Madeira – kvetoucí portugalský ostrov

Madeira - kvetoucí portugalský ostrov 1

Vůně květin se vznáší ve slaném vzduchu Madeiry. Divoce tu rostou nápadně kvetoucí strelicie (bird-of-paradise flowers), zatímco růžové a fialové fuchsie vytvářejí krajkové vzory na pastelových stěnách domů a koruny stromů žakaranda vytvářejí baldachýny nad silnicemi a ulicemi. Přírodní krásy ostrova Madeira jsou jedinečné, ať už se jedná o útesy, které strmě spadají do moře, nebo horské vrcholky zahalené mlhou. Zdejší kouzlo uchvacovalo cestovatele po celá staletí.

Pestrobarevný ostrov Madeira je jeden z nejpůvabnějších regionů Portugalska, kdy je tvořen sérií dramatických sopečných vrcholků zvedajících se z oceánu. Leží asi 600 km od západního pobřeží Maroka, takže po celý rok nabízí lákavě teplé počasí, které ještě podporují teplé atlantické proudy. Najdete zde vše od pláží s černým pískem a hřmících vodopádů, přes udržované zahrady, až po divoké vulkanické prostředí v okolí sopek. Je to místo ideální pro pěší túry, ale také pro relax na pláži s knížkou, pochutnávání si na mořských plodech nebo plavání v příjemném oceánu.

Madeira - kvetoucí portugalský ostrov 2

Milovníci vína jistě dobře znají stejnojmenný vývozní produkt Madeiry, ten ale představuje pouze ochutnávku mnoha radostí ostrova. K dalším lákadlům patří příslib stále jasného nebe, květinové koberce, vodopády, které se řítí do zeleného kaňonu, a skvělé podmínky pro pěší túry po levadas. Proslulé sítě zavlažovacích kanálů byly upraveny do podoby pěších stezek, které často procházejí kolem dramatického pobřeží nebo vysokohorským vnitrozemím s bujně zelenými lesy a vysokými vrcholky.

Díky poloze na námořní trase mezi Evropou, Afrikou a oběma Amerikami se Madeira stala významným obchodním stanovištěm. Britové získali k ostrovu silnou vazbu díky královskému sňatku v 16. století a dodnes se sem často vydávají za rekreací, stejně tak jako další obyvatelé severní a západní Evropy, především Němci a Skandinávci. V létě je ostrov oblíbeným cílem návštěvníků z pevninského Portugalska, kdy dav milovníků dobrodružných aktivit využívá zdejší nádhernou směsici slunce a mořské krajiny. Na ostrově rovněž naleznete vynikající muzea, tiché zahrady a výběr dobrých restaurací.

Metropole: Funchal