Jak čistit dřevěnou podlahu, aby vypadala jako nová

Jak čistit dřevěnou podlahu, aby vypadala jako nová 1

Je třeba se naučit správně čistit dřevěné podlahy. Jakmile se rozhodnete nahradit koberec nebo laminátovou podlahu dřevěnou podlahou, je potřeba ji zachovat v nejlepším možném stavu. Ve skutečnosti je jednoduché čištění do hloubky hlavní věcí pro dlouhou životnost lesklých povrchů Vaší podlahy.

Pokud jde o lesklé dřevěné podlahy, nezáleží na tom, zda je Váš domov vybaven masivním, umělým nebo recyklovaným dřevem: obecná pravidla údržby jsou stejná. Přitom existují nuance, které jsou pro údržbu klíčové, a proto jsme požádali o radu odborníky. Abychom získali úplný přehled, obrátili jsme se na Bretta Millera, viceprezidenta pro technické normy, školení a certifikaci v organizaci National Wood Flooring Association, na Marka Whatleyho, vedoucího v showroomu společnosti Amber Flooring, a na Tommyho Sancice, majitele zakázkové výroby starožitných rekultivovaných a širokých podlahových desek Olde Wood se sídlem v Ohiu. Zde se dozvíte, co je potřeba vědět o čištění dřevěných podlah, abyste nepoškodili jejich povrch.

 

Pravidelně vysávejte

Je samozřejmé, že usazeniny špíny a nečistot bývají hlavní překážkou při čištění podlah z tvrdého dřeva.

Udržovat podlahu bez nečistot je klíčové,“ říká Miller. Navíc doporučuje pravidelné čištění. Nejde jen o to, že podlaha vypadá špinavě: „Pokud je na dřevěné podlaze nějaký úlomek a Vy po něm přejdete, působí jako brusný papír na spodní části vaší boty. Může zničit nebo poškrábat její povrch.“

Dokonce i chlupy domácích mazlíčků mohou dřevěné podlahy poškodit, takže je nejlepší být proaktivní. Pokud je to možné, snažte se jednoduché zametání provádět denně. Poté pokračujte suchým mopem nebo mopem na prach, abyste sebrali veškerý zbývající prach a nečistoty. Můžete také použít mop z mikrovlákna nebo suchý hadr. Pokud nemůžete každý den zamést celý dům, zaměřte se alespoň na místa s vysokým provozem, jako je okolí vchodů a chodby. Provádění jednoduchého postupu úklidu Vám pomůže zajistit, že každou místnost a prostor uklidíte konzistentně a efektivně. Také bude třeba pravidelně vysávat. To pomůže zachytit všechny jemné částice, které by samotné zametání mohlo minout, a silné sání vysavače je mimořádně užitečné pro vysávání prachu a nečistot ze spár a štěrbin mezi prkny. Jen se ujistěte, že jste zapnuli nastavení na tvrdé podlahy, které vypne válcový kartáč nebo hlavu na koberce, aby nedošlo k poškrábání. Můžete také použít plochý nástavec k ochraně podlahy před štětinami kartáče, protože poslední věc, kterou chcete udělat, je odřít podlahu, kterou se snažíte vyčistit.

Různé techniky barvení dřevěných podlah 

Najděte si správný čisticí prostředek

Pokud jde o výběr čisticího prostředku pro hloubkové čištění, neexistuje žádné pevné pravidlo. Různé povrchové úpravy vyžadují různé postupy, takže všichni tři odborníci doporučují poslouchat doporučení výrobce Vaší povrchové podlahy a její povrchové úpravy. Dá se však s jistotou říci, že existují čisticí prostředky, kterým se vždy vyhnout.

„K čištění podlahy z tvrdého dřeva nedoporučuji jakékoli drsné chemikálie,“ říká Sancic. „Chemické látky aplikované na povrchovou úpravu způsobí její zakalení. To se během 6 měsíců až jednoho roku opravdu může nahromadit a nevypadá to dobře.“ Pokud jste v minulosti tuto chybu udělali, vlhký hadřík z mikrovlákna namočený v teplé vodě představuje jednoduchý způsob, jak odstranit zakalený film z povrchu. Podle Millera také nepoužívejte nic, co říká, že „vyleští, omladí nebo oživí dřevěnou podlahu“. Ačkoli to může znít slibně, tyto prostředky ve skutečnosti Vašim dřevěným podlahám vůbec neprospívají.„V podstatě to znamená, že máte použít doplňkový produkt,“ vysvětluje Brett Miller. „Dát na povrch něco, co ho na krátkou dobu udělá hezkým, ale není to navrženo, aby to vydrželo používání podlahy.“

V případě pochybností se vraťte k základům. Chcete-li vyrobit čistič na podlahy z tvrdého dřeva, který nebude vyžadovat drahý nákup na Amazonu, smíchejte 4 sklenice teplé vody s několika kapkami čisticího prostředku, jako je Murphy Oils Soap. Voda a bílý ocet jsou dalším dlouholetým domácím čisticím řešením, i když o jeho účinnosti se vedou spory.

 

Udržujte podlahy suché

Jakmile najdete správný čistič na dřevěné podlahy, nanášejte jej na podlahu vlhkým mopem. „Neznamená to přinést kbelík vody a začít podlahu namáčet, protože by to vedlo k bobtnání dřeva,“ říká Miller. Z tohoto důvodu zvažte mop z mikrovlákna místo bavlněného, protože vyžaduje méně vody a nebudete mít mokrý kapající mop. Podle společnosti Bona, světového lídra v péči o podlahy z tvrdého dřeva, mopy z mikrovlákna potřebují asi 20x méně kapaliny a jsou pro tuto práci nejlepší. Také strávíte podstatně méně času jeho ždímáním, což je výhodné pro Vás i Vaše dřevěné podlahy. Brett Miller nedoporučuje používat ani páru a parní mop. Ačkoli mohou poskytnout hloubkové čištění dřevěných podlah, umožňují páře proniknout do malých škvír a poškodit podlahy ve Vašem pokoji.

Vliv ročních období a sezónních změn na vlhkost podlah

Poznejte varovné signály

Vědět, jak čistit podlahy z tvrdého dřeva, není jediná věc, kterou je třeba zvážit, když jde o dokonalé dřevěné podlahy. Prostředí, které Vaši podlahu obklopuje, představuje významnou součást péče i odolnosti. Dřevo dramaticky reaguje na teplotu a vlhkost, takže je důležité porozumět těmto prvkům, i když jsou mimo Vaši kontrolu. Vaší nejlepší obrannou linií je být si vědomi varovných signálů.  

„Na dřevě je hezké, že je to přírodní produkt, takže vám řekne, není-li OK,“ vysvětluje Brett Miller.

Pokud je na dřevě, kolem něj nebo pod ním příliš mnoho vlhkosti, bude se dřevo kroutit. Abyste tomu zabránili, odstraňte zdroj vody/vlhkosti, zejména jakoukoli stojící vodu. Příliš suché podmínky zase způsobují vznik mezer, praskání a štěpení krytiny. Zde by měl stačit zvlhčovač.

„Když do vzduchu přidáte trochu vlhkosti, Vaše podlaha se zase ´usadí´. Bude zase OK,“ říká Brett Miller.

 

Opravte povrchové škrábance

I když to bolí, když poškrábete podlahu, je to normální věc. „Je to součást vlastnictví dřevěné podlahy,“ říká Brett Miller.

Pokud chcete opravit povrchové škrábance, je to relativně jednoduchý projekt pro domácího kutila. Stačí použít fix na skvrny ze sady na retušování dřevěného nábytku. Jednoduchý koberec nebo rohožky mohou být dalším způsobem, jak chránit podlahu a zároveň přidat osobitost do Vašeho prostoru.

 

Přelakujte, než bude příliš pozdě

Když se podlaha začíná opotřebovávat, je čas zakročit a přelakovat ji.

„Přelakování podlahy nezahrnuje broušení,“ říká Whatley. „Ve skutečnosti jde o nanesení další vrstvy na povrch podlahy, aby se vrátil lesk a životnost povrchové úpravy, takže nemusíte podstupovat proces broušení.“

Přitom může prodloužit životnost podlahy o mnoho let, přidáte-li novou ochranné vrstvy pokaždé, když to bude potřeba. Na trhu existuje mnoho různých prostředků na povrchovou úpravu podlahy a nejlepší volba může záviset na potřebách a specifikacích Vaší dřevěné podlahy.

„Krása dřevěných podlah spočívá v tom, že je lze opravit, znovu povrchově ošetřit a přelakovat,“ říká Miller. „U dřevěné podlahy můžete běžné opotřebení z velké části vyřešit sami.“

Jak opravit dřevěnou podlahu poškozenou psem