10 romantických menších měst v Evropě

10 romantických menších měst v Evropě 1

Malá města jsou romantická a často také krásná. Život je zde pomalejší, nejsou zavalená turisty a necítíte takový tlak prohlédnout si každou památku a pamětihodnost na seznamu. Zde uvádíme nejromantičtější menší města v Evropě, kde Vám zbude spousta času na návštěvu kaváren a pozorování lidí. 

 

Nafplio, Řecko

Přestože město Nafplio leží na Peloponésu u Egejského moře, nevypadá vůbec jako součást Řecka. Důvodem je, že ho obsadili a po dvě staletí drželi Benátčané, takže zdejší architektura a barvy jsou typické pro nejromantičtější města Itálie. Také další země a národy přinesly svůj příspěvek jedinečnému kouzlu místa. Turci sem přišli v roce 1915, a po Řecké osvobozenecké válce jej získalo zpět Řecko, jehož se stalo první metropolí. Z nábřeží uvidíte starý ostrovní hrad Bourtzi, který vypadá, jakoby plul uprostřed tyrkysového moře. Relaxovat můžete v příjemných venkovních kavárnách na hlavním náměstí. A pokud byste chtěli nakupovat, naleznete tu velký výběr růženců, ochuceného medu a olivového oleje, a také nádherných textilií. Za pozornost stojí především ručně tkané hedvábné šátky a kravaty Gonidou

 

Kilkenny, Irsko

Malebný most nad poklidnou řekou Nore, historické ulice lemované řadami středověkých budov a prastarý hrad jen kousek cesty od centra města, to jsou klíčové prvky, díky nimž je Kilkenny jedním z nejpůsobivějších a nejromantičtějších menších měst v Evropě. O jeho historii se můžete dozvědět více v komplexu Rothe House ze 17. století, který nabízí také muzeum a zahradu, kde žijí nelétavé kachny.

Kilkenny leží 137 km jihozápadně od Dublinu, kam denně míří několik vlaků; projíždějí přitom legendami opředenou (a opravdu smaragdovou) krajinou Irska. Ještě blíže (necelých 50 km) je to do města Waterford s jeho proslulou sklárnou Crystal Factory.

 

Bruggy, Belgie

10 romantických menších měst v Evropě 2

Bruggy, nejromantičtější město v Belgii, má jezero známé jako Jezero lásky (Minnewater). Přestože tohle město přitahuje určitý počet turistů, nenechte se tím odradit. Davy návštěvníků prořídnou v září, kdy zde můžete strávit více času a pobývat v některé z řady kaváren či obchodů s ručně vyráběnou krajkou.

Bruggy byly založeny v roce 1245 spolu s ženským klášterem, který je dodnes v provozu, a jeho řádové sestry zde zpívají v malé kapli. Můžete se také vydat na krátkou plavbu na člunech obsluhujících zdejší úzké kanály, při níž spatříte část městské středověké architektury, která se dochovala v dobrém stavu. Město můžete poznávat také na kole, pěšky nebo ve voze taženém koňmi, který Vás proveze starými kamennými uličkami.

 

Český Krumlov, ČR

Český Krumlov  je jedním z nejmalebnějších menších měst v Evropě, které nabízí historické centrum (UNESCO) s úzkými uličkami dlážděnými kameny a renesanční hrad na výběžku. Tak jako Praha je rozděleno řekou Vltavou, po níž můžete plout na nafukovacích člunech či na kanoi. Nejromantičtější výhledy budete mít z vyhlídkové galerie na Zámecké věži, která je součástí hradu a zámeckého komplexu. Poté si udělejte piknik v Zámecké zahradě, a také si zde dejte štrúdl.

Pokud Vám to vše přijde příliš pohádkové, vydejte se do galerie Egon Schiele Art Centrum, kde můžete spatřit práce tohoto utrápeného malíře, k nimž patří série aktů.

 

Poolewe, Skotsko

Městečko ležící u jezera Loch Ewe bylo strategickým místem během II. světové války, kdy sloužilo jako shromaždiště pro spojenecké námořní konvoje. Nejromantičtější ubytovacím zařízením je rodinný hotel Pool House, kde pohostinnost pozvedli na formu umění. Nejspíš Vás přivítá některý člen rodiny u krbu v salonku plném knih a nabídne Vám něco dobrého. Každý ze šesti pokojů pro hosty má jiné téma, a také je zde apartmán pro novomanžele na svatební cestě s postelí vytvořenou podlé té, v níž spali Napoleon a Josefína. Později navštivte zdejší klasickou kulečníkovou hernu s barem zásobeným různými druhy skotské whisky.

 

Balestrand, Norsko

Balestrand ležící na severním konci Sognefjordu je jedním z pár míst na zemi, kde je je krása přítomná na každém kroku, od okamžiku připlutí trajektem až po půvabný kostel sv. Olafa. Městečko má jen asi 2000 obyvatel a nachází se zde starý tradiční Kviknes Hotel. Po pravdě řečeno, pokoje pro hosty nejsou nic moc: ty v „moderním“ křídle se designem podobají motelu z 60. let, zatímco pokoje v historickém křídle evokují prababiččino doupě. Přesto se tento výjimečný hotel může chlubit sbírkami nezvyklého umění a nábytku ve své hale. Také je zde obrovská jídelna, kde se podává jídlo formou bufetu s rozsáhlým výběrem, především co se týče darů moře. Přestože jídelna pojme celé skupiny, romantický pokoj pro dva s okny skýtá soukromí spolu s úžasným výhledem na fjord.

 

Cambridge, Anglie

Pokud oceňujete kultivované klasické prostředí, pak byste si určitě neměli nechat ujít Cambridge. Jedna z nejoblíbenějších destinací v Anglii je sídlem slavné univerzity, která zahájila svoji činnost už v roce 1209. Pokud se sem vydáte během školních prázdnin a chtěli byste poznat, jaké to je spát v těchto vážených prostorách, k dispozici bývá ubytování (vybavené dvojlůžkem). Vydejte se zeleným kampusem po stopách slavných absolventů, jako byl Darwin, Wordsworth, herec John Cleese nebo princ Charles, a pak na pramici pramici po řece Cam (je to jakási anglická gondola). Můžete jíst v univerzitní jídelně, procházet se v zahradách, navštívit Univerzitní muzea, a také zajít do univerzitního baru. Mimo kampus pak hledejte poklady v malých knihkupectvích. V závislosti na aktuálním programu můžete také shlédnout studentské představení nebo komedii v sále Corn Exchange.

 

Positano, Itálie

Městečko Positano ležící na italském Amalfitánském pobřeží je považováno za jedno z nejkrásnějších míst světa a má své místo v srdci každého romantického šťastlivce, komu se podaří sem dostat. Je postaveno na útesu, a čím půjdete výše, tím lepší budete mít výhled na kouzelné městečko, které se táhne po svahu až dolů k pláži. Kvůli oblibě místa však ubytování v Positanu nebývá levné. Pokud budete mít dostatek prostředků, můžete se ubytovat v hotelu Il San Pietro di Positano nebo v konkurenčním Le Sirenuse, což jsou 5hvězdičkové hotely s fantastickým výhledem.  

Tip: vydejte se sem před nebo po hlavní sezóně, která trvá od dubna do října, a můžete sehnat i levnější ubytování.

 

Ardèche, Francie

Cítíte vůni levandule? Osmidenní plavba „Lyon & Provence“ od společnosti Viking River Cruises zastavuje ve Viviers a zahrnuje také návštěvu Muzea levandule a destilerie v Ardèche, kde se lisuje esenciální olej.  Přírodní krásy a půvab malebné oblasti jsou vytvářeny řekou Ardèche, která nabízí párům možnost plout na kajaku či kanoi pod Pont d’Arc, mohutným přírodním mostem, který má rozpětí asi 60 m. Přestože je možné se do městečka dostat také na kole, vlakem či autem, nejromantičtější je připlout sem na loďce po řece a dál cestovat luxusním autobusem, které provozuje společnost Viking.

 

Svatý Mořic, Švýcarsko

Městečko Svatý Mořic (St. Moritz) ve švýcarských Alpách, které už dvakrát hostilo olympijské hry a je součástí lokality chráněné UNESCO, láká především ty, kdo kromě lyžování a běžek milují také další zimní sporty. Když zamrzne zdejší jezero, můžete na ledu pozorovat hráče póla a jezdce na koních. Během sezóny však bývá tato krásné destinace drahá. Jeho nejlepší hotely mají světové renomé a jsou zvyklé se starat o celebrity a multimillionáře. Pokud si můžete dovolit utrácet, stojí za to zde strávit pár dní a nocí, a pokud máte omezený rozpočet, přijeďte alespoň na jeden den a dopřejte si ve městě vynikající švýcarskou čokoládu.