ZMĚNY V LOTERIJNÍM ZÁKONU  NA SLOVENSKU HAZARDÉRŮ JEDNOZNAČNĚ NEPOTĚŠÍ!

ZMĚNY V LOTERIJNÍM ZÁKONU  NA SLOVENSKU HAZARDÉRŮ JEDNOZNAČNĚ NEPOTĚŠÍ! 1

Čeští sousedé nám zákony týkající se loterie a sázení mohli ještě donedávna závidět. V létě nás však čeká stejná změna, která je u nich už dávno zavedena do praxe.

Vzhledem k tomu, že zahraniční společnosti na našem území nejsou povinné platit daně, což znamená jasné znevýhodnění stavu státní pokladny, vláda se rozhodla inspirovat právě zákonem České republiky.

To znamená, že pokerové herny, kasina a i sázkové kanceláře jsou bez platné licence považováno za nelegální. O tomto statusu rozhoduje nejvyšší soud a jeho rozhodnutí je nezvratitelné. I když se se zahájením realizace tohoto zákona počítalo až počátkem roku 2018, už 17. července 2017 bude na stránce ministerstva zveřejněna černá listina nelegálních společností Slovenska. V tomto případě je výhodou mít přehled minimálně o aktuálním stavu online kasin. Opravdu sporný je totiž postup udělování licencí, který nemusí probíhat bezproblémově. Některé podniky v Česku musely kvůli zdlouhavému procesu pozastavit provoz.

Změny v zákoně jsou však mnohem větší. Minimální počet automatů v hernách se zvýší z 5 na 12, přičemž musí majitel odvést z každého automatu daň 5 500 € (z toho 4 700 € do státní pokladny). Nový zákon je tedy pokladně jednoznačně nakloněn, protože si stát může ročně přilepšit až o 10 000 000 €. Na druhé straně jde o úplné zakázání automatů ve všech restauracích a hospodách.

Ani zdaleka však nejde jen o postih společností. Zákon se bytostně dotýká i jednotlivce. Úřad práce nahlásí na černou listinu ministerstva i osoby pobírající dávky hmotné nouze a léčebná zařízení připíší diagnostikovaných gamblerů. Díky tomu by měly být majitelé povinni separovat klientů.

Tento návrh zákona podpořilo již v listopadu 2016 celkem 109 ze 142 poslanců a v prosinci byl podepsán prezidentem. Hlasování se zdrželi jen strany SaS a ĽSNS. Naopak jednomyslnou podporu návrh zákona získal právě v stranách Jsme rodina a OĽANO – NOVA.

V konečném důsledku mohou sázkaři už v krátkém čase očekávat nemalé omezení.