12 turistických atrakcí italské Pisy

12 turistických atrakcí italské Pisy 1

Pisa byla významný římský přístav, ale řeka Arno se později zanesla, takže dnes město leží 10 km od pobřeží. V roce 1063 pomohlo pisánské námořnictvo porazit Saracény u Messiny a Palerma, čímž započal vzestup Pisy a její kontrola nad lodní doprava ve Středomoří. Zdejší katedrála byla postavena díky těmto vítězstvím a obohacena o kořist, kterou flotila přivezla z I. křížové výpravy. Vzkvétal zde obchod a průmysl, takže se pisánští architekti, sochaři a malíři proslavili v celé Evropě. V roce 1284 však porazil pisánské námořnictvo konkurenční Janov a v roce 1406 Florencie. Ale vládnoucí Medicejských projevil zájem o rozkvět Pisy a nechal vybudovat mosty a kanály, takže město nadále vzkvétalo. Pisa byla rodištěm Galileo Galilea (1564-1642) a podle pověstí to byl houpající se lustr v katedrále, co ho inspirovalo k navržení hodinového kyvadla. Hlavní turistické atrakcí Pisy – šikmá věž, katedrála, baptisterium a Campo Santo – se nacházejí blízko sebe v areálu Campo dei Miracoli („Pole Zázraků“) a tvoří lokalitu na seznamu UNESCO. Pokud byste chtěli vědět, kam se v Pise vydat za jídlem a nakupováním, jděte od Campo dei Miracoli po ul. Via Maffi do rušného okrsku Borgo Stretto, který je plný obchodů, kaváren a restaurací. 

 

Šikmá věž v Pise

Každé dítě o ní slyšelo a každý návštěvníky Pisy k ní nejspíš zamíří jako první: nejslavnější věž Itálie (ne-li světa), La Torre Pendente, naklánějící se zvonice stojící vedle katedrály. Základní kámen byl položen v roce 1173, kdy byla Pisa nejmocnější námořní republikou Itálie, a její patra připomínající lodžii byla vytvořena podle fasády katedrály. Ještě před dokončením třetího patra se však věž začala na jižní straně znepokojivě propadat. Když se vyvažování na severní straně a mírně zvýšení jižní stěny ukázalo jako neúčinné, byla stavba zastavena. Práce znovu započaly až téměř o 100 později s tím, že se stavitelé snažili působit proti náklonu vyrovnáním vyšších pater směrem k vertikále. Otevřenou zvonovou komoru pak do této věže z bílého mramoru doplnil v letech 1350-1372  Tommaso Pisano. Až do roku 1990 mohli turisté vyjít po spirálovém schodišti (294 schodů) na horní plošinu, ale protože se sklon věže zvětšoval každý rok o 1 mm, bylo vypočítáno, že do roku 2000 by věž spadla. Když byl navíc zjištěn rotační pohyb kolem osy zvyšující riziko, byla věž v roce 1990 uzavřena a zahájen nákladný program rekonstrukce. Poté, co byla věž v roce 2001 znovu otevřena, byl sklon 5,5° vyrovnán na asi 3,99°, takže vrchol je vychýlen o 3,9 m. Navíc si můžete všimnout mírného prohnutí věže, což je výsledek pokusů mnoha architektů během stavby napravit sklon.

Adresa: Piazza dei Miracoli, Pisa

 

Katedrála Santa Maria Assunta

Definitivní příklad pisánského architektonického stylu, katedrála Santa Maria Assunta (Nanebevzetí Panny Marie), je románská bazilika s 5 uličkami vybudovaná z bílého mramoru, která je dílem místního architekta Buscheta. Stavba započala v roce 1063 po námořním vítězství Pisy nad Saracény, vysvěcena byla v roce 1118 a ke konci 12. století byla doplněná nová západní fasáda a dokončena hlavní apsida. Zdobené arkády na nádherné fasádě pokračují i na vedlejších stěnách a její příčné lodě končí v malých apsidách, které vyčnívají za uličky. Celému interiéru dominuje dobře proporčně řešená oválná kopule. V apsidě můžete spatřit mozaiku Krista na trůně mezi Pannou Marií a apoštolem Janem od  umělce Cimabue (z 13.- 14. století). Všimněte si bronzových dveří Porta di San Ranieri se scénami ze života Panny Marie a Krista. Uměleckým vrcholem v katedrále je pult od Giovanni Pisana, který se podobá tomu v kostele Sant’Andrea ve městě Pistoia. Vytvořen byl v letech 1302-1311 přičemž energický styl a zaoblené formy Giovanni Pisana znamenají odklon od přísného stylu jeho otce Nicoly Pisana, jehož hranatější pult můžete vidět v baptisteriu. Pult je umístěn na sloupech (kratší na lvech) a postavách archanděla Michaela, Herkula a Krista, se čtyřmi evangelisty kolem základny. Reliéfní panely kolem pultu znázorňují scény z Nového zákona.

Adresa: Piazza dei Miracoli, Pisa

 

Baptisterium

12 turistických atrakcí italské Pisy 2

Západně od katedrály stojí samostatné baptisterium, jehož stavba započala v roce 1153, téměř sto let po katedrále, ale stále ve slavných dnech Pisy. Design odpovídající tomu u katedrály je patrný na stejném stavebním materiálu, vzorování s různými barvami kamene, na slepých arkádách a zmenšených galeriích. Ale jak práce během dvou staletí pokračovaly, projevil se přechod z románského na gotický styl mezi dolními a horními úrovněmi. V roce 1260 převzal zodpovědnost za projekt Nicola Pisano a po něm jeho syn Giovanni. Kónická kopule stojí na 4 pilířích a 8 sloupech, což vytváří efekt světla a vznešenosti. Tak jako u katedrály je nesporným zlatým hřebem baptisteria samostatně stojící mramorový pult, mistrovské dílo Nicoly Pisana z roku 1260 a jedna z nejvýznamnějších prací románského sochařství. Je ozdoben reliéfními panely znázorňujícími scény z Nového zákona s velkou uměleckou intenzitou. Všimněte si také kropenky od Guida da Como (1246) a postav světců od žáků Nicoly a Giovanniho Pisana. Baptisterium je známé svojí vynikající akustikou, což průvodci obvykle názorně předvedou.

Adresa: Piazza dei Miracoli, Pisa

 

Hřbitov Campo Santo

Podle místní legendy se arcibiskup Ubaldo dei Lanfranchi vrátil ze IV. křížové výpravy s několika loděmi půdy z Golgoty, aby mohli být občané Pisy pohřbívání v posvátné půdě. Stavba hřbitova Camposanto („Svaté pole“) začala v roce 1278, a jednalo se o velký obdélníkový ambit, jehož galerie s oblouky zdobenými gotickými kružbami se otevírala do dvora. Na podlaze ambitu jsou umístěny hroby pisánských patricijů a po stranách římské sarkofágy. Stěny byly pokryty freskami ze 14. a 15. století, ale požár způsobený dělostřeleckým bombardováním v roce 1944 roztavil olověnou střechu a fresky buď zničil, nebo vážně poškodil. Tragická ztráta přitom odkryla původní výtvarné skici červeným pigmentem na stěně pod nimi. Tyto sinópie byly nejdůležitějším přínosem umělce fresce specifikující každý detail kompozice; vlastní malba fresky byla často ponechána žákům či asistentům. Sinópie jsou nyní zobrazeny s reprodukcemi odpovídajících fresek v Museo delle Sinópie. Zachráněné fresky byly v průběhu let pečlivě restaurovány a vráceny do kláštera.

Adresa: Piazza dei Miracoli, Pisa

 

Museo dell’Opera del Duomo – muzeum katedrály

Jedno z nejlépe navržených a spravovaných muzeí v Toskánsku zároveň patří k méně navštěvovaným místům v komplexu Campo dei Miracoli, což je škoda, protože významně přispívá k pochopení umění a řemeslného umu té doby. Jako bonus přináší těm, kdo ho navštíví, vynikající výhled na šikmou věž z obrovského okna ve 2. patře. V muzeu katedrály je uložen její značný poklad zahrnující mistrovská díla stříbrotepců, bohaté výšivky, náhrobky, sochy a obrazy nedozírné hodnoty. Mnohé ze soch kdysi zdobily různé budovy v komplexu, ale už před mnoha lety byly přeneseny do interiéru, aby nebyly vystaveny znečištěnému ovzduší (proto jsou dnes v tak dobrém stavu). Sbírky začínají dobou před šesti staletími s islámskými intarziemi z barevného mramoru, které kdysi zdobily katedrálu, což je připomínka skutečnosti, že námořní vliv Pisy sahal až na Blízký východ. Spatřit zde můžete mnoho poutavých pokladů, ale všimněte si především bronzového gryfa, dřevěného krucifixu od Borgognoneho, sochy Citharoedus David, rakví z Limoges, prací od Giovanni Pisana (především jeho Madonny), nádherné malé slonovinové sošky a krucifixu známému jako Crocifisso d’Elci. Je tu také jedna římská socha, busta Julia Caesara vytvořená během už jeho života nebo brzy poté, kterou jste mohli vidět v mnoha knihách o historii.

Adresa: Piazza dei Miracoli, Pisa

 

Kostel Santa Maria della Spina

Kostel Santa Maria della Spina na levém břehu řeky Arno je asi nejznámější z menších kostelů v Pise a jistě jeden z nejhezčích. Původně malé oratorium stojící na břehu řeky utrpělo vážné poškození základů, takže bylo v roce 1871 rozebráno kámen po kameni a znovu postaveno o něco výše. Bohatě zdobený gotický kostel vděčí za své jméno vlastnictví trnu (spina) z Kristovy trnové koruny, který byl přinesn do Pisy ze Svaté země. V západní fasádě jsou 2 vchody a 3 různé štíty, každý s malým rozetovým oknem. Na jižní straně kostela uzavírá série oblouků vchody a okna a nad tím je umístěna nika s postavami Krista a apoštolů. Budova je zakončena tabernákly obsahujícími sochy, z nichž některé byly nahrazeny kopiemi a originály jsou vystaveny v Museo Nazionale (níže); je tam také také původní Madonna del Latte, zatímco v kostele je kopie.

Adresa: Lungarno Gambacorti, Pisa

 

Palazzo dei Cavalieri 

12 turistických atrakcí italské Pisy 3
Palazzo dei Cavalieri a kostel Santo Stéfano

Palác na Piazza dei Cavalieri („Rytířském náměstí“) je známý také jako Palazzo della Carovana a původně to byl Palazzo degli Anziani („Palác starších“). V roce 1562 začal architekt Giorgio Vasari s přestavbou a zvětšením stavby, čímž vznikl velkolepý Palazzo dei Cavalieri („Rytířský palác“), nazvaný podle výcvikových kurzů pro rytíře (cavalieri) Řádu sv. Štěpána, které zde probíhaly. Je to nejpůsobivější a nejzdobnější budova mimo nám. Piazza dei Miracoli s fasádou zdobenou sgrafity, erby a bustami 6 medicejských velkovévodů Toskánska, od Cosima I. po Cosima III.. Velkolepost je podpořena přečnívající střechou a pěkným dvojitým schodištěm vedoucím ke vchodu. Od roku 1810 byla v paláci umístěna Scuola Normale Superiore, elitní škola vyššího vzdělávání, kterou založil Napoleon. Před budovou se nachází socha Cosima I. od sochaře Piera Francavilly. Na severní straně náměstí stojí Palazzo dell’Orologio („Hodinový palác“) vybudovaný v roce 1607 pro Řád sv. Štěpána a zahrnující zbytky dvou raně středověkých věžových domů.

Adresa: Piazza dei Cavalieri, Pisa

 

Palazzo Blu

Palazzo Giuli Rosselmini Gualandi, častěji nazývaný Palazzo Blu, je sídlem stálých sbírek obrazů a dalšího umění, prací italských umělců od 16. do 20. století. Sbírky ale zahrnují také starožitný nábytek a staré mince. Dále zde můžete spatřit sérii speciálních výstav, které pokrývají vše od vědy až po kinematografii, nebo představují práce jednoho umělce, např. M.C. Eschera nebo oblíbeného italského modernisty Amedeo Modiglianiho.

Adresa: Lungarno Gambacorti 9, Pisa

 

Románská bazilika San Piero a Grado

Mimo centrum Pisy u cesty k přístavišti se tyčí bazilika San Piero a Grado z 10. století vybudovaná na místě starého přístavu v Pise, kde se patrně v roce 44 n.l. vylodil v Itálii apoštol Petr. Dnes se lokalita nachází kus od pobřeží, ale před 2000 lety sahalo Středozemní moře až sem. Kostel byl budován a upravován více jak dvě staletí a jeho interiér je pokryt freskami, které mají dodnes živé barvy. V zadní části kostela odhalily vykopávky základy staršího raně křesťanského kostela a ještě starších římských budov.

Adresa: Via Livornese, Pisa

 

Orto Botanico (Botanická zahrada)

Botanická zahrada (Orto Botanico dell’Università di Pisa) byla první univerzitní botanická zahrada v Evropě, kterou založil Cosimo I. Medicejský v polovině 16. století. Můžete si zde prohlédnout různé prostředí a sbírky, jako venkovní tak v několika budovách, které zahrnují bylinkovou zahradu, arboretum se vzácnými stromy, vodní zahradu a skleníky; patří k nim první skleník s železnými rámy v Evropě. Prohlédněte si starou botanickou školu pocházející z počátku 16. století s fasádou zdobenou lasturami. Po téměř zahlcujícím množství renesančního umění v Pise je to příjemné a klidné místo ležící přímo uprostřed města.

Adresa: Via Luca Ghini 5, Pisa

 

Kostel Santo Stefano dei Cavalieri

Kostel Santo Stéfano, tak jako paláce na nám. Piazza dei Cavalieri, navrhl architekt G. Vasari. Postaven byl v letech 1565-1569 a mramorová fasáda, kterou navrhl Giovanni Medicejský, byla doplněna v letech 1594-1606. Dvě vedlejší křídla ze 17. století byly původně šatny pro rytíře Řádu sv. Štěpána, kteří na bohoslužby nosili svůj obřadní oděv. Místnosti byly později připojeny ke kostelu jako uličky, ale s chrámovou lodí jsou spojeny pouze dvěma dveřmi na každé straně, takže kostel na první dojem vypadá jako by byl bez uliček. Na panelech kazetového stropu je namalována historie Řádu sv. Štěpána, jejichž funkcí byly bránit město před útoky nepřátel. Na stěnách jsou k vidění trofeje a ukořistěné nepřátelské vlajky připomínající turecké války v Pise. Prohlédněte si bohatě zdobený hlavní oltář z roku 1709 s trůnem papeže-mučedníka Štěpána I. (254-257) a barokními varhanami.

Adresa: Piazza dei Cavalieri, Pisa

 

Museo Nazionale – Národní muzeum v Pise

Kromě slavných památek na Campo dei Miracoli nabízí Pisa řadu méně známých atrakcí a možností aktivit. V někdejším benediktinském klášteře San Matteo je dnes umístěno Národní muzeum se sochami a obrazy od toskánských škol od 12. do 15. staletí. Zajímavé jsou především sochy z různých zdejších kostelů, které sem byly přeneseny kvůli ochraně před vlivy počasí a prostředí (na místě byly nahrazeny kopiemi). Všimněte si především původních soch od Giovanni Pisana z baptisteria a slavné Madonny del Latte (cca 1340) z kostela Santa Maria della Spina. Vedle obrazů od řady umělců 12.-13. století zde najdete náboženské předměty a skvělé příklady iluminovaných knih a rukopisů.

Adresa: Lungarno Mediceo, Piazza San Matteo 1, Pisa

***

KDE SE UBYTOVAT

Doporučujeme následující hotely v praktické blízkosti Šikmé věže, nám. Piazza dei Miracoli a dalších hlavních atrakcí Pisy:

Bologna Hotel Pisa 4*– hotel s cenami střední úrovně má starosvětskou atmosféru a nachází se v blízkosti obchodů a restaurací; nabízí snídani v ceně a dopravu na letiště.

NH Pisa 4* stojí na dobrém místě blízko vlakového nádraží a nabízí vybavení, jaké nebývá obvyklé v hotelech střední třídy, např. parkoviště s obsluhou a zvukově izolované pokoje.

Hotel Alessandro della Spina 3* – cenově dostupný hotel má přátelský personál, prostorné pokoje a snídani v ceně.

Helvetia Pisa Hotel 1* – ekonomický hotel s hravým dekorem se nachází v krásné staré budově na tiché ulici.

Akční nabídka ubytování: 

 

TIPY A VÝLETY

Jak se dostat do Pisy: Pisa pro mnoho cestovatelů představuje vstupní bod do Toskánska s největším letištěm. Ale většina návštěvníků přichází do Pisy z Florencie, která je vzdálená necelou hodinu cesty vlakem. Šikmá věž a okolní atrakce jsou vzdáleny asi 30 minut chůze od vlakového nádraží. Snadný způsob, jak si prohlédnout tako místa, nabízí půldenní výlet z Florencie do Pisy včetně přednostní prohlídky Šikmé věže, která má tu výhodu, že se dostanete přímo do Šikmé věže, aniž byste museli čekat v dlouhých frontách. Místní průvodce může během jízdy autobusem z Florencie přidat výklad o Pise a jejím okolí.