Národní park Lake Turkana a Národní park Sibiloi (oba na seznamu UNESCO) a známé je především výpary vycházejícími z činné sopky přímo v něm. Národní parky jsou domovem řady různých živočichů včetně nilských krokodýlů a hrochů. Jezero Turkana je rájem pro pozorování ptactva, kdy je domovem stovek ptačích druhů, které žijí jedině v Keni. V jezeře žije také želva pelusie Broadleyova.

 

Násirovo jezero, Egypt a Súdán

Výsledkem vybudování přehrady na Nilu v polovině 20. století je Násirovo jezero na hranici Egypta a Súdánu, i když většina jezera leží na egyptské straně. Na súdánské straně bývá nazýváno Núbijské jezero a je to jedno z největších uměle vytvořených jezer na světě. K nejoblíbenějším aktivitám patří rybaření, protože v jezeře žije hojná populace nilských ryb. Lodní výlety jsou další oblíbená aktivita na egyptské straně, kde můžete zahlédnout sochu faraona Ramsese II. v chrámě Abú Simbel na břehu jezera. Nejlepší příležitosti pro fotografování nabízí plavba při západu slunce.

 

Jezero Sibayi, Jihoafrická republika

Největším přírodním sladkovodním jezerem v Jihoafrické republice je Jezero Sibayi v provincii KwaZulu-Natal. Jezero je součástí přírodní rezervace Mokřadní park Greater iSimangaliso a leží mezi Jezerem sv. Lucie a Kosi Bay na okraji Indického oceánu. Park samotný je na seznamu UNESCO. Protože se jedná o chráněnou oblast, je Jezero Sibaya poměrně čisté. Známé je především svou velkou populací hrochů, které mnoho návštěvníků spatří při výletě na kajacích s průvodcem nebo při večerní plavbě při západu slunce. Jezero je rovněž domovem krokodýlů a spousty ptáků. Zajímáte-li se o rybářské výlety, v jezeře žije 18 různých druhů ryb. Kromě toho je jezero domovem 22 druhů žab, včetně travních žab, stromových žab a ropuch. Budete-li se chtít ubytovat blízko jezera, k dispozici je pár možností včetně Thonga Beach Lodge 4*. Chata s 12 apartmány se nachází v Mokřadním parku iSimangaliso a zároveň u pláže. Má romantickou atmosféru a nabízí večeře na pláži ve svitu svíček. K dispozici je rovněž spa.

 

Jezero Kyoga, Uganda

Jezero Kyoga v Ugandě je další z pozoruhodných jezer v Africe. Mělké jezero dosahuje v nejhlubších místech pouze 5,5 m a většina má hloubku méně než 3,5 m. Nejmělkčí části jezera Kyoga jsou pokryté lekníny, takže představují pěkný objekt pro fotografování. Pobřeží je velmi bažinaté a porostlé papyrusem (šáchorem) a invazivními druhy vodních hyacintů (tokozelka nadmutá). Papyrus také tvoří na jezeře plovoucí ostrůvky, které můžete zahlédnout. Jezero má rozlohu asi 1710 km², leží mezi Viktoriiným a Albertovým jezerem a protéká jím Bílý Nil. I když je součástí systému Velkých afrických jezer, Jezero Kyoga není považováno za jedno z velkých jezer.

Akční nabídka ubytování: