V tomto roce by se měl v české ekonomice projevit silný růst investic

V tomto roce by se měl v české ekonomice projevit silný růst investic 1

Hlavními pilíři růstu byly spotřeba domácností a soukromé investice, projevil se i pozitivní vliv tvorby zásob

V roce 2018 by se měl v české ekonomice projevit silný růst investic. Rozbor výsledků ekonomického průzkumu České obchodní a průmyslové komory (SOPK) představen v úterý na konferenci mluví také o růstu soukromé spotřeby v důsledku nárůstu zaměstnanosti a nominálních mezd.

„Je pravděpodobné, že aktuální růstový cyklus slovenské ekonomiky vyvrcholí v letech 2018 a 2019 s přírůstky reálného HDP v rozmezí 4% až 5%,“ konstatuje SOPK s tím, že tento rok by měl být charakteristický silným růstem investic.

Očekává se také konzistentní objemný růst soukromé spotřeby jako výsledek pokračujícího růstu zaměstnanosti a nominálních mezd, přičemž míra nezaměstnanosti v ČR by měla v roce 2019 klesnout pod 7% a zvyšovat tak tlak na růst nominálních mezd.

„Roční tempo růstu nominálních mezd by mělo v letech 2018 a 2019 pohybovat v rozmezí 4,5% až 6%,“ uvádí analýza makroekonomických ukazatelů SOPK.

Ekonomika Slovenska pokračovala v roce 2017 ve stabilním růstu, když za první tři čtvrtletí vzrostl reálný HDP na Slovensku meziročně o 3,4%, což je stejné tempo růstu než ve stejném období předchozího roku.

„Hlavními pilíři růstu byly spotřeba domácností a soukromé investice, projevil se i pozitivní vliv tvorby zásob,“ přiblížil průzkum SOPK.

Vývoj na exportních trzích, který byl lepší než se očekávalo, se na ekonomickém růstu SR podle analýzy velmi neprojevil, protože příspěvek čistého exportu k růstu HDP byl v roce 2017 mírně negativní.