6 míst v Indii, kam se vydat za ajurvédou a jógou

6 míst v Indii, kam se vydat za ajurvédou a jógou 1

Možná nejstarší formou léčení na světě je ajurvéda a její sesterská tradice jóga, které se po celá tisíciletí vyvíjely v Indii vedle sebe. Jejich původ sahá do doby zhruba před 5000 lety. Dnes, kdy se lidé rozhodují pro holistický přístup ke zdraví, ájurvédické wellness programy získaly na oblibě v Indii i jinde. V sanskrtu „ajur“ znamená „život“ a „veda“ je „znalost či věda“, takže „ájurvéda“ doslova znamená „věda o životě“. Ti, kteří ji praktikují, říkají, že využívá požehnání přírody na navrácení rovnováhy těla a ducha: harmonizování těla, mysli a univerzálních zákonů přírody, čímž se odstraní kořeny nemoci.

Ájurvéda se zaměřuje na prevenci nemocí spíše než na léčbu symptomů, s důrazem na zdravou stravu, pránájámu (správné dýchání), meditaci, rostlinné prostředky a jógu. Ve skutečnosti má jóga podobně dávné počátky – je to soustava filosofických přesvědčení a fyzických technik, jako jsou ásany (polohy při cvičení), pránájáma (dýchání), dharana a džhána (meditace), s nejvyšším cílem dosažení samádhi, nejvyššího stavu vesmírného vědomí. Společně jdou ajurvéda a jóga ruku v ruce když učí, že harmonizováním svého těla a mysli s prostředím předejdete nemocem (které jsou výsledkem disharmonie) a pozvedají Vás na vyšší úroveň vědomí. Od duchovně orientovaných horských měst na severu země až po propojenou síť vodních cest na Malabárském pobřeží na jihu, zde všude se můžete seznámit s prastarými praxemi v místech, kde kdysi vznikly.

6 míst v Indii, kam se vydat za ajurvédou a jógou 2 

Maisúr, Karnataka

Od T. Krishnamacharyova studia jógy v paláci Mysore Palace ve 30. letech 20. století až po zrození jógy ashtanga a Iyengar, Maisúr vždy hrál podstatnou roli při šíření jógy, jakou ji známe. Dnes se většina škol jógy v Maisúru soustřeďuje v Gokulam, převážně obytné čtvrti ležící severozápadně od centra města. I když sem přicházejí mnozí, aby se seznámili s učením Ashtanga a dávají přednost metodě samostatného školení v majsúrském stylu, YTT (Hatha, Vinyasa a Yin) jsou jen některé z programů zaměřených na skupiny, které jsou nabízeny zájemcům všech úrovní pokročilosti. A to není vše – v Maisúru (také Mysore, Mysuru) sahají lekce také daleko za jógu a její ásany. Davy zájemců přitahují kurzy hloubkové masáže tkání v ajurvédském stylu (abhyanga), léčení prostřednictvím čaker, zvuková meditace, reiki, astrologie či ajurvédské vaření.

 

Alappuzha (Alleppey), Kerala

Díky bohaté historii v oblasti múzických umění, pěstování koření a geograficky rozmanité krajině asi nikoho nepřekvapí, že je indický stát Kerala také zemí ájurvédy. Tropické klima, částečně díky své strategické poloze na jižním Malabárském pobřeží, a hojnost léčivých rostlin vedly ke vzniku řady ájurvédských programů a léčebných center ve státě. Poté, co absolvujete plavbu v tradičním  hausbótu v bukolické krajině se stojatými vodami jezera Vembanad, zvažte následný týdenní či delší ájurvédický program. Letoviska a centra u jezera, jako je Punnamada Ayurvedic Resort a Kumarakom Lake Resort, nabízejí několik ájurvédických balíčků, které obsahují např. procedury paňčakarma a pizhichil, a také olejové masáže abhyanga či bylinné parní koupele ushma sweda.

Akční nabídka Kumarakom Lake Resort zde  

Rišikeš, Uttarákhand

Podhůří Himalájí představuje působivé pozadí pro duchovně orientované město Rišikéš, které leží v severním indickém státě Uttarakhand. Postaveno bylo na březích řeky Gangy (považované za jednu ze sedmi posvátných řek v zemi) a už dlouho přitahuje poutníky a lidi hledající sebepoznáním.

Rišikéš, který sám sebe nazývá „Světová metropole jógy“, je oblíbeným cílem pro zájemců ájurvédu, jógu a wellness v Indii. Obě strany řeky jsou lemovány nespočtem ášramů, jako je zrenovovaný Parmarth Niketan nebo Sadhana Mandir, které nabízejí vše od intenzivní YTT a meditace až po harmonická setkání kirtan trvající celé hodiny, a také holistické ájurvédické očišťování paňčakarma.

 

Kottayam, Kerala

Současná obliba ájurvédické jógy a wellness programů v Indii se vzkvétajícím wellness odvětvím v Kerale by Vás nemělo oklamat: kořeny ájurvédy v tomto státě jsou každopádně velmi staré. Před zavedením západní medicíny v 19. století prováděli diagnostiku a léčbu nemocí členové rodiny ájurvédských praktiků, kteří předávali znalosti starého léčebného systému z generace na generaci.

Athreya Ayurvedic Centre, patřící už páté generaci praktikujících, slouží jako skvělý příklad. Centrum je obklopeno rýžovými políčky na okraji odlehlé části Kéraly a je jediné v zemi, které má chýše kutee nezbytné pro specializované ošetření Kutee Praveshika Rasayana, které se zaměřuje proti stárnutí a zlepšení imunity člověka.

 

Narendra Nagar, Uttarákhand

Pokud byste měli zájem o unikátní wellness zážitek, zamiřte do kopců v Uttarákhandu, kde leží Ananda v Himalájích, luxusní ájurvédické spa na rozsáhlém zalesněném pozemku s výhledem na Rišikéš a údolí Gangy. Ananda se zaměřuje na učení tradičních principů hathajógy, a také každodenní hovory o védántě (Vedanta talks), ájurvédické detox programy, meditační programy a pránájáma cvičení. Spa o rozloze 2 323 m2 nabízí více jak 80 tradičních i mezinárodních kúr, dále tělocvičnu a vyhřívaný venkovní bazén pro hydroterapii.

 

Patnem Beach, Goa

Palmami lemované pláže a pohodový životní styl susegad typický pro stát Goa přitahuje místní i zahraniční turisty, kteří se chtějí vyhřívat na slunci na nepřerušeném písčitém pobřeží dlouhém 103 km. Zimní měsíce však přivádějí více duchovně zaměřený dav návštěvníků a v celém státě se otevírají centra jógy. Zatímco většina – tak jako na ájurvédu zaměřená Mercure Goa Devaaya Retreat – leží v severním Goa, pokud byste chtěli poklidný pobyt hlučných párty, vyberte si program YTT a ájurvédické programy nabízené centry na pláži Patnem Beach na jihu. K dispozici jsou programy pro všechny úrovně pokročilosti, od tradiční přípravy učitelů Ashtanga či Vinyasa až po inovativní iniciativy, jako je Oil Yoga.

Malla-yuddha a Kalaripayattu, které jsou inspirovány starým indickým bojovým uměním, nabízejí trénink trvající měsíc, při němž se spojují principy ájurvédické auto-masáže s polohami ásana, zvyšuje se kapacitu plic, zlepšuje ohebnost a reguluje krevní a lymfatický systém v těle. 

Akční nabídka Mercure Goa Devaaya Retreat zde