Útěky z vězení, nad kterými zůstává rozum stát

Útěky z vězení, nad kterými zůstává rozum stát 1

Pomyšlení na dlouholeté vězení je hrozné. Ti, kteří ho zažívají na vlastní kůži proto žijí s jedinou myšlenkou v hlavě: dostat se ven! Přečtěte si Nejvíc fascinující příběhy útěků z vězení, které se povedly.

 
bddd8aff3f40787dc24946beae1414c44775e220

Pascal Payet
Payet je známý především tím, že se mu dvakrát podařilo oblafnout francouzský vězeňský systém. Vždy se mu podařilo utéct pomocí helikoptéry. Pascala Payeta původně odsouzen na 30 let vězení za vraždu, ke které došlo během ozbrojené loupeže. Po svém prvním útěku v roce 2001 za dva roky znovu přistál helikoptérou na střeše věznice a pomohl na svobodu třem dalším vězněm.

Všichni čtyři však byli brzy znovu uvězněni a Payet dostal sedm let navíc. V roce 2007 však ujel znovu. Z letiště v Cannes unesli čtyři maskovaní muži helikoptéru is pilotem a pomocí ní pomohli Payetovi ujít. Payet téhož roku chycen ve Španělsku a opět uvězněn. Španělská policie ho poznala i přesto, že si nechal udělat plastickou operaci obličeje.

Útěk z Alcatrazu
Alcatraz je v provozu již několik desetiletí, přičemž zaznamenal 16 pokusů o útěk, o který se pokusilo 34 vězňů. Každý únik nakonec selhal, protože vězně buď chytili nebo zabili. Historie praví, že v roce 1937 a 1962 byli vězni, kterým se asi podařilo utéct, protože je prohlásili za mrtvé, zatímco těla se nikdy nenašly.

To vede k dohadům, že tyto dva úniky byly úspěšné. Slavnějším je ten z roku 1962, kdy si vězni z vysavače vyrobili vrtačku, provrtali betonovou stěnu a na připraveném voru odpluli na břeh.

Slavomir Rawicz
Slavomir Rawicz byl polský vojenský poručík. Po německo-sovětské invazi do Polska, byl zatčen sovětskými okupačními vojsky a odsouzen za údajnou špionáž na 25 let nucených prací v gulazích. Po tříměsíční cestě na Sibiř uprostřed zimy se mu spolu se šesti druhy podařilo z gulagu utéct. Věděl, že zůstat v táboře se rovná téměř jisté smrti.

Uprchlíci se vypravili na jih, prošli kolem jezera Bajkal, v červnu 1941 překročili Transsibiřskou železnici a vystoupili do výšin Tibetu. Během putování do Indie v Himalájích údajně potkali dvojici sněžných lidí. Po devíti měsících nesmírných útrap v březnu 1942, byly konečně na svobodě. Pěšky překonali najnehostinnejšie oblasti světa včetně pouště Gobi.

 
liberation

Alfred Wetzler a Rudolf Vrba
Alfred Wetzler je jedním z mála Židů, kterým se podařil útěk z koncentračního tábora v Osvětimi. On a jeho partner, Rudolf Vrba, měli vše důkladně nastudované, přičemž základem jejich útěku byl kryt v hranici, která se nacházela uvnitř zóny, avšak mimo území obehnaného ostnatým drátem. Ostatní vězni okolí krytu poprášili ruským tabákem, aby zmátly psi. Po návratu domů informovali o hororových zážitcích v táboře.

Hromadný útěk z Maze
Útěk z věznice Maze v Severním Irsku je považován za největší útěk z vězení v celé britské historii. V září 1983 uteklo z věznice za pomoci pašovaných zbraní 38 příslušníků IRA, kteří byli odsouzeni za vraždy a bombové útoky. Při akci zemřel jeden z dozorců na srdeční záchvat a 20 dalších bylo zraněno. Vězení bylo přitom považováno za nejbezpečnější v Evropě.

Celá věznice je obehnána ostnatým plotem vysokým 4,5 metru, všechny brány jsou vyrobeny z oceli a otevírají se elektronicky. Vězni vzali rukojmí z řad dozorců, zmocnili se zásobovacího auta a v něm se vyvezli ven. Celá akce jim trvala necelou hodinu a půl. Následně z nich 19 chytili, zbylí se skrývali za pomoci IRA.

Alfie Hinds
Jedním z nejznámějších vězeňských uprchlíků je Brit Alfred Hinds, který je znám pod přezdívkou „neviditelný zločinec“. V průběhu 14 let, které strávil v různých britských věznicích, se mu podařilo až třikrát utéct! První útěk byl z Nottinghamské věznice, z níž se dostal neuvěřitelným, zcela neznámým způsobem přes zamčené dveře, které zůstaly nepoškozené a přes sedm metrů vysokou zeď s ostnatým drátem.

Chytili ho po půl roce. Druhý útěk zrealizoval při přepravě s policejní eskortou k soudu. Hinds potřeboval nutně na WC, kam ho odvedli stráže a dali mu dolů pouta. Hinds se na záchodě zamkl a utekl neznámým způsobem okénkem s rozměry 15 x 40 centimetrů. Po několika hodinách ho chytili. Třetí útěk se odehrál v Chelmfordskej věznici o necelý rok později, když ujel během vycházky.