Boston

Boston 1

Ve všech směrech je Boston, metropole státu Massachusetts, nejstarším městem v Americe. Založen byl v roce 1630 a jeho klikatící se ulice a majestátní architektura představují historické dědictví způsobem, který v USA nemá obdoby, včetně klíčových momentů Americké revoluce, zrušení otroctví a založení první univerzity, novin a odborového svazu v zemi. Ale významná minulost Bostonu neznamená, že město pouze hledí do minulosti. Právě naopak- Boston zůstává průkopníkem na intelektuálním i podnikatelském poli a jeho historické univerzity přitahují nejlepší vědce, filosofy a spisovatele z celého světa. Kromě toho město stále podporuje bohatý kulturní život, takže návštěvníkům nabízí pestrý výběr přednášek, hudebních turné, vystoupení poetry slam session a symfonických koncertů. Boston, který je rozdělen na charakteristické a osobité čtvrti, patří k menším americkým velkoměstům. Snadno zde můžete chodit pěšky a jeho veřejná doprava je mimořádně efektivní. Začít můžete v parku Boston Common, kde naleznete turistickou kancelář a počátek Stezky svobody. Nad parkem se zvedá kopec Beacon Hill se stejnojmennou čtvrtí, nejvíce historický a vlivný okrsek města. Východně od centra (downtown) najdete směsici památek z koloniálního období a výškových budov, moderních kancelářských bloků. Severně od Beacon Hill za řekou Charles River leží pěkné přilehlé město Cambridge, kde sídlí Harvardova univerzitaMassachusettský institut technologie (MIT). Pohled na celé město Vám poskytne vyhlídka Skywalk Observatory v 50. patře mrakodrapu Prudential Center. Můžete odtud spatřit přístav i ostrovy za ním, kam se lidé vydávají na jednodenní výlety, například za pozorováním velryb nebo strávit klidné odpoledne na některém z více jak 30 ostrovů v zátoce. Boston je nekonečně zajímavá celoroční destinace díky směsici špičkových muzeí a galerií, historických a kulturních památek, kvalitních restaurací a možností nakupování, a také fantastickým outdoorovým aktivitám, od plachtění na plachetnici v zátoce až po cyklistickou stezku Charles River Cycle Path. Přitom nejoblíbenější dobou k návštěvě je nepochybně podzim, kdy se listí v celé Nové Anglii zbarví pověstnou škálou ohnivých barev.

Turistické kanceláře: 

Turistické pasy

CityPass nabízí slevu až 47 % z kombinovaných cen u hlavních památek, jako je Vědecké muzeum, Muzeum krásného umění, Akvárium Nové Anglie, vyhlídka Skywalk Observatory, Harvardovo muzeum přírodní historie nebo historická budova Old State House. Pas platí 9 dní a můžete ho zakoupit u atrakcí v den návštěvy nebo online předem.

GoBoston Card je karta nabízející na 1 den či více dní vstup zdarma do 50 atrakcí a také slevy nakupování nakupování, ubytování a v restauracích. Na stránkách

Greater Boston Convention & Visitors Bureau najdete další výhodné nabídky včetně slevových kuponů BostonUSA Specials a rodinného pasu Family Friendly Pass.

 

Jak se tam dostat

Letecky

Přímé lety do Bostonu nabízejí významné americké a evropské aerolinie, k nimž patří American Airlines, British Airways, Delta, Iberia, KLM, Norwegian a United. Období od ledna do března bývá levnější, zatímco nejvyšší ceny najdete v červenci a v srpnu.

Doba letu: z Londýna 7 hodin 25 minut, z New Yorku 1 hodina 15 minut, z Los Angeles 5 hodin 35 minut, z Toronta 1 hodina 35 minut, ze Sydney 20 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).

Autobusy

Ústřední autobusové nádraží South Station se nachází na křižovatce ulic Summer Street a Atlantic Avenue. Společnost Greyhound provozuje spoje po celých USA, zatímco Peter Pan Bus Lines  jezdí v oblasti Nové Anglie až k New Yorku. Autobusy Plymouth & Brockton jezdí na Jižní pobřeží (South Shore) státu a k mysu Cape Cod.

Doba cesty: z Hartfordu 1 hodina 40 minut, z Albany 3 hodin, z New Yorku 4 hodiny, z Montrealu 5 hodin.

Vlakem

Společnost Amtrak jezdí z bostonského nádraží South Station na křižovatce ulic Summer Street a Atlantic Avenue a z nádraží Back Bay Station na 145 Dartmouth Street. I když jsou spoje Amtrak známé svojí pomalostí a častými zpožděními, spoj Acela Express mezi Bostonem, New Yorkem a Washingtonem DC je rychlejší a spolehlivější.

Amtrak je hlavní provozovatel železnic v USA. Linka Northeast Regional  vede z Bostonu do města Virginia Beach přes New York a Washington DC. Linka Lakeshore Limited jezde z Bostonu na východ do Chicaga přes město Albany. Rychlovlak Acela Express od Amtraku nabízí nejrychlejší způsob, jak se dostat do New Yorku a Washington DC, ale jízdenky bývají dražší.

Doba cesty: z New Yorku 3 hodiny 40 minut, z Washingtonu DC 7 hodin, z Chicaga 21 hodin 25 minut.

 

Na co se podívat

  • Boston Tea Party Ships & Museum – „tea party“ („bostonské pití čaje“) byl akt vzpoury proti britské nadvládě a především novým daním uvaleným (kromě jiných komodit) na čaj. Protest se odehrál 16. prosince 1773, kdy skupina obyvatel Bostonu převlečených za Indiány Mohawky vylezla na loď Beaver dovážející čaj a naházela veškerý náklad do moře. Návštěvníci se mohou seznámit s celým příběhem na palubě rekonstrukce lodi v plné velikosti, Beaver II..
  • Vědecké muzeum – úžasné muzeum má více jak 600 interaktivních expozic věnovaných technologii, počítačům, komplexním systémům, energii, mapám, modelům a dinosaurům. Kromě největšího generátoru blesků na světě muzeum rovněž zahrnuje Planetárium Charlese Hayden a Discovery Centre věnované interaktivní zábavě pro malé vědce.
  • Šest Harvardových muzeí – Harvardovo muzeum umění, umístěné ve špičkové stavbě architekta Renzo Piana, zahrnuje více jak 250 000 exponátů ze sbírek muzeí Fogg, Busch-Reisinger a Arthur Sackler, které zahrnují evropské, asijské, islámské a indické umění. Mimo nejstarší část Yard se nachází Přírodovědecké muzeum, zrenovované pro expozici realisticky působících ručně vyráběných květin ze skla, zatímco Semitské muzeum ukrývá sbírku blízkovýchodního umění a archeologie. Dále je zde Peabodyho muzeum antropologie a etnologie pokrývající expozici archeologie a kultur ze šesti kontinentů.
  • Muzeum krásného umění – jeho působivé sbírky sahají zhruba od roku 6000 př.n.l. až do současnosti a vystavuje práce autorů, jako je Andy Warhol a Rineke Dijkstra. Za pozornosti stojí asijská sbírka muzea: jeho Chrámový sál nabízí nejlepší sbírku buddhistického umění mimo Japonsko a jeho malá galerie impresionismu vystavuje významná díla Renoira, Moneta, Cassattové, Degase, Pissara a Cezanna.
  • Národní park Boston Harbor Islands – za slunečného dne představuje prohlídka přístavu (Harbor) v Bostonu příjemný způsob, jak strávit 3,5 hodiny. Cesta na ostrov Little Brewster Island (45 minut) je seznámením s historií, majáky a vraky lodí. Přitom budete míjet Spectacle Island, který díky své minulosti nabízí soukromé domy z 18. století, karanténní nemocnici, resort a dokonce i smetiště. K dalším zajímavým ostrovům (celkem je jich 34) v národním parku patří Long Island (není přístupný veřejnosti) a Georges Island. Zdejší pevnost Fort Warren sloužila za Americké občanské války jako vězení. Na Little Brewster Island byl zbudován první maják v USA (1716), a přestože ho při odchodu Britové spálili, byl v roce 1783 znovu vybudován. Návštěvníci mohou vystoupat po točitém schodišti se 76 schody a dvou žebřících nahoru, odkud budou mít skvělý výhled na panorama Bostonu.
  • Památník holocaustu v Nové Anglii  – židy zabité během holocaustu má představovat šest skleněných sloupů, do nichž jsou vyleptány miliony jmen. V zimě z každého z nich stoupá kouř jako ponurá připomínka masového vraždění v koncentračních táborech s jejich pecemi. Památník se nachází na bostonské historické Stezce svobody (Freedom Trail) nedaleko nákupního centra Faneuil Hall a Quincy Market. Památník skýtá příležitost k reflexi o smyslu útlaku a svobody a o významu respektu k lidským právům ve společnosti.
  • Vyhlídka Skywalk Observatory – nejlepší výhledy na Boston budete mít z 50. patra budovy Prudential Center. Z výšky 213 m se Vám naskytne pohled 360° na město a jeho okolí. Audio průvodce, který Vás seznámí s podrobnostmi mnoha historických a kulturních témat, je k dispozici také ve francouzštině a japonštině.
  • Dětské muzeum v Bostonu – muzeum, které je považováno za jedno ze tří nejlepších dětských muzeí v zemi, je interaktivní vzdělávací prostor, které děti do 10 let zabaví na celé hodiny. Expozici zaměřené na umění, kulturu a vědu zahrnují bezprostřední mezikulturní zážitky, třípatrovou lezeckou konstrukci a interaktivní staveniště. Za pěkného počasí nabízí hojnost prostoru k hrám venkovní park u řeky.
  • Muzeum afroamerické historie  – největší muzeum na toto téma v Nové Anglii je umístěno ve dvou budovách z 18. století, African Meeting House (nejstarším kostele a kulturním domě pro černé v zemi) a Abiel Smith School (první škole v zemi určené pro Afroameričany). Muzeum je rovněž zdrojem informací a poslední zastávkou na stezce Black Heritage Trail
  • New England Aquarium – objevte svět pod mořskou hladinou: spirálové rampa stoupá v kruzích 4 patra kolem obrovské nádrže s mořskou vodou, kolem oddělení kritické péče pro nemocná zvířata, interaktivní nádrže, tučňáků, korálového útesu, žraloků, úhořů, mořských želv a spousty dalších tvorů z hlubin, kteří mají za úkol návštěvníky uvádět v úžas a zároveň poučit. Každý den probíhá prezentace tučňáků, potápění do nádrže a výcvik tuleňů. Dále je zde kinosál IMAX promítající filmy s vodní tématikou.