20 tipů, jak cestovat s omezeným rozpočtem

20 tipů, jak cestovat s omezeným rozpočtem 1

Všichni rádi na chvíli utečeme od povinností a užijeme si pauzu, realita je však taková, že mnozí z nás se snaží našetřit dost na dovolenou podle svých představ. Ale jak se říká, když je vůle, je i cesta, takže je potřeba být chytří a ušetřit na každém aspektu naší dovolené. Proto jsme dali dohromady následující tipy, které Vám pomohou něco při cestování ušetřit.

 

Vybírejte destinaci rozumně

Pokud máte představu, do které oblasti chcete jet, podívejte se po místech, která nabízejí stejné zážitky, ale za nižší ceny. Jako příklad můžeme vzít Seychely, přední luxusní destinaci s nádhernými plážemi. Není žádným tajemstvím, že jsou Seychely drahé, ale když se vydáte o něco dál na jih od Seychel, najdete ostrov Mauricius, který rovněž nabízí spoustu fantastických pláží, ale dovolená Vás vyjde levněji.

 

Buďte flexibilní ohledně termínů a časů

Vydat se na cestu mimo hlavní sezónu je samozřejmostí, ale ušetřit můžete také tím, že se rozhodnete cestovat ve všední den nebo stihnout neplánovaný noční let. Pozor na významné události, které se mohou shodovat s Vaší cestou a nečekaně zvýšit ceny. Například cestování do Singapuru na podzim je často levnější, protože je to mimo sezónu. Když se však koná Singapore Grand Prix (koncem září nebo začátkem října), ceny hotelů výrazně vzrostou.

 

Srovnávejte lety a zvažte nepřímé lety

Jakmile se rozhodnete, kam jet, dalším krokem je porovnat lety mezi různými poskytovateli. To ale může být obtížné. Přestože jsou nepřímé lety obvykle levnější než přímé lety, zase přispívají k více emisím uhlíku, protože letadla spálí nejvíce paliva při vzletu. Navíc na letišti při mezipřistání musíte často hodiny čekat, což nespadá do ničí představy o dovolené snů. Doporučujeme Vám proto, abyste uvažovali o nepřímých letech pouze v případě, že jsou úspory značné.

 

Zkuste skiplagging

Letecké společnosti skiplagging nenávidí. Znamená to, že si rezervujete lety do místa určení s mezipřistáním a během mezipřistání vystoupíte, takže absolvujete pouze části cesty. V prosinci 2018 Lufthansa zažalovala cestujícího, který měl rezervovaný zpáteční let z Osla do Seattlu s mezipřistáním ve FrankfurtuNa zpáteční cestě vystoupil ve Frankfurtu a na jinou letenku odletěl do Berlína. Případ byl berlínským soudem odložen, ale aerolinky se zatím pravděpodobně nevzdávají.

 

Srovnávejte hotely

Existují nástroje na srovnávání cen s miliony výpisů a nespočtem zemí a regionů. Zjednodušte si hledání hotelu nebo ubytování B&B tím, že přejdete na stránky booking.com nebo agoda.com. Chcete-li ušetřit ještě více, podívejte se na levné hotely nebo hostely – v Evropě (zejména ve skandinávských zemích) bývají levné hotely a hostely stylové a s veškerým moderním komfortem.

 

Rezervujte last minute

Alternativou k rezervaci s velkým předstihem je rezervace last minute, kdy se poskytovatelé snaží zaplnit volná místa, i když je třeba říci, že aerolinky dávají slevy last minute méně často ve srovnání s cestovními kancelářemi a hotely. Před uzavřením nabídky „na poslední chvíli“ se ujistěte, že platnost Vašeho pasu nevypršela a destinace nevyžaduje cestovní vízum. Pokud potřebujete vízum, ujistěte se, že je můžete získat včas nebo při příjezdu.

 

Nechejte si zasílat informační bulletiny (newslettery)

Mnoho cestovních kanceláří odměňuje své věrné zákazníky uváděním úspor a nabídek v newsletterech, takže se přihlaste k několika různým bulletinům, které Vás zajímají. Pokud Vás frekvence zpravodajů začne obtěžovat, změňte předvolbu odběru nebo si nastavte novou e-mailovou adresu speciálně pro cestovní nabídky. Vaše primární e-mailová adresa tak nebude zahlcena příliš velkým množstvím e-mailů.

 

Podívejte se po nabídkách all-inclusive

Někdy může být levnější navštívit místo v rámci zájezdu all inclusive, který shrne cenu letenky, ubytování a stravování do jedné sazby. Pokud Vás příliš netrápí nedostatek flexibility (tj. možnosti dělat, co chcete), pak je balíček all-inclusive rozhodně rozumnou volbou.

 

Pozor na náklady za používání mobilu

Přiznejme si to, telefon si bereme kamkoli, ale nechceme platit přehnané poplatky za roaming. Přitom bychom neměli jednoduše předpokládat, že námi zvolená destinace je zahrnuta v našem datovém limitu. Příkladem je, že nemálo Britů cestujících na Normanské ostrovy Guernsey a Jersey, kteří se mylně domnívají, že ostrovy jsou součástí Spojeného království; ve skutečnosti se jedná o „samosprávné závislé území“ a nejsou součástí Spojeného království ani EU. V důsledku toho se povolená dávka dat nemusí těchto destinací týkat. Abyste se vyhnuli závratným poplatkům za mobilní roaming, připojujte telefon pouze k Wi-Fi nebo si zakupte místní SIM kartu.

20 tipů, jak cestovat s omezeným rozpočtem 2 

Vyzrajte na bankomaty

Pokud se před dovolenou ještě vydáváte do směnárny, je načase přejít na předplacenou debetní kartu od online banky, která vám nabízí atraktivní směnné kurzy při výběru peněz z místního bankomatu v destinaci, kam se vydáte. Když se Vás bankomat zeptá, zda chcete nebo nechcete převést své peníze, vždy vyberte „bez konverze“ (no conversion) nebo „debet v místní měně“. To znamená, že konverzi provede operátor Vaší karty, nikoli operátor bankomatu. Další věcí je vyhnout se používání nebankovních bankomatů, např. těch patřících společnostem Travelex, Euronet a Cashzone. Tyto bankomaty mají tendenci účtovat vyšší poplatek.

 

Parkování na letištích

Parkování na letišti v době Vaší nepřítomnosti může být drahé, ale pomocí aplikace pro parkování „peer-to-peer parking“ si můžete pronajmout parkovací místo od soukromé osoby a tím snížit náklady. Případně se podívejte, zda některý z letištních hotelů nenabízí výhodné nabídky parkování pro ubytované hosty. To bývá běžné v USA (kde Vás hotely dokonce odvezou na letiště), ale v Evropě a Asii je to méně rozšířené.

 

Neplaťte navíc, pokud nemusíte

Když tu a tam něco ušetříte, časem se to nasčítá. Pozor na to, že letecké společnosti se často snaží prosadit další výhody, jako je přednostní nástup nebo výběr sedadel. Mnoho pasažérů je však dnes už chytrých a odmítá za takové věci platit, i když cestují jako pár nebo ve skupině. Místo toho si vymění sedadla se spolucestujícími, jakmile jsou na palubě. Navíc se před odjezdem na letiště dobře najezte. Jídlo a pití na letišti a v letadlech bývá výrazně předražené, takže pokud můžete, vyhněte se těmto nákladům navíc.

 

Mějte lehká zavazadla

Nadměrná zavazadla znamenají výdaje navíc, takže si sbalte jen nezbytné věci a zavazadla doma zvažte, abyste věděli, že zůstáváte ve stanovém limitu.

 

Choďte pěšky, pokud to půjde

Nejlevnější forma dopravy na dovolené je samozřejmě po vlastních. Mnohá evropská města jsou přitom poměrně kompaktní a při dobrém plánování můžete navštívit většinu památek a neplatit nic za dopravu.

 

Sami si zorganizujte program a výlety

Když si sami naplánujete program své cesty včetně výletů, vyjde Vás to levnější. Například když budete v dánské Kodani, můžete si vypůjčit jízdní kolo a prohlédnout si různé okrsky, a platit pouze na návštěvu atrakcí, které jsou pro Vás důležité. Pokud budete v rozsáhlé metropoli nebo cizím městě, kde neznáte dobře jazyk ani kulturu, zvolte raději programy a výlety organizované místními kancelářemi.

 

Cestuje městskými a regionálními autobusy

Kromě vypůjčeného jízdního kola také cestování městskými autobusy představuje levnou a rozumnou možnost dopravy, když budete ve velkém městě, především pokud plánujete navštívit nějaké nedaleké město či region. Například když budete v Tel Avivu a plánujete návštěvu Jeruzaléma vzdáleného 67 km, nejlevnější možnost dopravy je autobus z nádraží Arlozorov v Tel Avivu. Přes den je k dispozici mnoho spojů.

 

Zakupte si kartu/pas na slevy (City Pass)

City Pass, který často bývá na 24, 48 či 72 hodin, zahrnuje veřejnou dopravu, vstup do hlavních památek a další slevy, takže si výhodně můžete prohlédnout město. Například v islandském Reykjavíku City Card dokonce nabízí vstup zdarma do termálního koupaliště (a relaxace v něm Vám jistě pomůže od bolavých nohou po dlouhém dni stráveném prohlídkou pamětihodností).

 

Nespokojte se s drahým jídlem a pitím

Mnoho cestovatelů si nakonec dá jídlo a pití ve svém hotelu nebo v okolí významných turistických atrakcí, kde je vše obvykle dražší než v ulicích. Například když si v Singapuru objednáte malou láhev piva Tiger Beer na nákupní třídě Orchard Road, vyjde Vás to minimálně na 8 singapurských dolarů. Ale jakmile půjdete směrem ke stanici metra Dhoby Ghaut a čtvrti Rochor, najdete malé food courty, kde se to samé pivo prodává o pár dolarů levněji. Voda je další oblast, kde můžete ušetřit peníze a zároveň snížit dopad na životní prostředí: místo kupování plastových lahví s vodou cestujte s opakovaně použitelnou lahví a doplňte si ji v hotelu.

 

Tip: při cestování pracujte, bude-li možné

Pokud budete chtít v zahraničí strávit delší dobu, skvělý způsob pro vylepšení rozpočtu představuje práce.

 

A nakonec: mějte cestovní pojištění

Pamatujte na to, že dovolená s omezeným rozpočtem znamená šetřit na různých nadbytečných výdajích. Všechny dohromady ale nakonec mohou znamenat velkou úsporu, budete-li flexibilní.