Zome je navržen tak, aby vydržel a přitom zůstal ekologický

Zome je navržen tak, aby vydržel a přitom zůstal ekologický 1

Mít útočiště na venkově bývá dobrá věc, ale stavba může být vystavena silně nepříznivým přírodním živlům. Zome byl navržen s ohledem na tyto obavy tak, aby vydržel až neuvěřitelných 500 let (což ale není totéž jako říci, že skutečně bude). V čele společnosti Zomes sídlící v USA stojí bratři Shereef a Karim Bishayovi narození v Egyptě, kteří byli inspirováni k vytvoření domu ve tvaru zonohedru nárůstem požárů v Kalifornii. Kromě toho, že navrhli odolnou stavbu, ​​chtěli také, aby byla co nejšetrnější k životnímu prostředí. Překrývající se betonový panelový plášť každého Zome proto obsahuje biokeramický cement na bázi hořčíku a fosforečnanu, který je prý uhlíkově neutrální. Naproti tomu výroba běžně používaného portlandského cementu je jedním z hlavních zdrojů skleníkových plynů.

Zome je navržen tak, aby vydržel a přitom zůstal ekologický 2

Interiér konstrukce o rozloze 24,6 m² pokrývají panely vyrobené z udržitelně pěstovaného bambusu a lepidel bez obsahu formaldehydu. Gumové těsnění kolem dveří, oken a dalších otvorů je udržuje vzduchotěsné, zatímco izolace z ovčí vlny ve stěnách pomáhá regulovat vnitřní teplotu. Mimo jiné použití betonu údajně zaručuje, že bude exteriér Zome vodotěsný, odolný proti plísním, hnilobě a škůdcům. Také by se neměl zhroutit pod tíhou nahromaděného sněhu a je ohnivzdorný až do 1204 °C (i když to neznamená, že by při tak vysokých teplotách zůstali obyvatelé budovy bez újmy). Každý Zome je v továrně do 2 dnů sestaven podle specifikací kupujícího, poté s ním posádka přijede na místo instalace. Následně by měl být do 1 týdne připraven k použití. Pokud si klient později přeje konstrukci přemístit, lze ji rozebrat a přesunout.

Pokud byste chtěli vlastní Zome, připravte se na složení zálohy 1 000 USD následované 64 000 USD splatnými, když bude konstrukce připravena k odeslání, a pak 10 000 USD za dopravu a instalaci – to je celkem 75 000 USD. Společnost v současné době přijímá objednávky pouze od obyvatel Kalifornie a zve potenciální kupce z jiných lokalit, aby se zaregistrovali pro aktualizace o širší dostupnosti.