USA zaznamenaly už více jak 12 milionů případů koronaviru

USA zaznamenaly už více jak 12 milionů případů koronaviru 1

Spojené státy v sobotu dosáhly 12 milionů případů covid-19. Třetí vlna šíření přiměla Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí k výzvě, aby Američané na Den díkůvzdání nikam necestovali.

Během posledních 24 hodin USA zaznamenaly více jak 200 000 případů koronaviru, takže celkový počet podle záznamu NBC News činí 12 002 863. Celkový počet úmrtí je 255 567 osob. Více jak 40 států plus Washington D.C., Portoriko, Americké panenské ostrovy a Guam v posledních 14 dnech zaznamenávají procentuální nárůst případů, z toho asi desítka států vyvrcholení počtu nových případů.

Guvernéři států v celé zemi ve snaze bojovat s virem nařídili povinné nošení roušek a limity na setkávání osob. Ve Wisconsinu guvernér Tony Evers rozšířil příkaz nosit roušky na celý stát, kde je vyžadováno zakrytí tváře na veřejných místech. Nová povinnost přichází 6 měsíců poté, co příkaz zdržovat se doma vydaný na jaře zneplatnil nejvyšší úřad státu.

Ve svém vyjádření pro The Washington Post Evers a dalších 6 guvernérů států řekli, že Američané musí spolupracovat, aby se zamezilo dalšímu šíření viru: „Na americkém Středozápadě a v celé zemi právě teď prudce narůstá počet nových případů a hospitalizací. S tím, jak se ochlazuje a více lidí míří pod střechu, bude situace ještě horší. Proto je důležitější než kdy jindy, abychom maximálně dodržovali nošení roušek a fyzický odstup. Tím pomůžeme více lidem přečkat zimu a budeme chránit ty v předních liniích této krize – lékaře, zdravotní sestry, pracovníky v prodejnách potravin a řidiče zásobování.“

Guvernéři vyzývají lidi, aby na Den díkůvzdání 26. 11. zůstali doma.

„Pokud plánujete strávit Den díkůvzdání s lidmi mimo svůj domov, vyzýváme Vás, abyste to dobře zvážili. I když může být těžké je letos na Díkůvzdání nevidět, pomyslete na to, o co těžší by bylo vidět jejich místa příští rok prázdná.“

Guvernér Iowy Kim Reynolds vydal první nařízení nosit roušky tento týden, kdy vyžaduje, aby každá osoba starší 2 let měla zakrytou tvář ve veřejných krytých prostorách a v blízkosti do 2 m od další osoby, která není členem domácnosti. Guvernéři v Severní Dakotě a Montaně vydali podobné příkazy.

Při hovoru s reportéry ve čtvrtek Erin Sauber-Schatz z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) řekl, že v uplynulém týdnu zaznamenaly USA více jak 1 milion nových případů covid-19. Přitom před necelým týdnem celá země měla 11 mil. případů.

Žádáme lidi, aby byli flexibilní ohledně svých plánů na letošní Den díkůvzdání. Minulý týden jsme mohli vidět více jak milion nových případů a Díkůvzdání bude už za pár dní,“ řekl Sauber-Schatz, vedoucí Pracovní skupiny pro komunitní intervence a kritické populace při CDC.  

Dr. Henry Walke, krizový manager pro covid-19 při CDC, řekl, že agentura nenenařizuje, aby Američané trávili svátek doma, ale doporučuje to.

Pfizer a Moderna, dvě společnosti pracujícící na vytvoření vakcíny proti koronaviru, hlásily nadějné výsledky u předběžných analýz 3. fáze jejich klinických pokusů. Ve čtvrtek při brífinku pracovní skupiny v Bílém domě řekl Alex Azar, americký ministr zdravotnictví a sociálních služeb, že společnost Pfizer by brzy mohla žádat o federální povolení pro nouzové použití své vakcíny. Společnost Moderna má v úmyslu ji následovat v dalších týdnech. To by umožnilo zahájit první očkování už v prosinci.

Mezitím čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu řekl, že jeho země je připravena podpořit globální spolupráci při vyvíjení vakcíny na covid-19. „Splníme své závazky, nabídneme pomoc a podporu dalším zemím a budeme usilovat o to, aby byly vakcíny veřejně dostupné, takže občané všech zemí si je budou moct dovolit a používat je.“

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu řekl lídrům G20, že jeho země je připravena poskytnout svoji vakcínu dalším zemím, které ji potřebují.

***

Nový český antigenní test na bazi slin dnes vyrábí společnost Bakter Medical. Jejich testy doporučují přední čeští odborníci: podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy mohou snadno provádět i osobami bez zdravotnické kvalifikace a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních organizací apod.. Testy můžete provádět doma před schůzkou, návštevou rodiny, odchodem do zaměstnání nebo na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/