Výběr technologie roku 2020

Výběr technologie roku 2020 1

Na počátku ledna se konal největší veletrh spotřební a výpočetní elektroniky CES v Las Vegas, kde malé i velké společnosti odhalily novinky, na kterých pracují. Většina z těchto věcí není připravena k prodeji, protože jsou příliš bizarní, futuristické, jednostranně zaměřené – nebo vše dohromady. I tak ale stojí za to si je prohlédnout. Zatímco mnohé z produktů připravených k uvedení na trh vypadají ve srovnání s nimi téměř nudně, ve skutečnosti nám ale v životě tím více pomohou. Vychytávky uvedené níže, což je náš výběr nejzajímavějších novinek z veletrhu CES 2020, zasahují do obou oblastí: jsou zde praktické, ale i ztřeštěné.

 

Mercedes-Benz VISION AVTR

Je zcela nereálné, aby se tento stroj v roce 2020 dostal na silnice; možná se na ně nedostane nikdy. Nicméně je šílený a zároveň ekologický, takže významný. Pro vytvoření AVTR se společnost Mercedes-Benz spojila s Jamesem Cameronem a jeho týmem, který natáčel film Avatar (odtud také pochází jméno), aby vymysleli, jak vytvořit vozidlo, které by splývalo s životním prostředním (a přitom se nejednalo o rostlinu) i se svým řidičem bez nějakého skrytého „zadního“ připojení. Výsledkem je pokročilá konceptuální technologie AVTR, kterou Mercedes-Benz předvedl na veletrhu CES; sahá od autonomního řízení (nemá volant) po mimořádně efektivní elektrickou baterii na neurony, které se vznášejí kolem vozidla a snímají energii cestujících. Opravdu. A popis vozidla jde ještě dále: může se prý otáčet do strany jako krab díky rotačním kolům; zadní část pokrývají malé solární panely; rozeznává dechové vzorce řidiče; vlastně umí vše kromě létání. Asi budeme muset změnit svoje představy o dopravě v budoucnosti.

 

Samsung Sero TV

Veletrh CES vždy úzce souvisí s televizí, přičemž za zmínku stojí hlavně nová Sero TV od společnosti Samsung , protože její definující prvek sahá dále za LED a rozlišení 4K, které znáte. Vypadá to jasně: televizor, který přechází z horizontálního plánu k vertikálnímu. Právě to provádí Samsung u Sero, což znamená korejsky „vertikální“. Televizor QLED je již k dostání v Jižní Koreji a letos se má rozšířit do celého světa. Přitom je možné ho otočit, takže na délku se podobá displeji smartphonu. Proto je ideální pro zrcadlení obsahu Instagramu nebo TikTok ze smartphonu Galaxy, pokud jej máte. Je to takový trik. A to jste si možná říkali, že v letošním roce budete méně zírat na displej Vašeho mobilu…

 

LG Signature OLED TV R

Jedna z televizí od LG, které se v roce 2020 odvracejí od horizontálního plánu. Značka LG představila „chytrý“ televizor OLED 4K HDR už vloni na CES a letos potvrdila, že půjde do prodeje v USA někdy v roce 2020. K jeho pořízení budete potřebovat 60 000 USD. Ano, 60 000 USD za televizor o délce 65 palců. Alespoň je obrazovka testovaná, takže zajišťuje nejlepší kvalitu (tj. nerozbije se ani se v ní neudělají rýhy). 

 

PopSocket PopPower Home

Pokud jste pronikli do kultury PopSocket, víte, že je prakticky nemožné nabít novější smartphone s držákem PopGrip na zadní straně pomocí bezdrátové nabíječky Qi, aniž byste museli odstranit PopGrip, což je značně obtížné. Proto PopSocket vypustil nové řešení, načasované na veletrh CES: bezdrátovou nabíječku s důlkem na PopGrip, který do něj pěkně zapadne, aniž by to ovlivňovalo proces nabíjení. Jeden kus stojí 60 USD a v současnosti jsou vyprodané. Evidentně zde bylo hodně naštvaných uživatelů držáků PopSocket.

 

KEEP skladovací kontejner na cannabis

Z budoucnosti se dostáváme zpátky do současnosti, kdy na mnoha místech světa dochází k postupné legalizaci konopí (cannabis) a jeho společenskému přijetí. Nový skladovací kontejner na cannabis KEEP je navenek diskrétní – displej ukazuje hodiny a informace o počasí – ale po jeho otevření se objeví několik úložných prostorů na různé druhy výrobků z konopí, a také tácek na přípravu (balení). Klíčový je však systém zamykání, který funguje pomocí rozeznávání tváře, anebo aplikace se zakódovanými daty. Pokud by se někdo jiný chtěl dostat k Vašim zásobám, dostanete upozornění, což je velmi praktické, pokud máte často hosty, děti nebo nebo nenechavé spolubydlící. KEEP si můžete objednat za 52 USD. (Je ironií, že Keep Labs  získali za svoji inovaci cenu na CES, ale zakázali veškeré obrázky a výrazy odkazující na cannabis, takže byli vypuštěni z ceremoniálu CES; je vidět, že k přijetí konopí dochází postupně a nikoli hladce.)

 

Quibi – streamovací služba

Quibi připravila svůj debut pro smartphony na 6. dubna, ne však pro televizory, jak vysvětlila na CES. Verze Cliffnotes: jedná se o službu založenou na předplacení s původním programem POUZE pro sledování na smartphonu. Tak je možné filmy rozdělit do desetiminutových klipů, anebo se dívat na pořady, které mají dostatečně krátké epizody, abyste je mohli bez problémů sledovat v mobilu. Některý obsah byl natočen tak, abyste mohli při sledování otočit svůj mobil, když se budete dívat z jiné perspektivy. Quibi má navíc do svých projektů přihlášeny hráče slavných jmen (např. Chrissy Teigen, Zac Efron, Idris Elba a Steph Curry). Takže pokud neodoláte – nebo jen budete zvědaví, čím se liší od Netflixu — počítejte s tím, že zaplatíte 5 USD měsíčně za Quibi s reklamami nebo 8 USD měsíčně za Quibi bez reklam.

 

ThinkPad X1 Fold od Lenovo

Sklopné monitory jsou nyní hitem. Nejsou příliš praktické, především proto, že (tak jako v případě Samsung Galaxy Fold) působí dojmem, že se jejich monitor rozbije už při větším otřesu. Ale je zde prostor pro růst a vylepšování, jak ukazuje nový sklopný PC notebook ThinkPad X1 Fold od Lenovo. Existuje mnoho konfigurací, ve kterých je možné ho použít, a pokud byste potřebovali více tradiční, má také připojenou miniaturní klávesnicí, která se zasunuje dovnitř. Displej OLED má 13,3 palců, zařízení váží 1 kg a kloub je údajně testován na námahu. Značka Lenovo ho plánuje dát do prodeje v polovině roku 2020 s cenou od 2499 USD.

 

Tomahawk od Razer

Inovativní desktopový PC se nepodobá žádnému, který jste kdy viděli dříve, především proto, že je menší než stolní PC sestavený z částí. Nový Tomahawk od Razer je modulární, takže stačí zastrčit součásti na místo (nepotřebujete žádné nářadí), vybavený výkonným a velmi kompaktním počítačem Intel a působivou grafikou pro hraní her. Nebude Vás stresovat s mnoha kabely a konfiguracemi, pokud zrovna nejste machr v oblasti IT a gaming. Razer také zdůrazňuje jeho přenosnost, potenciál pro upgrade, a jeho miniaturní velikost (při srovnání s jinými), ale neuvádí zatím cenu ani datum vypuštění.

 

Herní konzole Concept UFO od Alienware

Je to herní konzole, která představuje zkřížení Nintendo Switch a desktopového PC; koncept, který má na svém těle dva USB-C porty, Thunderbolt a podporuje Wi-Fi a Bluetooth. Podstatné přitom je, že výrobek od Alienware má srovnatelný výkon jako PC, takže na něm můžete hrát i hry, které byste na Switch nemohli. Bohužel je to však stále pouze koncept bez pevných plánů na výrobu či samostatné předvedení, takže si zatím budete muset vystačit s knihovnou od Switch nebo s Vaším smartphonem.

 

Connect Smart Grilling Hub od Weber

Tohle je jedna ze zábavných věcí: značka Weber vytvořila zařízení Connect Smart Grilling Hub za 130 USD, které se připojí k Vašemu grilu a synchronizuje s Vaším smartphonem, abyste mohli lépe sledovat teplotu a stav přípravy masa (nebo co jiného grilujete). To znamená upozornění a informace prostřednictvím aplikace od Weber. Ale když si pak budete říkat „mistr grilování“, může to být považováno za podvádění. Jídlo však bude mluvit samo za sebe.

 

Hydraloop – domácí čistička vody

Hydraloop není nijak zvlášť sexy, ale to není ani čištění vody jako takové. Zde přichází ke slovu rozum a praktičnost. Zařízení, které je velké asi jako chladnička, recykluje a čistí asi 85 % vody, kterou doma použijete, zatímco jeho aplikace Vás bude informovat o aktuálním stavu procesu recyklace a o Vaší celkové spotřebě vody (za sprchování, mytí nádobí, praní, bazén – cokoli). Zahájeny byly předobjednávky, kde cena začíná od 4000 USD. Počáteční náklady jsou sice značné, ale Vaše účty za vodu se pak nejspíš sníží a Váš dům bude příkladem efektivního bydlení, jaký Vám sousedé mohou závidět.