5 legendárních hodinek s choreografem, které si můžete koupit i dnes

5 legendárních hodinek s choreografem, které si můžete koupit i dnes 1

Ptáte se, aneb kdy to byla zlatá éra chronografů? Na tuto otázku by vám odborníci zřejmě začali vyprávět o 60-tých a 70-tých letech minulého století, kdy se ve světě hodinek objevilo hned několik ikonických kousků s chronografem. Aby toho však nebylo málo, tak některé z těch nejzajímavějších, které kdy vznikly, jsou stále v prodeji (a ve výrobě).

Zenith El Primero

Jedny z nejznámějších hodinek dosud, El Primero od Zenithu, byly poprvé ukázány světu v roce 1969 a vyznačovaly se prvním chronografem s automatickým mechanismem. Za ta léta se série rozrostla na 23 kousků, které zahrnují například El Primero Chronomaster 1969 (7 900 €) nebo i čerstvou novinku, El Primero Chronomaster 1969 „SVRA Edition“. Tato limitovaná edice o počtu 100 kusů slaví spolupráci Zenithu se SVRA (Asociace sportovních * Vozidla). Stojí 9 000 dolarů.

IWC Portugieser Chronograph

Přestože IWC je už poměrně stará firma, její kolekce hodinek Portugieser patří k nejmladším v portfoliu. Hodinky z této série se však vyznačují jednoduchým, nadčasovým vzhledem, díky kterému patří nyní k nejvyhledávanějším kouskům.

Breitling Navitimer

Nejstaršími hodinkami v tomto seznamu jsou nepochybně Breitling Navitimer, představené v roce 1952. Hodinky nabízeli vše potřebné pro piloty letadel – co někdo může pokládat za komplikovaný vzhled, ve skutečnosti umožnilo pilotům měřit rychlost, překonanou vzdálenost nebo spotřebu paliva. Hodinky Navitimer se 10 let po představení dostali na oběžnou dráhu, v roce 1962 nosil Scott Carpenter model Navitimer Cosmonaute s 24 hodinovým číselníkem.

Rolex Daytona

Je rok 2016 a Rolex Daytona oslavují své 50. narozeniny. A právě tento rok Švýcaři představil celoplatinovou  verzi hodinek. Ale není to žádná výroční edice. Daytony si získaly velmi dobrou reklamu, když je na titulku jistého italského magazínu nosil Paul Newman. Kolem těchto ROLEX vznikl jakýsi kult a v aukcích se prodávají za velmi vysoké částky.

Omega Speedmaster Professional

Jak víte, že Omegy dělají svou práci dobře? Tak, že je nosí i James Bond. Přední švýcarská značka představila své nejúspěšnější hodinky s chronografem již v roce 1957. Speedmaster byly určeny pro automobilových závodníků, ale později si je všimla i NASA. Právě zde vznikla přezdívka Moonwatch. Byly to totiž jediné hodinky, které prošly náročným testovacím procesem NASA. Kosmonauti je začali používat již v roce 1965 a o pět let později plnily důležitou úlohu při návratu poškozeného Apolla 13 na Zemi v roce 1970, kdy astronauti potřebovali přesný čas.