Zjistěte, zda Váš vysavač nevypouští prach

Zjistěte, zda Váš vysavač nevypouští prach 1

Mnoho lidí vysává doma podlahu, aby ji udržovali čistou, vysávání však slouží také dalšímu účelu – zlepšuje kvalitu vzduch u v interiérech Vašeho domova. Když vyluxujete zvířecí chlupy a další alergeny, snížíte množství dráždivých látek ve vzduchu, které jinak zhoršují příznaky astmatu nebo alergií.

Pomáhá však vysávání doopravdy? Existuje více zdrojů, které tvrdí, že některé vysavače mohou nadělat více škody než užitku. Studie ukázaly, že vysavače mohou vypouštět velké množství jemných částic přenášených vzduchem, a to z výfukové části vysavače nebo tak, že rozvíří prach. Klíč přitom spočívá v používání vysavačů s HEPA filtrem a s certifikovaným uzavřeným systémem.

 

Proč může vysavač vypouštět prach

Oblíbený kanál Vacuum Wars na YouTube často nabízí „souboje“ různých modelů vysavačů a srovnávání jejich výkonnosti. Jedno z videí varuje před koupí levných vysavačů, přičemž používá jako důkaz speciální prášek, který ukáže, jak ho méně efektivní spotřebiče rozvíří.

Vysavače nabírají vzduch a smetí, které společně procházejí spotřebičem předtím, než je čistý vzduch vypuzen ven přes HEPA (high-efficiency particulate air) filtr. Pokud však z vysavače uniká vzduch ještě předtím, než se dostane k filtru, částice se dostanou zpátky do vzduchu. Pokud vysavač nepoužívá uzavřený systém, má spoustu úniků, takže není příliš rozdíl mezi vysavačem, který se vybaven HEPA filtrem, a tím, který není.

Další potenciální problém spočívá v balení mnoha vysavačů. Když se porozhlédnete v prodejně, uvidíte, že téměř každý vysavač má uvedeno, že používá „vylepšenou filtraci“ apod. oproti jiným značkám.  Většina těchto tvrzení je však pouze reklamní trik. Proto se musíte dívat po tvrzeních, která lze podložit.

 

Vyberte si vysavač, který zajistí lepší vzduch v interiéru

Pokud chcete vysavač, který funguje způsobem, jakým si přejete (a nezhoršuje situaci ještě více), existuje pár klíčových prvků, kterých je třeba si všímat. Na prvním místě je to cena. I když je jistě možné sehnat skvělý vysavač za velmi výhodnou cenu, za kvalitu se obvykle platí. Výkonnost vysavače spočívá v jeho technickém provedení. Je potřeba koupit vysavač od značky, které důvěřujete, a nedělat ústupky.

Na vysavači nebo na krabici hledejte informaci, že je vybaven „uzavřeným systémem“.  Vylepšená filtrace („premium filtration”) je módní zavádějící výraz, ale když uvidíte, že je zde „uzavřený systém“, znamená to, že vzduch zůstane pevně uzavřen ve vysavači, dokud nebude vypuzen ven přes filtr. Také je potřeba, aby bylo na vysavači uvedeno, že používá HEPA filtr. Studie ukázaly, že HEPA filtr v uzavřeném systému podstatně redukuje množství částic menších než 10 mikronů.

Pro vysvětlení: 1 mikron (či mikrometer) je jedna miliontina metru. Různé filtry zachycují různě velké částice, přičemž HEPA filtry zachytí většinu částic nad 0,3 mikronu. Většina čističek vzduchu také používá HEPA filtry, ale některé používají speciální typy filtrů, které zachytí ještě menší částice.

Bakterie mají v průměru 3 mikrony, zatímco pyl má od 10 do 1000 mikronů. Červené krvinky mají asi 8 mikronů, a viry méně než 0,004 mikronu. I když se přesné odhady liší, průměrný člověk vidí pouhým okem objekty o velikosti asi 70 mikronu a větší.

Že Váš vysavač není tak efektivní, jak si myslíte, prozradí také pach. Cítíte při vysávání pach pálícího se prachu? Nebo dokonce zůstane potom v místnosti nepříjemný zápach? To jsou další indikátory, že částice prachu unikají z vysavače v jiných místech než jen přes HEPA filtr.

        

Je to důležité?

Mnoho lidí se o kvalitu vzduchu v interiérech příliš nestará. Konec konců, když otevřu okna a vyvětrám, tak to stačí, ne? Kvalita vzduchu je však opravdu důležitá. Podle Světové zdravotnické organizace v roce 2018 zemřelo 3,8 mil lidí v důsledku špatné kvality vzduchu. I když vzduch ve Vašem domě není natolik nezdravý, aby vedl k úmrtí, může zhoršit astma nebo jiné nemoci dýchacího systému.

Udržovat doma zdravé prostředí přitom nevyžaduje velkou námahu. Stačí investovat do kvalitního vysavače s uzavřeným systémem. Tím zlepšíte kvalitu vzduchu v interiéru Vašeho domu a uchováte čisto. A pokud byste chtěli jít ještě dál, můžete si koupit čističku vzduchu, která pomáhá zbavovat vzduch alergenů a dráždivých látek.