4 ÚŽASNÁ FAKTA, KTERÁ BYSTE MĚLI VĚDĚT O GRAND CANYON

4 ÚŽASNÁ FAKTA, KTERÁ BYSTE MĚLI VĚDĚT O GRAND CANYON 1

Ikona státu Arizona i USA je známá svou malebnou krajinou, samotnou velikostí a fotogeničností. Délka národního parku je 435 km, šířka 29 km a hloubka 1,6 km. Stěny Grand Canyonu obsahují vrstvy hornin, které vám umí vyprávět historii Země.

Nejprve se do území vedly americkou vládou výpravy a průzkumné hlídky mapující Grand Canyon, později byla z území vytvořena lesní rezervace a v roce 1919 se stal národním parkem. Národní park Grand Canyon se nachází na severní části státu Arizona.

Neshody o tvorbě kaňonu

Vědci se stále neshodnou na tom, jak přesně to byl národní park vytvořen. Geologické důkazy silně naznačují, že řeka Colorado vytvořila západní konec národního parku Grand Canyon před pěti miliony let a ne dříve. No intenzivní debata mezi vědci pokračuje o tom, jak kaňon vypadal před miliony let předtím, než řeka Colorado vytvořila západní konec.

Název pohoří

Paiute Indiáni nazývají kaňon Kaibab. Přirovnávají ho k obrácené nahoru, nebo „hora vleže“. John Wesley Powell, jednoruký válečný veterán odpovědný za zmapování řeky Colorado v letech 1891 a 1892 na dřevěné lodi, byl první jedinec, který používal název „Velký kaňon“, tedy Grand Canyon.

Přítomnost růžových hadů

Ze šesti druhů chřestýšů objevených uvnitř hranic parku, se mezi nimi nachází i jeden s jedinečným růžovým odstínem. Jeho barva se místy mýlí s barvou kamenů.

Geologická historie

Usazené horniny jsou lákadlem pro geology. Sedimenty jsou relativně beze změny a jsou starší než dinosauři.

Hlavní atrakce v okolí Velkého kaňonu