Ekologický víkend v Barceloně

Ekologický víkend v Barceloně 1

Barcelona, jedno z nejnavštěvovanějších měst světa, je místem, kam se nejspíš toužíte jednou podívat, nebo znovu podívat, všechen tento turistický zájem má však také svoji stinnou stránku. Do metropole Katalánska se 1,6 mil. obyvatel míří stálý příliv turistů (až 27 mil. ročně), což přináší řadu ekologických problémů. Naštěstí však existuje způsob, jak podniknout návštěvu města ekologicky ohleduplně.     

Dobrou zprávou pro zodpovědné cestovatele jsou rostoucí investice městské rady do ekologické dopravy spolu se zaměřením na ekologickou udržitelnost v restauracích a ubytovacích zařízeních. Zde se dozvíte, jak si užít občerstvení tapas a víno Tempranillo, obdivovat Gaudího i gotickou architekturu, a zároveň přitom respektovat status Barcelony jako prvního města na světě, které získalo v roce 2011 certifikaci pro biosféricky odpovědnou turistiku, což je oficiální uznání jejího závazku být ekologicky udržitelnou turistickou destinací.    

 

Ekologické stravování

Turisté míří do Barcelony také kvůli její scéně tapas barů, pokud však chcete raději pobývat s lidmi, kteří vypěstovali šťavnatá rajčata, která jíte, nebo pokud chcete vědět, jak a proč se plodiny dostaly na Váš stůl, nachází se zde stále vzrůstající počet míst se zdravými zásadami. Podívejte se po restauracích s „pomalým jídlem“, které nakupují přímo od místních dodavatelů (v okruhu 100 km) a používají pouze sezónní suroviny.   

Flax & Kale – úžasná restaurace zabírající několik pater byla otevřena v srpnu 2014 a zaujímá k jídlu téměř vegetariánský přístup: 80% menu je rostlinného původu a zbývajících 20% jsou „flexibilní“ jídla z ryb. Navíc je to jediný podnik v Barceloně, který nabízí šťávy lisované zastudena přímo na místě. Najdete zde vegetariánské i veganské menu, která nabízejí jídla nejen zdravá a plná chuti, ale jejich prezentace je navíc srovnatelná s restauracemi michelinské úrovně. Vyzkoušejte zde „raw vegan lasagne“ jako úvod do mnohovrstevnatého světa ekologicky udržitelného stravování ve městě.

Summum Restaurant & Bar – pokud Vás zajímá původ jídla, Summum v 4* Hotelu Alimara je pro Vás obzvlášť dobrou volbou. Kromě vynikající katalánské kuchyně (jako je oliheň či klobása v kombinaci s dary moře) je také oddaná sociálním projektům, kdy spolupracuje např. s organizací UNICEF a s Potravinovou bankou. Zbylé jídlo se vakuově balí a předává Barcelona Shares Food, což je projekt, který se zaměřuje na omezování plýtvání a bídy. Kromě toho hotel nabízí praxi studentům z nedaleké hotelové školy. 

Fastvinic (údajně zavřeno) – podnik dobře seznámený s  ekologickou udržitelností, který se přitom tváří se jako obyčejná jídelna s chlebíčky a sendviči; to pravé místo, pokud budete chtít katalánské „rychlé občerstvení“ podávané formou „pomalého občerstvení“, sklenici vína podávanou při teplotě vhodné pro daný typ, nebo aby byl Váš odpad zkompostován a recyklován a Vy seděli pod úsporným LED osvětlením.     

Ekologický víkend v Barceloně 2
Chrám Sagrat Cor

Ekologické ubytování  

Elegantních a přitom ekologicky a sociálně zodpovědných možností ubytování je zde hojnost a odpovídají každému rozpočtu.  

Mas Salagros 5* – zařízení bylo otevřeno v červenci 2015, nachází se 20 minut cesty z Barcelony ve vesnici Vallromanes a jedná se o skutečně tiché útočiště z ruchu velkoměsta. Je to 5hvězdičkové eko-letovisko, které díky svým ekologickým standardům získalo jako první ve Španělsku certifikaci „Evropský Bio Hotel“. Péče o hosty začíná od starodávných termálních lázní, které zahrnují koupele v červeném víně (pro milovníky vína: ve vzdálenosti do 5 km odtud se nachází 8 různých vinařství, navíc Mas Salagros plánuje otevření vlastního na rok 2018). Dále je tu od roku 2016 organická zeleninová zahrada, ale také volně se toulající krávy, slepice a prasata. Navíc zde vyrábějí vlastní mléčné výrobky, které se pak používají ve dvou restauracích.   

Meliã Barcelona Sarrià 5* – 5hvězdičkový podnik se nachází v barcelonské finanční čtvrti a je oblíbený především u cestujících obchodníků. Má vlastní sýrový bar, přitom je však oddaný myšlence odpovědné turistiky; od roku 2009 má certifikaci „Biosférický hotel“.

Inout Hostel Barcelona 2* – nezisková ubytovna používá čistou energii, jako je teplá voda a teplo z kotle na biomasu. Má záviděníhodnou polohu v přírodní rezervaci Parc de Collserola vzdálené pouze 15 minut cesty barcelonským metrem FGC z centra města, přesto však působí jako poklidné útočiště v horách. Co je však ještě působivější než restaurace otevřená nonstop (a s výhledem z bazénu na vrchol Monte del Tibidabo) nebo osobitý retro interiér (s hravou přehlídkou recyklovaného nábytku), je skutečnost, že se jedná o první ubytovnu v Evropě, kde 99% personálu trpí nějakou duševní chorobou. Zařízení nabízí zábavné aktivity, jako je Paella Experience, při které hosté navštíví barcelonské tržiště Mercat de la Boqueria, nakoupí ingredience, a pak společně z nich v kuchyni uvaří pokrm. Kromě toho má podnik příkladný bezbariérový přístup.   

Twentytu  – není to jen tak ledajaká ubytovna pro mladé: má od roku 2015 biosférickou certifikaci pro své ekologické vybavení, jako je úsporný systém osvětlení nebo sprchy, které šetří vodu. Ubytovna má sice zatím trochu sterilní atmosféru, to se však brzy změní: mezi jinými sociálně odpovědnými aktivitami pořádá soutěž pro studenty barcelonské školy designu BAU o vylepšení designu a výzdoby pokojů. A přestože výhledy z oken jsou industriální, panoramatický výhled ze střechy na věž Torre Agbar je nádherný, stejně tak jako je skvělá paella, která se podává na terase každý pátek.   

Ekologický víkend v Barceloně 3

Možnosti ohleduplné dopravy

Barcelona je město ideální pro pěší chodce, a to především díky příjemným širokým chodníkům na třídě Av Diagonal, nemluvě o nádherné Gaudího architektuře nacházející se na různých místech ve městě (jako je jeho nedokončené mistrovské dílo chrám La Sagrada Familia nebo nedávno zrekonstruované sídlo Bellesguard). Pokud však toho za jeden víkend opravdu chcete stihnout maximum, existují rychlejší, a přesto ekologické způsoby dopravy.    

Segway – pokud jste na segwayi ještě nikdy nejeli, ujišťujeme Vás, že si budete připadat hloupě pouze první minutu: je to překvapivě návykový dopravní prostředek, a přitom s nulovými uhlíkovými emisemi. Cestovní kancelář Barcelona Segway Tours nabízí zábavní okruh po staré gotické čtvrti Barri Gòtic nebo po plážích v okrscích Barceloneta a Port Olímpic. K dalším možnostem patří 3hodinový gastronomický výlet na segwayi.    

E-bike Barcelona s její rozsáhlou sítí cyklistických stezek je pro cyklisty ideálním místem. Obeznámení lidé používají e-bikerent, kde nejen získají dopravní prostředek, který jim pomůže zvládat zdejší svahy: společnost také nabízí pravidelné komentované prohlídky města, při kterých poukazuje na komplikovanější design některých ekologicky fungujících budov; výlety se zaměřují na průzkum částí mimo rušné centrum města.   

Hybridní taxi – obzvlášť v nevlídném počasí může být lákavé zastavit si taxi, abyste se dostali z A do B. Co takhle místo něj použít nízkoemisní hybridní taxi? Celých 27% taxi v Barceloně jsou hybridní vozidla a taxislužba Taxi Ecòlogic získala cerfikaci ISO 14001 pro nízkou úroveň emisí. Kromě toho nabízí také bezplatné wifi připojení a univerzální nabíječku na smartphony. 

Akční nabídka ubytování: