48 hodin v americkém Pittsburghu

48 hodin v americkém Pittsburghu 1

Pittsburgh, kdysi fantasticky bohaté centrum amerického ocelářského průmyslu, prošel drsným obdobím poté, co se průmysl zhroutil. Nyní je však město opět na vzestupu díky umění a obchodu, přičemž krásné pozadí mu propůjčují strmé kopce a vlhké klima podobné tomu na pacifickém Severozápadu.

 

DEN 1: 

Pestré ráno

Zamiřte do oblasti North Side (Severní strana) a navštivte Muzeum Andy Warhola, které je poctou pittsburskému průkopníkovi pop artu a ukazuje celou škálu Warholových kreativních impulzů. Poblíž stojí muzeum umění Mattress Factory („Továrna na matrace“), které vystavuje současné umělecké instalace od roku 1977. Jedno patro je přitom věnováno „umělci se světlem“ Jamesi Turrellovi. Poté se vydejte na procházku okolním okrskem Mexican War Streets („Ulice mexické války“) a obdivujte zdejší pestře pomalované domy, nebo se podívejte na menší barevné „objekty“, ptactvo v National Aviary hned vedle.  

 

Oběd z celého světa   

Vraťte se zpět přes řeku Allegheny a dejte si jídlo ve čtvrti Strip District, dřívější zóně velkoobchodníků, kde naleznete tu nepestřejší směsici kuchyní a jídel. Možná Vám budou stačit pouze ochutnávky v prodejnách, jako je Stamoolis a Penn Mac, a pokud nebudou, dejte si oběd v Enrico Biscotti Café, kde dostanete vynikající tenkou pizzu, anebo v Primanti Bros sáhněte po pořádném sendviči plněném hranolky a salátem coleslaw.

                                    

Odpolední hodina dějepisu   

O místních pittsburských legendách se dozvíte více v muzeu Heinz History Center, které se zaměřuje na historii města. Věděli jste, že „ruské kolo“ bylo vynalezeno právě zde? A také postava Rosie the Riveter, symbol pracující ženy v době II. světové války? A pak samozřejmě celosvětově známá značka kečupu…  

 

Večeře a návštěva barů v okrsku Lawrenceville 

Pás země kolem řeky Allegheny severovýchodně od čtvrti Strip District patří k nejdynamičtějším a nejkreativnějším částem města, nebo přesněji řečeno, je to hipsterský okrsek. Začněte večeří v v restauraci Cure, pokud chcete okázalé mnohachodové jídlo s kreativním využitím masa, nebo v grillhouse Smoke BBQ Taqueria pro spíše neformální večeři. Poté pokračuje na ul. Butler St a přitom se zastavte v některém baru, jako je Allegheny Wine Mixer, velký neokázalý vinný bar. Když je teplé počasí, kapela hraje na prázdné parcele u baru Nied’s Hotel, kde si můžete dát (místní oblíbený) rybí sendvič, pokud byste ještě měli hlad.  

 

DEN 2: 

Ráno v Carnegie

Průmyslník Andrew Carnegie financoval většinu nejstarší a nejrozsáhlejší infrastruktury města i základní kameny kultury. V zeleném starém okrsku Oakland navštivte muzejní komplex Carnegie Museums. Muzeum umění oslňuje evropskými poklady a obrovskou sbírkou modelů architektury, zatímco přírodovědecké muzeum nadchne děti svými kostrami dinosaurů a krásnou expozicí drahokamů a minerálů.

Poté navštivte kampus Univerzity Pittsburghu, kde Katedrála učení (Cathedral of Learning) umístěná v mrakodrapu v gotickém stylu staví vzdělání na stejnou úroveň jako obchod. V prvních dvou patrech se nacházejí úžasné školní třídy z různých částí světa, od Ruska přes Itálii až po Japonsko, čemuž odpovídá veškeré jejich vybavení.  

 

Polední jídlo    

Jižně od Katedrály vědění si dejte jídlo ve stánku s občerstvením nazvaném Conflict Kitchen („Konfliktní kuchyně“). Podnik, který je napůl umělecký projekt a napůl restaurace, nabízí vše od severokorejské až po íránskou kuchyni, vždy však dobře připravené. Přitom si přečtěte obaly od jídla, kde najdete statistiky a rozhovory.

 

Odpolední prohlídky   

Odpoledne můžete strávit na okrajích, což zanesená výlet k opuštěné vysoké peci Carrie Blast Furnace na okraji města, kterou dnes spravuje místní skupina na ochranu historických památek Rivers of Steel. Anebo si můžete prohlédnout „okraje“ přírodní historie, které představují výsledky lidského šlechtění v Center for PostNatural History, což je malé, ale pozoruhodné muzeum. Nezapomeňte si vše zařídit a zorganizovat s předstihem.  

 

Pozorování západu slunce a lehká večeře   

K večeru navštivte ikonickou dopravní stavbu Pittsburghu na v South Side, Monongahela & Duquesne Inclines. Jedná se o dvě kolejové lanovky postavené na konci 19. století, retro technické divy a významnou součást dopravní sítě města; navíc jsou přínosem pro turisty, protože nabízejí fantastické výhledy na město.

Pokud byste chtěli absolvovat celý okruh, vydejte se nahoru na Mon, pak jděte na západ na Grandview, dejte si pití a burger v zážitkové restauraci Altius, a pak zamiřte zpátky dolů na  Duquesne.

 

Večerní bluegrass

Pokud bude středa, vraťte se na North Side a navštivte bluegrassový večer Banjo Night v baru Elks Lodge, anebo zamiřte do baru Park House za rohem na moderní pojetí americké lidové hudby. Předtím se však na South Side podívejte, kdo právě hraje v koncertní síni Rex Theater. Kterýkoli večer v týdnu pak můžete zavítat do místních klasických neformálních barů (dive bar), jako je Gooski’s či Bloomfield Bridge Tavern; pokud dáváte přednost míchaným drinkům, pak zajděte do Kelly’s ve čtvrti East Liberty. 

 

Doprava v Pittsburghu  

Řízení v Pittsburghu může být ošemetné, protože ulice se obtáčejí kolem kopců a náhle následuje slepý konec; ani GPS zde nevyužijete, protože převýšení se rychle mění. Ideální je použít zdejší rozsáhlý systém autobusové dopravy, který provozuje Port Authority Transit. Zahrnuje expresní autobus východně od centra města (downtownu), který je praktický především pro vzmáhající se oblast East Liberty.

Hlavní atrakce Chicaga, USA

Akční nabídka ubytování zde