Výběr technologie pro rok 2020 II.

Výběr technologie pro rok 2020  II. 1

Elektrokolo Cowboy 3

Pokud dnes – tak jak dnes mnozí – uvažujete o změně způsobu každodenní dopravy, možná byste měli zvážit, jestli to pravé pro Vás není elektrokolo. Cowboy 3 je třetí generace elektrokol, které vypadá atraktivně a zároveň používá chytrou technologii. Vedle baterie, která je zabudovaná do rámu o hmotnosti 16,9 kg, a jednostupňové automatické převodovky má nejnovější kolo bezolejový uhlíkový převodový pás, nižší převodový poměr a pneumatiky odolné vůči propíchnutí. Kromě nového hardware je zde také vylepšení doprovodná aplikace, která zahrnuje automatický zámek, abyste se vyhnuli hledání klíčů, systém na detekci krádeží a nárazů, a dokonce monitorování kvality vzduchu pro plánování bezsmogové trasy ve městech.

Cena: 1990 GBP; cowboy.com 

 

Theragun Prime – masážní pistole

Možná jste také zahlédli některé z videí na sociálních médiích, kde si lidé pomalými pohyby masírují nohy pomocí masážní pistole. Jak ale něco takového funguje? Nemusíte vydávat peníze za individuální fyzioterapii: masážní pistole je jako vlastní masér, který Vám rychle poslouží po cvičení. Jedním z takových zařízení je Theragun. Vypadá jako kříženec mezi zbraní a elektrickým nástrojem (a když ho zapnete, nejspíš budete mít pocit, že je to obojí), ale ve skutečnosti je Theragun Prime perkusní terapeutické zařízení určené na masírování svalů pomocí rychlé aplikace tlaku (až 40x za sekundu). Výrobci tvrdí, že proniká o 60 % hlouběji do svalů než jiná masážní zařízení, podporuje proudění krve a zmírňuje záněty, napětí svalů, a také odstraňuje zatuhlá místa. Díky držadlu ve tvaru trojúhelníku masážní pistoli snadno můžete držet z kteréhokoli úhlu, což Vám umožní dostat se k problémovým oblastem, aniž byste se museli různě kroutit. Zdaleka sice není tichá, ale určitě není tak hlučná jako zařízení s rychlostí 2400 úderů za minutu. Existuje dokumentace, jak můžete s trochou úsilí Theragun používat, a také aplikace nabízí pár technik a návod, jak velký tlak vyvíjet. Ve skutečnosti jsem až po dvou týdnech objevil, že je možné pistoli zapnout bez předchozího procházení aplikace, ale od té doby to tak používám denně. Působilo na mě jako zázrak, že pistole dokáže objevit zatuhlá místa, o kterých jsem vůbec nevěděl, a masírovat konkrétní části těla, které byly unavené po dni stráveném pohybem. Většinou jsem zařízení používal na počátku dne, aby se mi rozproudila krev, a pak večer před ulehnutím, přičemž v každém případě pomáhá uvolnit zčásti svalové napětí vzniklé během dne. Nejsem však zdravotník, takže doporučuji podívat se také jinam online, kde se dozvíte, jak zařízení bezpečně používat.

Cena: 275 GBP;  www.theragun.com

 

Game Gear Micro – mini retro herní konzole

Normálně se na retro věci spojené s nostalgií nezaměřujeme, ale hra Game Gear Micro, která je jen o málo větší než klíčenka, nám připomněla staré časy. Maličká herní konzole o rozměrech 80x43x20 mm má displej 1,15 palce. Má malý mono reproduktor, konektor sluchátek, a nabíjí se pomocí USB nebo 2 baterií AAA. K dispozici je ve čtyřech barvách a každá obsahuje sérii čtyř her. Pokud si ale říkáte, jak proboha mohl někdo na tak malém displeji hrát hry, pak to nebude to pravé zařízení pro Vás (jinak – bývá k němu přiložena lupa).

Cena: 4980 JPY (asi 36 GBP) 

 

Sony ZV-1 kompaktní kamera pro vlogging

Vloggeři: víme, že nahráváte svá videa na svůj mobil, a také víme, že byste to mohli dělat ještě lépe. ZV-1 je nová kompaktní kamera od Sony, která je speciálně přizpůsobena ve fokusu pro vlogging; dále je zde otočná obrazovka („hlavou dolů“) pro nahrávání selfie, senzor 20 megapixelů, sledování v reálném čase pro rychlé automatické zaostření (jak na obličeje, tak na produkty, které se objeví před kamerou), stabilizace obrazu a Bluetooth (prodává se zvlášť). Také mívá windscreen, které zlepšuje zvuk tím, že tlumí hrubý hluk z okolí (navíc vypadá, jakobyste na kameře měli malou roztomilu myšku).

Cena: 700 GBP; sony.co.uk

 

Pěnová matrace Simba Hybrid Pro

Pěnové matrace s pamětí vytlačily matrace s pružinami, to je známá věc. Následující inovace od značky Simba vrátila do matrací pružiny (přesněji 2500 do každé z nich). Tyto malé individuálně balené pružiny miQro® mají kónický tvar, aby lépe nesly váhu těla, a umožňují proudění vzduchu mezi spáčem a pěnou pod ním. Simba tvrdí, že jejich kombinace pěny a pružin nabízí to nejlepší z obou oblastí, čímž vzniká pohodlnější a pružnější matrace, lepší než matrace pouze z pěny s pamětí.

Cena: od 849 GBP/1 kus; simbasleep.com

 

Tag Heuer Connected Golf Edition – chytré hodinky pro hráče golfu

Golf je ideální hra pro udržování společenského odstupu. Můžete při něm zasáhnout 9 jamek a nespatřit živou duši, a když se k Vám někdo pokusí přiblížit, stačí zvednout golfovou hůl a zadržet ho na vzdálenost paže od Vás. Při hraní se teď také můžete pochlubit luxusními hodinkami Tag Heuer Connected určenými pro hráče golfu. Chytré hodinky jsou dokonale kulaté, bez výstupků a bez nepravidelně tvarovaného displeje, kryté krystalem safíru odolným vůči poškrábání, který chrání dotykovou obrazovku OLED s vysokým rozlišením. Golfová edice má však také další bonusy: po připojení k aplikaci ukazují 2D a 3D zobrazení hřiště, informace o nebezpečích na něm a vzdálenosti od trávníku, přesné vzdálenost střel, zatímco úhledný ciferník kolem okraje ukazující, jak dobře jste si vedli při každé jamce. Dále má také bílý gumový pásek, který vypadá jako golfový míček.

Cena: 2100 GBP; tagheuer.com

 

Lexilife Lexilight – čtecí lampa pro dyslektiky

Ve Velké Británii prý trpí dyslexií asi 10 % lidí a menší studie publikovaná v roce 2017 našla důkazy, že jednou z příčin může být nižší počet buněk citlivých na světlo v oku. Studie říká, že u ne-dyslektiků jsou buňky uspořádány u každého oka odlišně, kdy informace z jednoho oka předběhne druhou. Avšak u dyslektiků mají obě oči stejný vzor, takže informace z obou očí přicházejí do mozku současně a vytvářejí zrcadlový efekt. Značka Lexilight tvrdí, že je možné tento efekt redukovat používáním pulzního světla, které umožňuje dominanci jednoho oka, takže lidé trpící dyslexií mohou pohodlně číst. Není sice pravděpodobné, že by se jednalo o zázračnou léčbu dyslexie, ale když jsme lampu vyzkoušeli, zjistili jsme, že se jedná o užitečnou pomůcku pro čtení.

Cena: 499 GBP; lexilife.com

 

Kärcher Battery Universe – souprava zahradních nástrojů bez kabelů

Léto je tady, a pokud jste už nevyužili předchozích pár měsíců koronavirových omezení pro práci na zahradě, pak byste nejspíš měli začít. Pokud máte zahrádku tak velikou, že se tam vejde i stolek a židle, budete potřebovat také dobré elektrické nástroje na zastřihávání keřů, prořezání stromů a vyfukování listí. Přitom existuje široká nabídka těchto nástrojů, které ale pro svůj pohon potřebují benzín, anebo riskujete přetnutí kabelu zapojeného do sítě. Kärcher Battery Universe je nová kolekce 8 zahradních nástrojů bez kabelu, které jsou všechny poháněny jedinou univerzální baterií 18 V. Stačí ji přesunout z jednoho nástroje do druhého, který právě potřebujete; nástroje jsou navíc vybaveny displejem LED, který ukazuje, kolik minut zbývá, než Vám dojde elektřina.

Ceny se liší podle nástroje; kaercher.com

 

Asus Chromebook Flip C436 – notebook

Tohle není v žádném případě levný Chromebook. Pokud ale hledáte jeden z nejlepších Chromebooků, které existují, pak jste na správném místě. Aby se ospravedlnil úsporný vzhled většiny Chromebooků, jsou rohy nevyhnutelně oříznuty, ale Asus Flip představuje (za méně než 1000 GBP) krásně navržený kus, který obstojí ve srovnání s konkurenty od Apple. Nejsem příliš fanouškem přístrojů v bílém provedení, protože je na nich vidět každý škrábanec, ale přístroj, který jsem testoval, měl jemný lesk měnící barevný odstín při pohledu z různých úhlů. Slovo „Flip“ je součástí názvu proto, že dotykovou obrazovku 14 palců můžete přeložit a používat přístroj jako tablet, nebo ho postavit jako stan. Spolu s nepatrným rámečkem a 4 reproduktory Harman/Kardon se jedná o výborné multimediální zařízení. Pod krytem se nachází i5 procesor 10. generace, 8GB RAM a 256GB SSD, což je možná až příliš, pokud na něm nechcete dělat víc než procházet internetové stránky, dívat se na videa a občas něco napsat. Jako jeden z prvních Chromebooků na Googlu a v programu Intel Athena by však měl být dostatečně optimalizován, aby zvládl, ať už na něm budete chtít v budoucnosti dělat cokoli.

Tělo ze slitiny hořčíku o hmotnosti 1,1 kg je mimořádně lehké, klávesy jsou podsvícené pro noční psaní, a další zajímavý prvek představuje čtečka otisků prstů, která funguje velmi dobře. Je to však Chromebook, takže budete omezeni na aplikace pro Android, a ne všechny jsou kompatibilní; to je ale spíše problém ChromeOS než notebooku samotného. Jinak vše, co jsem na něm zkoušel, fungovalo skvěle. 

Cena: od 999 GBP; asus.com/uk      

 

Skullcandy – bezdrátová sluchátka do uší

Opravdová bezdrátová sluchátka do uší prošla dlouhou cestou předtím, než jsme se s nimi poprvé setkali na trhu. Co však nezmizelo, je strach, že je ztratíte. Aby se předešlo této obavě, mají nová sluchátka od Skullcandy zabudovanou technologii Tile, takže budete vidět na mapě, kde jste sluchátka nechali; i kdyby ztratili jen jedno, stačí se připojit do sítě Tile, a ta Vám zjistí jeho polohu. K dispozici jsou čtyři nové modely, od ekonomického Sesh Evo (59,99 GBP), Indy Evos (89,99 GBP) až po sportovní Push Ultras (119,99 GBP); v posledním případě se jedná o sluchátka odolná vůči vodě, potu, prachu, s rychlým nabíjením a řadou zajímavých barev. Doporučujeme model Indy Fuel, který vypadá atraktivně a je vybaven bezdrátovým nabíjecím pouzdrem.

Cena: od 59,99 GBP; skullcandy.co.uk 

 

Logitech G915 TKL – herní klávesnice

Všichni známe typický zvuk mechanické klávesnice, když někdo hraje hry online. Nová klávesnice Logitech G915 TKL je menší verzí oblíbené herní klávesnice G915, takže můžete očekávat typické klikání. Skrytá číselné klávesnice vpravo znamená, že má tato bezdrátová klávesnice mnohem kompaktnější profil na Vašem stole, takže bude mít více místa pro pohyby myší. S individuálním osvětlením RGB pod každou klávesou si můžete vybrat z 16,8 mil. barevných odstínů, které budou osvětlovat Vaši klávesnici při nočním hraní. Přitom nízký profil kláves spolu s bezdrátovou technologií LIGHTSPEED, která slibuje závratně rychlou odpovědˇ (1 milisec.), znamená, že se jedná o mimořádně rychlou klávesnici.

Cena: 199 GBP; logitechg.com                                    

 

Senstroke Bluetooth electric drumkit – elektronická souprava bicí

Představte si, že jste doma, nejspíš sami, a improvizujete bicí u některé skvělé rockové skladby. Jistě by bylo mnohem větší zábava, kdyby se Vaše končetiny jen tak nepohybovaly ve vzduchu a mohly se nějak aktivně připojit. Pokud doma nemáte místo na kompletní bící, virtuální bicí souprava Senstroke je vybavena senzory Bluetooth, které se připnou k paličkám a k Vašim chodidlům, což – pomocí aplikace nebo kompatibilního nahrávacího softwaru – Vám umožní bubnovat rytmus na čemkoli, kde je kousek místa (to může být kuchyňský stůl, polštáře, hrnce a pánve, ale také něco rozumnějšího, jako je podložka určená k tomuto účelu). Jakmile zkalibrujte senzory v aplikaci, pomocí jakéhosi rytmického voodoo (gyroskop a magnetometr) zařízení zjistí, kde jste ve vztahu k virtuální soupravě, a zahraje odpovídající tony. Také podle úhlu zjistí, jak do předmětu uhodíte, takže existuje spousta dynamických možností, jak se při hraní pohybovat. Sice chvíli trvá, než si na tento systém zvyknete, ale jakmile to zvládnete, můžete si docela slušně zahrát, aniž byste terorizovali své okolí :-). 

Jistě, není to totéž jako mít před sebou skutečnou soupravu bicí. Je zde malé, ale postřehnutelné zpoždění, ale jinak představuje Senstroke dobrý způsob, jak trénovat hru na bicí, když s tím začínáte (nebo když jste na 10 týdnů zavření doma), a dobrý způsob, jak projevit skrytého hudebníka v sobě. Jistě není třeba říkat, že je potřeba mít dobrá sluchátka, nejlépe s kabely, abyste z hraní měli maximum; jinak byste také mohli slyšet pouze tlučení do polštářů.  

Cena: 145 GBP; senstroke.com 

 

Fitbit Charge 4 – chytrý náramek monitorující Vaše zdraví  

Kromě nové dotykové obrazovky, GPS a NFC coby standardu má nový náramek Fitbit Charge 4 speciální trik v rukávu. Díky vylepšenému software dnes Fitbit používá svoje zařízení pro monitorování pulzu také na sledování objemu kyslíku v krvi. V tělocvičně ho příliš nevyužijete – leda byste cvičili na vrcholu hory, kde je řidší vzduch – ale naměřené údaje mohou být užitečné pro diagnostikování spánkové apnoe (stavu, kdy lidé uprostřed noci přestanou dýchat). Spánková apnoe prý postihuje asi 1,5 mil. lidí jen ve Velké Británii, u mnohých z nich ale nebyla oficiálně diagnostikována. Monitorováním proměnlivosti množství kyslíku (tzv. pulzní oxymetrie) v průběhu noci může Charge 4 zjistit, zda máte vysoký počet epizod, kdy je kyslíku málo (v takovém případě je dobré se obrátit na lékaře). Kromě toho společnost Fitbit také začala zjišťovat, jestli monitorovací zařízení, která se připínají na tělo, mohou diagnostikovat onemocnění srdce.

Cena: 129,99 GBP; fitbit.com

 

ShiftCam Multilens iPhone 11 case – kryt na iPhone se 4 objektivy navíc

Není žádným tajemstvím, že iPhone 11 má fotoaparát patřící k nejlepším u všech smartphonů, to však neznamená, že nezbývá místo pro nějaká vylepšení. Pokud jde kryt, ShiftCam Multilens patří definitivně k těm dražším, ale kromě ochrany při pádu až 2 m má také 4 objektivy, které se nasadí na Váš fotoaparát. Tím do svého arzenálu získáte teleobjektiv, makro objektiv 10x a 20x a objektiv „rybí oko“ 180 °. Dále jsou zde polarizátory na odfiltrování nežádoucí záře a odrazů.

Cena: od 79,99 GBP; shiftcam.uk  

 

MiniBrew CRAFT – souprava na domácí vaření piva

Každý, kdo se kdy pokusil doma vařit pivo, bude vědět, že to obnáší spoustu nepořádku, takže uvítá s nadšením cokoliv, co může tuto obtíž odstranit a rychleji přejít k výslednému produktu. MiniBrew CRAFT je komplexní přístroj na domácí vaření piva, který se umístí na pracovní desku; od surovin tak přejdete přímo k 5 l soudku čerstvého piva, což trvá asi 10 dní. Jistě, není to tak rychle jako si skočit pro pivo do supermarketu, ale v současné podivné době přijde vhod vše, co pomůže vyhnout se ne-nutnému pobytu mezi lidmi. Začátečníci si mohou vybrat typ piva, které chtějí připravit, což je vyjde na 17-30 GBP, zatímco zkušenější vařiči piva mohou pomocí zařízení vytvářet skutečná tekutá mistrovská díla.

Cena: 1022 GBP; minibrew.io

 

Allbirds Dasher – sportovní obuv

Věnujte se svému sportu, aniž by to planetu něco stálo – to je nápad skrývající se za novou sportovní obuví od Allbirds. Design se řídí trendy posledních let v oblasti běžecké obuvi: síťovina v horní části skýtá lehkost, zatímco podpatek rozšířený dole dodává stabilitu a podrážka s různou hustotou pružnost. Liší se přitom použitými materiály a postupem výroby. Bota se vyrábí z materiálů, jako je vlna, vlákna eukalyptu a cukrová třtina místo obvyklých plastů a gumy, které pocházejí z fosilních paliv. Výrobní proces minimalizuje uhlíkovou stopu a použití vody; u Dashers je to 8 kg CO2, což je o 30 % méně než u průměrné sportovní obuvi.

Cena: 120 GBP; allbirds.com

 

Trust GXT 258 Fyru – streamovací mikrofon

Dobrý mikrofon je něco, čím většina notebooků není vybavena, takže pokud byste měli křičet na monitor uprostřed největšího hluku nebo chtěli nahrávat své poslední jam session, je třeba investovat do lepšího mikrofonu. Značka Fryu se primárně zaměřuje na streamery a gamery, její zařízení je masivní a černé, s LED osvětlením, kde můžete změnit barvu podle své nálady stisknutím knoflíku. Uvnitř válcové jednotky jsou umístěny 3 mikrofony obrácené různými směry, takže si můžete vybrat mezi 1. kardiodovým pro nahrávání svého hlasu bez hluku v pozadí, 2. stereo mikrofonem, 3. tváří v tvář nebo 4. všesměrovým (omnidirectional) mikrofonem, který má záběr 360 °. Streameři (nebo lidé, kteří dnes spoustu času tráví hovory prostřednictvím Zoom), ocení snímání s nulovou latencí. A každý, kdo se věnuje podcastingu, bude vděčný za vícesměrné nahrávání pro potenciální interview. Kromě toho mikrofon používá univerzální montáž pomocí šroubů, takže ho snadno můžete přizpůsobit podle zařízení, které máte. V této cenové úrovni se jedná o skutečně dobrý mikrofon pro streamování a nahrávání audio. Zvuk je kvalitní a čistý, s vnitřním pop filtrem, který čistí otravné zvuky „p“ a „f“; mikrofon je dostatečně citlivý, aby zachytil zvuky jiných lidí v domě, pokud máte správné nastavení…

Cena: 119,99 GBP; trust.com

 

Huawei P40 – smartphony

Pro Huawei není kontroverze nic nového, takže jejich nový telefon není k dostání v USA a přitom je vybaven aplikacemi Google. Přitom ale vyrábí mimořádně dobré smartphony a nová série Huawei P40 má specifikace, které Vás jistě nadchnou. Všechny telefony v sérii používají nový procesor 5G Kirin 990, takže by měly být mimořádně rychlé a kompatibilní s novou ultra rychlou mobilní sítí; modely HUAWEI P40 Pro a HUAWEI P40 Pro+ mají na displejích super úzký rámeček, takže na přední straně je prakticky jen monitor. Ale co nejvíce přitahuje pozornost k sérii P40 je kamera, která slibuje nádherné obrázky ze zadního senzoru 1/1,28 palce, ultra široký úhel, široký úhel a teleobjektiv (10x optický zoom a 100x digitální zoom u P40+), a spoustu vylepšené AI pro lepší snímky. Pokud nemůžete žít bez služeb, jako je gmail a YouTube, je možné nadále používat verze webového prohlížeče, nebo si je stáhnout z app store třetí strany. V jiném případě můžete vyzkoušet něco z app store od Huawei, nebo jejich aplikaci Phone Clone na převod Vašich existujících aplikací z Vašeho starého telefonu.

Cena: Huawei P40 Pro 899 GBP, Huawei P40 699 GBP, Huawei P40 Pro+; huawei.com

 

Sonos Arc soundbar

I když existuje spousta alternativ k Sonos, tato americká společnost je stále doporučovaná, když jde o víceprostorové reproduktory, a nejsou patrné žádné známky, že by se to mělo změnit s novým Sonos Arc. Chytrý soundbar je první v jejich linii, který obsahuje technologii prostorového zvuku Dolby Atmos, kterou podporuje 11 interních reproduktorů, z nichž 2 jsou obráceny směrem nahoru. Očekávat můžete se zvuk jako v kině, především při spárování se Sonos Sub a se satelitními reproduktory. Kromě mají Sonos Arc také vylepšenou aplikaci Sonos App, subbasovou jednotku subwoofer a Play Five. Takže spolu s příchodem nových reproduktorů to znamená předčasný „odchod do důchodu“ jinak výborného zařízení Sonos Playbase.

Cena: 799 GBP; sonos.com