Dostane se vakcína proti covid-19 na černý trh?

Dostane se vakcína proti covid-19 na černý trh? 1

Zprávy o tom, jak bohatí s kontakty předbíhají v řadě na vakcinaci, jsou pouze začátek, říkají odborníci. Varují, že vakcína proti covid-19 také může skončit na černém trhu.

Kritizované získání vakcín Trumpovou administrativou položilo základy pro scénář, ve kterém bohatí a politicky vlivní využijí svých peněz a moci, aby předběhli a byli vakcinováni dříve než ostatní. Guvernér státu New York Andrew Cuomo pohrozil, že uvalí pokuty až 1 mil. USD a zruší licence lékařům, zdravotním sestrám a dalším, kteří se nebudou řídit federálními pokyny pro distribuci vakcín. Ty v současnosti dávají prioritu zdravotníkům v přední linii a obyvatelům pečovatelských domů. Objevily se zprávy, že v Miami byli významní sponzoři nemocnic upřednostněni s první dávkou, přičemž na Floridu posílali magnáti z New Yorku své přátele, kteří pak byli očkování vakcínami určenými pro domovy důchodců. V Coloradu upozornili někteří učitelé na neférové jednání poté, co zaměstnanci škol v bohatších okrscích a soukromých škol byli očkováni přednostně.

„Je trochu frustrující, že okrsky, které jsou už tak chudší, jsou také níže v pořadí,“ řekl učitel ve školním obvodu Aurora Public Schools, jednom z nejchudších v oblasti Denveru. „Okrsky, které už předtím dostávaly velkou podpory, dostaly dříve také vakcínu než okrsky, kterým se podpory příliš nedostává.“

Arthur Caplan z lékařské fakulty Newyorské univerzity a jeden z předních bioetiků v zemi říká, že nářky budou nejspíše slyšet mnohem více, protože vzroste rozdíl mezi těmi, kdo vakcínu mají a kdo nemají.

 „Slyšeli jsme o politicích, správcích velkých nemocnic a dalších, kteří dostali vakcínu dříve než zdravotníci a starší občané,“ řekl Caplan. „Také jsem se dozvěděl, že některé společnosti vyrábějící a distribuující léky říkají, že jakmile budou vládní kontrakty vyřízeny, udělají prioritou vakcíny pro sebe.“

Výsledkem budou vyšší ceny pro všechny ostatní. Caplan říká: „Vše, co je považováno za zachraňující nebo udržující život a čeho není dostatek, vytváří černý trh.“

Na počátku pandemie se roušky a toaletní papír staly zlatem, a totéž se nejspíš stane u vakcín, které se stanou atraktivní především pro zloděje a zahraniční napodobitele.  

 „Už existuje trh s neregulovanými léky,“ říká Michael Einhorn, předseda společnosti Dealmed, zdravotnického dodavatele.  „Problém je, že výrobky budou dováženy z cizích zemí, které nemusí mít tak přísné předpisy jako USA. Tam může dojít k odklonění výrobků, které budou prodány bokem a pak teprve dovezeny do USA.“

Jonathan Cushing z protikorupční organizace Transparency International vydal v listopadu podobné varování: „Vakcína bude zřejmě mít ´pouliční hodnotu´, takže vládní zásoby se stanou atraktivním cílem pro krádeže a odklon, pokud v dodavatelských řetězcích nebudou použita adekvátní bezpečnostní opatření.“ Přitom ale sdělil, že se zatím nesetkal s žádnými problémy s černým trhem v USA, ale je zde potenciál.

 „Během pandemie se v USA objevily zprávy o nižším standardu nebo padělaných vakcínách, které měly být vyrobeny v Indii, a také o zfalšovaných dezinfekcích na ruce. Také jsme viděli, že lidé využívali spojení k přístupu k lékům, o kterých se tvrdí, že jsou terapeutika, jako je hydroxychlorochin.“

Řekl bych, že velká část plánované distribuce v USA byla provedena příliš pozdě. Chybějící pokyny a jasná kritéria způsobilosti pro příjem vakcíny jsou pravděpodobně hlavní příčinou mnoha problémů, kterým v současnosti USA čelí. Následně tento nedostatek plánování dává jednotlivcům příležitost ´předběhnout ve frontě´ a využít své pozice k tomu, aby dostali vakcínu dříve než ostatní.“

Dr. Sadiya Khan, epidemioložka na lékařské fakultě Northwestern University, souhlasí a dodává, že chybějící souvislý distribuční plán vakcíny je jasným důkazem, že se americká federální vláda nepoučila ze svého neúspěchu, kdy chtěla urychlit testování jako prostředek ukazující šíření viru.

„Absence federální infrastruktury v zemích a státech vede – vedle neefektivní distribuce – k naprosté katastrofě. Distribuce vakcíny je zásadní tak, jak na začátku pandemie bylo testování na covid-19 . Tak velké zpoždění nejspíš povede k většímu počtu hospitalizací a úmrtí, kterým bylo možné předejít.“

Nový americký prezident Joe Biden, který se připojil ke sboru kritiků Operation Warp Speed bývalého prezidenta Donalda Trumpa, která nesplnila svůj cíl do konce roku 2020 vyprodukovat 20 milionů vakcín. Přitom slíbil, že „udělá nemožné“, aby urychlil tempo distribuce.

Biden se také chce odvolat na Zákon o obranné produkci, který umožňuje prezidentovi přesvědčit soukromé společnosti, aby prioritizovali výrobu určitého artiklu v zájmu národní bezpečnosti.   

V Coloradu byli učitelé zařazení na prioritní seznam poté, co je zdejší Oddělení veřejného zdraví a životního prostředí náhle oznámilo, že bude priorizovat první respondenty a starší lidi. Oznámení přišlo týden poté, co guvernér Jared Polis umístil učitele na prioritní seznam pro vakcinaci ve státě. V té době zdravotníci zaměstnaní v dobře situovaných školních okrscích, jako je obvod Cherry Creek na předměstí Denveru, už byli vakcinováni, stejně tak jako někteří učitelé na soukromých školách. Když byl dotázán na dva učitele soukromé školy, kteří se na internetu chlubili tím, že dostali první dávku vakcíny v místní lékárně, ředitel Stanley British Primary School Sumant Bhat v emailu napsal, že „neorganizovali žádné vakcinace pro své zaměstnance“.

„I když jsou teď učitelé v kategorii 1B, dozvěděl jsem se interně, že jsou v současnosti pod čarou v této kategorii, a proto vakcínu zatím nedostanou,“ napsal Bhat. „Jsme často v kontaktu s naší nezávislou školní sítí a našimi partnery v oblasti veřejného zdraví, abychom mohli stanovit, kdy budeme moci vypracovat promyšlený plán, který by zpřístupnil vakcinaci naší škole a personálu.“

Zatímco americká federÁlní vláda nechává distribuce vakcíny na místních úřadech jednotlivých států, podle Caplana se zvyšuje pravděpodobnost, že „neprioritní“ osoba dostane dávku. Co Caplan radí pro vyřešení tohoto etického dilematu?

„Myslíme si, že zaměstnanec může vakcínu dostat,” napsal Caplan a jeho kolega etik Kyle Ferguson. „Jaké cíle by podpořilo odmítnutí? Ti, kdo cítí sílu dilematu, usuzují, že jejich odmítnutí může uvolnit vzácný zdroj, že osvobozená dávka může skončit u někoho, kdo ji potřebuje naléhavěji. Ale to je pochybné. Je pravděpodobné, že vakcína neopustí instituci.”

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/