19 atrakcí Stuttgartu

19 atrakcí Stuttgartu 1

Stuttgart, metropole země Bádensko-Württembersko na jihu Německa, je znám především jako přední centrum obchodu a sídlo dvou velkých automobilek, zároveň se však jedná o město patřící k nejpříjemnějším pro turisty v Německu.

Pár vynikajících muzeí umění, dvě špičková automobilová muzea a jedno z nejlepších zoo v Evropě, honosné paláce a vánoční trhy patřící k největším v Německu přitahují návštěvníky po celý rok. Architektonické památky zastupují barokní, secesní, modernistický a současný styl. Stuttgart leží v terénu podobném míse, který je téměř úplně obklopen strmými kopci porostlými lesy a vinicemi. Zeleň, která město rámuje, přechází do širokých parků a zahrad, které dávají centru města prostorný dojem. Turisté se do Stuttgartu snadno dostanou a snadno si ho mohou prohlédnout, kdy hlavní nádraží (Hauptbahnhof) leží přímo v centru jen kousek pěšky od hlavních atrakcí. Vynikající systém nadzemních vlaků (S-Bahn) spojuje centrum města s letištěm a s odlehlými atrakcemi.   

 

Muzeum Mercedes-Benz

19 atrakcí Stuttgartu 2

Dlouhodobý vztah Stuttgartu k automobilům má kořeny sahající až do roku 1887, kdy zde založili svůj obchod Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach. Mercedes-Benz Museum oslavuje více jak 130 let automobilové historie města ve svých 1500+ expozicích, které zabírají 9 pater a dávají objev a rozvoj automobilů do kontextu s technikou, každodenním životem a společností jednotlivých období. Srdcem expozic je 160 vozidel: některé z prvních vyrobených kusů, závodní legendy a prototypy aut budoucnosti. Mezi auty je také úplně první motocykl světa, Daimler z roku 1885, který se téměř vůbec nepodobá současným, s výjimkou toho, že má 2 velká kola (a také 2 menší kola, která vypadají jako u dětského jízdního kola). Nemusíte být nadšenec do aut, abyste se zde bavili, ale pro milovníky motorů patří tohle muzeum – spolu s Muzeem Porsche (níže) – k nejlepším ve Stuttgartu.

Adresa: Mercedesstraße 100, Stuttgart

 

Schlossplatz – náměstí

Rozsáhlé náměstí Schlossplatz je ústředním bodem města. Velký otevřený prostor, který je obklopen budovami z minulosti Stuttgartu coby vévodské a královské metropole, má dobré využití. Jeho zelené trávníky a lavičky jsou oblíbené na opalování a jeho zahrady představují příjemná místa k procházkám za pěkného počasí. V listopadu náměstí ožije dětskými vánočními trhy s miniaturní vesničkou, svátečními atrakcemi a kluzištěm. Jubilejní sloup (Jubiläumssäule) vztyčený uprostřed v roce 1841 připomíná 25. výročí vlády krále Viléma I. Württenberského. Také zde najdete litinové podium (1871), fontánu a moderní skulptury od umělců, jako je Calder, Hrdlicka a Hajek. Jedné straně nám. Schlossplatz dominuje mohutný Nový palác (Neues Schloss). Palác (úvodní foto), který byl kdysi sídlem králů, byl vybudován v pozdně barokním stylu, dokončen v roce 1807 a dnes slouží zemské správě. Protější stranu tvoří Königstrasse, nákupní ulice pro pěší dlouhá 1200 m a patřící k nejdelším a nejlepším nákupním trasám v Německu. Končí u mohutného Hlavního vlakového nádraží (Hauptbahnhof), které až do nedávné renovace bylo památkou raného německého modernismu.

 

Státní galerie ve Stuttgartu

Stačí jediný pohled na barevný exteriér Státní galerie ve Stuttgartu (Staatsgalerie Stuttgart) a budete vědět, že se nejedná o nezáživné muzeum. Otevření nové budovy (1984), kterou navrhl britský architekt James Stirling a sama je mistrovským dílem současné architektury, znamenalo proměnu muzea v jednu z nejlepších sbírek umění v Evropě, a také jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v Německu. Přestože má vynikající zastoupení německého renesančního umění, a také holandských a italských mistrů 14.-19. století, Staatsgalerie je známá především svojí vynikající sbírkou obrazů 20. století. Sbírky se zvláštním zaměřením na klasickou modernu (1900-1980) zahrnují významná díla Henriho Matisse, Paula Klee, Marca Chagalla, Joana Miró, Maxe Beckmanna, Salvadora Dalího, Franze Marca, Vasilije Kandinského a Pabla Picassa.

Adresa: Konrad-Adenauer-Straße 30-32, Stuttgart

 

Muzeum Porsche

19 atrakcí Stuttgartu 3

Dynamická architektura budovy Muzea Porsche od studia Delugan Meissl, před níž se tyčí trojice sloupů ve tvaru „V“, má za úkol ztělesňovat povahu značky samotné. Uvnitř můžete sledovat vývoj vozů Porsche v expozicích a na vystavených vozidlech, kterých je více jak 80. Audioprůvodce (k dispozici také v angličtině) zdůrazňuje témata, jako je „DNA Porsche“, která žije v každém modelu od samého počátku značky. Nejoblíbenější částí muzea (i pro ty, kdo se o auta a závodění jinak nezajímají) je však interaktivní 12metrová stěna Porsche Touchwall, kde se můžete dotýkat rámečku a procházet více jak 3000 kreseb, fotografií, plakátů a inzerátů z rozsáhlého historického archivu. V interaktivní zvukové instalaci Porsche in the Mix, která je celosvětově originální, si můžete přehrávat zvuky motorů, troubení a brzdění různých modelů vozů v průběhu let a maximovat je do originálního zvukového záznamu. Poté, co si složíte vlastní dílo „Porsche hudby“, si ho můžete poslat domů emailem.

Adresa: Porscheplatz 1, Stuttgart-Zuffenhausen

 

Zámek Ludwigsburg 

Severně od Stuttgartu leží menší město Ludwigsburg s rozsáhlým, honosně vyzdobeným zámkem Ludwigsburg, který je jedním z největších a nejhezčích barokních paláců v Německu. Při výzdobě svých soukromých apartmánů vévoda Karel II. Evžen Württemberský rozhodně nešetřil, kdy zadal významnému malíři fresek Matthäus Güntherovi výzdobu stěn a vytapetování všeho včetně šaten ručně malovanými obklady. Zlatý hřeb představuje velkolepý Mramorový sál s nádhernými lustry a stropní freskou s mraky na modré obloze, která vytváří dojem otevřeného nebe. Nejstarší zachovalé zámecké divadlo v Evropě, stavba s galeriemi vybudovaný pro vévodu v roce 1757, si dodnes zachovalo původní jevištní techniku spolu se sbírkou vzácných kulis z 18. a 19. století. Muzeum zámeckého divadla vystavuje některé z geniálních mechanismů pro pohyb kulis a pro vytváření iluzí hromu, deště a větru. Neoklasicistický zámek Favorite je menší palác v areálu a rovněž přístupný návštěvníkům. Ludwigsburg nabízí řadu možností aktivit: kromě prohlídky apartmánů a divadelního muzea můžete poznávat krásné zahrady a barokní prostor Marktplatz. V prosinci se tu konají barokní vánoční trhy a na podzim probíhá oblíbený Dýňový festival.

Adresa: Schlossstraße 30, Ludwigsburg

 

Starý palác a Zemské muzeum

Na celou jednu stranu nám. Schlossplatz shlíží mohutný Starý palác(Altes Schloss). Nedochovaly se žádné pozůstatky z doby jeho vzniku v 10. století, přičemž současná budova s krásným nádvořím s několika arkádami byla postavena v letech 1553-78. V impozantní budově dnes sídlí Württemberské zemské muzeum (Landesmuseum Württemberg) s  fascinujícími sbírkami středověkého umění, hudebních nástrojů, hodin a hodinek, a také s velkolepou württemberskou královskou korunou a korunovační klenoty. Obzvlášť zajímavé jsou archeologické sbírky s vzácnými artefakty od pravěkých obyvatel jeskyní švábských hor včetně nejstarších lidských uměleckých prací na světě. K pozdějším keltským, římským a středověkým kusům patří bohaté nálezy z hrobů v podobě zbraní a šperků. Sbírka moderního skla patří k nejlepším v Evropě a skvělá sbírka krojů a textilu se zaměřuje na evropské dekorativní tkaniny z 18. století a textilie z období secese. V jižním křídle je palácový kostel z 16. století s hrobkami slavných dřívějších obyvatel a vysoké šlechty.

Adresa: Schillerplatz 6, Stuttgart

 

Zoologická a botanická zahrada Wilhelma

Zoologická a botanická zahrada Wilhelma (Wilhelma Zoologisch-Botanischer Garten), dnes jedna z největších zoo v Německu s více jak 2 miliony návštěvníků ročně, vznikla jako soukromé královské útočiště švábského krále Viléma I. Württenberského. Budovy byly postaveny v neomaurském stylu, oblíbeném mezi evropskou nejvyšší šlechtou v polovině 19. století, mezi zahradami ve velkém zeleném parku. K mnoha věcem, díky kterým tato zoo a botanická zahrada vyniká, patří způsob, jak pozoruhodné historické budovy našly nové využití coby prostředí pro zvířata a rostliny, a jak byly integrovány. Například v Maurské vile se dnes nachází kombinovaný dům pro zvířata a rostliny, zatímco pavilon, který kdysi představoval královu vyhlídku na řeku Neckar, dnes tvoří hlavní vstup. Pavilon Belvedere nad subtropickými terasami a Damašský sál jsou používány dodnes, tak jako krytá chodba obložená ozdobnou terakotou. Vynikající komplex pro africké lidoopy byl doplněn v roce 2013 především pro gorily a šimpanze bonobo, což jsou pouze 2 z téměř 1200 zde zastoupených druhů. Každý z nich, tak jako 8500 variant rostlin, je představeno ve speciálním domě nebo ohradě představující jeho zemi či prostředí. Patří k nim dům pro dravá zvířata, tropický dům, jihoamerická ohrada a dům stromových kapradin. Návštěva zahrad patří k oblíbeným aktivitám především pro děti, park a zoo jsou však příjemným místem pro všechny.

Adresa: Wilhelma 13, Stuttgart

 

Televizní věž ve Stuttgartu a kopec Birkenkopf

První televizní věž na světě by byla zajímavá sama o sobě, ale televizní věž ve Stuttgartu (Fernsehturm Stuttgart, 217 m) navíc nabízí vyhlídkovu terasu a restauraci s dalekými výhledy, které sahají přes město a údolí Neckaru do švábské krajiny až k pohořím Černý les (Schwarzwald) a Odenwald. Věž byla uvedena do provozu v roce 1956 a brzy se stala prototypem pro podobné stavby na různých místech světa, včetně Johannesburgu v JAR nebo Wu-chanu v Číně. Stuttgartský stavební inženýr Fritz Leonhardt navrhl inovativní betonovou stavbu s tím, že by se mohla stát turistickou atrakcí kromě své funkce vysílače, a brzy se stala jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě. Dostanete se k ní, když pojedete městským vlakem U-7, U-8 či U-15 nebo autobusem č. 70, a vystoupíte na zastávce Ruhbank.

Další zajímavá turistická atrakce na okraji města, rovněž skýtající výhledy do daleka, je kopec Birkenkopf vysoký 511 m a vybudovaný po II. světové válce výhradně ze sutin zničených budov. Jedná se o pozoruhodné místo, které zároveň vyzývá k zamyšlení, když víte, že stojíte na zbytcích města zničenoho válkou a při tom hledíte dolů na nové město, které se zrodilo z jeho popela.

Adresa: Jahnstraße 120, Stuttgart

 

Město Esslingen

19 atrakcí Stuttgartu 4

Pouze 17 km východně od Stuttgartu leží město Esslingen, které přitom působí jako úplně jiný svět. Jeho poloha na místě, kde protínaly dávné obchodní trasy řeku Neckar, byla podpořena stavbou dvou mostů v době raného středověku. Osada se rozrostla ve významné obchodní centrum chráněné hradem na kopci, jehož hradby a věže skýtají pěkné výhledy na staré město a Neckar. Dole ve starém městě si budete připadat, jako byste vstoupili do jiného století, když budete procházet ulicemi lemovanými hrázděnými domy. Dochovalo se jich více jak 200 a pocházejí z doby od 13. do 16. století. K dalším atrakcím patří kostel sv. Dionýsia s neobvyklým mostem mezi jeho vysokými věžemi a pěkná červená budova radnice se zvonkohrou a pohybujícími se postavami.

 

Grabkapelle na kopci 

19 atrakcí Stuttgartu 5

Na kopci Württemberg shlížejícím na Stuttgart a údolí Neckaru stojí Grabkapelle, pohřební kaple královny Kateřiny Württenberské, kterou nechal postavit Vilém I. po jejím předčasném úmrtí v roce 1819. Krásná stavba z let 1820-1824 je tvořena rotundou v neoklasicistickém stylu inspirovanou Pantheonem v Římě (pohřben je zde také Vilém). Bývá považována za nejromantičtější místo ve Stuttgartu, částečně kvůli krásnému prostředí, ale především kvůli Vilémově nápisu nad vchodem do kaple na památku jeho milované ženy: „Láska neumírá“.

Adresa: Württembergstraße 340, Stuttgart

 

Zámek Solitude

Zámek Solitude nacházející se na místě s vyhlídkou pár kilometrů od centra Stuttgartu byl vybudován v roce 1763 jako lovecká chata a letní sídlo pro vévodu Karla II. Evžena. Navržen byl v pozdně rokokovém a raně neoklasicistickém stylu a nejhonosnější místnosti se nacházejí v centrálním pavilonu. Zlatým hřebem je zářivý Bílý sál (Weisse Saal) s pěknou střechou ve tvaru kopule, bohatým zlacením a stropními freskami. Venku se můžete projít po udržovaném areálu a po Aleji Solitude, široké cestě lemované stromy, kterou nechal vytvořit vévoda Karel II. Evžen a která se táhne více jak 13 km mezi zámky Solitude a Ludwigsburg.

Adresa: Solitude 1, Stuttgart

 

Náměstí Schillerplatz a Stiftskirche

Starý palác je ohraničen náměstím Schillerplatz s památníkem Friedricha Schillera, básníka, filosofa, historika, dramatika a jednoho z nejvýznamnějších velikánů Německa. Na náměstí se koná květinový trh vždy v úterý, čtvrtek a sobotu dopoledne, zatímco prosinci se Schlossplatz (tak jako Marktplatz) stává místem vánočních trhů. Jednu stranu náměstí tvoří budova Alte Kanzlei („Staré kancléřství“), na jihozápadní straně je stará budova Fruchtkasten („Sýpka“) z roku 1390 a vedle ní kůr kostela Stiftskirche. Dvě nestejné věže Stiftskirche se tyčí nad malým zbytkem starého města Stuttgartu. Stiftskirche („kolegiátní kostel“) byl založen ve 12. století na místě staršího kostela z 10. století, přebudován v pozdně gotickém stylu v 15. století a zrekonstruován v roce 1958 po silném poškození za II. světové války. K hlavním atrakcím patří krásná renesanční série (16. století) postav hraběcího rodu Württemberských, a také pohřební krypty ze 17. století.

 

Vánoční trhy

Německo je proslulé svými vánoční trhy a jeden z největších a nejhezčích se koná v Stuttgartu, kde více jak 280 prodejců postaví své dřevěné boudy na náměstích Marktplatz a Schillerplatz, a také v ulicích a náměstích mezi nimi. Každá bouda je vyzdobena zelenými větvičkami a zářícími světýlky a jejich střechy nesou vánoční scény a motivy – každý rok se ostatně koná soutěž o cenu za nejlepší z nich. Prodejci vystaví fantastický výběr krásných ručně vyráběných dárků, jako jsou dřevěné hračky, keramika, keramické domečky, výšivky, loutky, pletené rukavice a ponožky, plstěné klobouky a vánoční výzdoba všeho druhu. Jídlo je k dostání všude: horké klobásy, perníčky, marcipán, čokoláda a pečené kaštany. Celá jedna strana nám. Schlossplatz je věnována dětem, s kolotočem, vyhlídkovým kolem a s autíčky jako obrovskými vánočními ozdobami. Děti se mohou projet miniaturním vláčkem, bruslit na kluzišti nebo vyrábět vánoční dárky a perníčky v boudách určených pouze pro děti. Speciální akce se konají snad všude – kapela v pestrém oblečení projde městem a na nádvoří Starého paláce vystoupí pěvecký sbor. Vánoční trhy ve Stuttgartu začínají na konci listopadu a pokračují do 23. prosince.

 

Muzeum umění ve Stuttgartu

Odvážný design velké skleněné kostky Muzea umění ve Stuttgartu (Kunstmuseum Stuttgart) je v ostrém kontrastu k palácům a dalším budovám shlížejícím na nám. Schlossplatz. Ale jeho prosklený exteriér a bílé vápencové stěny v interiéru jsou vhodným prostředím pro vynikající sbírku současného a modernistického umění. Štíhlé čisté linie, otevřené prostory a tlumené nepřímé osvětlení výstavních galerií zvýrazňují odvážné obrazy a výrazné barvy vystavených modernistických prací na 5000 m² expozičního prostoru. K hlavním atrakcím rozsáhlé sbírky muzea patří některé z nejvýznamnějších prací německých umělců Dietera Rotha a Willi Baumeistera, tak jako největší sbírka prací Otto Dixe. Jeho satirické malby zobrazují německou vyšší vrstvu v době po I. světové válce a popisky označují samotné subjekty, což jsou celebrity z 20. let 20. století. Speciální expozice zdůrazňují konkrétní hnutí a skupiny umělců, jako jsou např. švábští impresionisté.

Adresa: Kleiner Schloßplatz 1, Stuttgart

 

Vydejte se autem po Schwarzwaldské hlavní silnici

Jednou z nejkrásnějších silničních tras v Německu je 70 km dlouhá Schwarzwaldská hlavní silnice (Schwarzwaldhochstrasse). Cesta byla nazvána podle toho, že vede po hřebenech pohoří Černý les (Schwarzwald) a stoupá do výšek, přičemž skýtá pozoruhodné výhledy na údolí Černého lesa, údolí Rýna a pohoří Vogézy ve Francii. Trasa začíná v Baden-Badenu, 1 a čtvrt hodiny autem od Stuttgartu a vede po silnici Rte B500 na jih k městu Freudenstadt. Několik atrakcí na trase láká k zastavení. U ledovcového jezera Mummelsee se můžete vydat po stezce kolem jezera nebo si vypůjčit šlapadlo a poznávat jezero z jeho hladiny. Stezka divočinou k luxusní chatě Bühlerhöhe patří k oblíbeným trasám pro pěší túry, zatímco Lotharská stezka (Lotharpfad) skýtá fascinující pohled na to, jak se příroda zotavuje po ničivém hurikánu. V roce 1999 hurikán Lothar zničil 40 000 ha lesů v Bádensku-Württembersku. Lotharská stezka provede návštěvníky touto oblastí po dřevěných chodnících, žebřících, schodech a mostech přes poničené lesy nebo nad nimi, takže můžete vidět, jak se lesy obnovují i bez zásahu. Na trase se nacházejí různé zastávky a restaurace podávající tradiční pokrmy z oblasti Černého lesa. Můžete se vrátit na stejnou silnici pro jinou perspektivu pohledu nebo si vybrat trasu východní částí Černého lesa přes několik půvabných menších měst s hrázděnými domy.

 

Park a věž Killesberg 

19 atrakcí Stuttgartu 6
Killesbergturm

Park Killesberg, původně navržený v roce 1939 jako součást významné zahradnické výstavy, je pěkný 123akrový otevřený prostor nabízející návštěvníkům několik možností aktivit. Mnohé ze staveb pocházejí z doby jeho otevření a dodnes se používají pro květinové přehlídky, ale nejnovější zdejší atrakcí je neobvyklá věž Killesbergturm. Má tvar kuželu vysokého 40 m a tvoří ji kovová schodiště vinoucí se na ocelových lanech spirálovitě nahoru. Její otevřená konstrukce přitom může vyvolávat nervozitu, tak jako mírné houpání nejvyšších vyhlídkových plošin. Pokud budete chtít zůstat blíže zemi, prohlédněte si park z úzkokolejného vláčku, kde vagony tahá dieselová i parní lokomotiva; vláčky odjíždí často, takže můžete počkat na lokomotivu, které dáváte přednost. Budete-li ve Stuttgartu v červenci, nenechte si ujít Lichterfest Stuttgart, festival, během kterého park zdobí tisíce různých světel a světýlek.

 

Výstup na Eugensplatz

Na Eugenstaffel vede dlouhý výstup po širokém schodišti, které začíná vedle Státní galerie umění a vede do pěkného parku na kopci s vyhlídkou, Eugensplatz. Můžete se však ušetřit výstupu a vyjet nahoru autobusem č. 42 z Charlottenplatz po ul. Alexanderstrasse. Široké chodníky vedou dole po svahu porostlém zelení a přes střed parku se schodovým vodopádem. Na vrcholu stojí socha Galatey, postavy z řecké mytologie, pocházející z roku 1890. Park v létě představuje jeden z oblíbených cílů místních, protože skýtá chladný vánek, výhledy na město, a zmrzlinárna Pinguin je hned přes ulici.

 

Schweinemuseum – muzeum všeho s prasečí tematikou

Určitě jednou z nejméně obvyklých aktivit ve Stuttgartu (nebo kterémkoli německém městě) je návštěva prasečího muzea, Schweinemuseum.  Pokud existuje nějaká forma zobrazení tohoto domácího zvířete, zde ji najdete, od pěkně opracovaných skulptur a mistrovských pastorálních obrazů po porcelánové ozdůbky nebo růžové prasátko-princeznu z papírové hmoty oblečené do baletní sukýnky. Více jak 50 000 prasátek z celého světa je vystaveno kreativně a se smyslem pro humor, takže zaplňují 29 tematických místností. Jedna místnost je věnována pokladničkách-prasátkům, další vycpaným hračkám, zatímco místnost v podkroví větším kusům lidového umění. Expozice s popisy v němčině a angličtině se zabývají vším od historie a vědy až po mytologii. V Guinnessově knize rekordů je zapsáno jako „největší muzeum s prasečí tematikou na světě“ a až si ho prohlédnete, nebudete o tom pochybovat. Muzeum se nachází trochu dál od centra, ale je snadno dostupné vlakem U-9 nebo autobusem č. 56.

Adresa: Schlachthofstraße 2, Stuttgart

 

Sídliště Weissenhof

Nad severní částí Stuttgartu nedaleko Akademie výtvarného umění leží sídliště Weissenhof (Weißenhofsiedlung), průkopnická a významná lokalita v oblasti rozvoje bydlení vybudovaná v roce 1927 pro výstavu skupiny Werkbund. Tato skupina předních mezinárodních architektů, k níž patřil Le Corbusier, Mies van der Rohe a Walter Gropius, odhodila plynulé dekorativní formy secese a stanula v čele tím, jak přijala funkční geometrický design budov s minimem ozdob nebo bez nich. Bytové jednotky, které stojí napůl samostatně, navíc použily nové stavební metody, jako jsou ocelové rámy a prefabrikované prvky. Dochovalo se 11 z původních 21 budov, a dozvědět se o nich více můžete v Muzeu Weissenhof, které je umístěno v jedné z budov od Le Corbusiera.

Adresa: Rathenaustrasse 1- 3, Stuttgart

***

19 atrakcí Stuttgartu 7

KDE SE UBYTOVAT

Hlavní vlakové nádraží ve Stuttgartu je vzdáleno 5 minut chůze od nám. Schlossplatz, kolem kterého najdete několik hlavních turistických atrakcí a hlavní nákupní ulice. V centru Stuttgartu, které je obklopené kopci, může být v létě velmi horko a mnoho hotelů střední třídy a ekonomických hotelů nemá klimatizaci. Vynikající systém metra a tramvají usnadňuje pohyb z místa na místo, takže hotely na kopcích mohou skýtat příjemnější prostředí po letním dni stráveném prohlížením památek. Zde uvádíme hotely s dobrým hodnocením ve Stuttgartu.

Luxusní hotely: Kronen Hotel Stuttgart 4* je vzdálen 10 minut chůze od nádraží a od nám. Schlossplatz a nabízí bohaté snídaně. Balkony pokojů v luxusním hotelu Waldhotel Stuttgart 4* shlížejí na lesopark a hotel je vzdálen jen kousek metrem od centra; jeho vlastní kvalitní restaurace patří k několika špičkovým možnostem v okrsku na kopci. Jen kousek pěšky od centra najdete City Hotel Stuttgart 3* na svahu kopce, s restauracemi a na lince metra.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: jen pár bloků od obchodního okrsku se nachází Wartburg Hotel 3* s malými příjemnými pokoji a vstřícným personálem. O něco prostornější pokoje najdete v Hotelu Unger beim Hauptbahnhof 4* jen blok od vlakového nádraží. Elegantní moderní Maritim Hotel Stuttgart nabízí prostorné pokoje v tichém okrsku s restauracemi, jen 10 minut chůze od centra a na lince metra i tramvaje.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Motel One Stuttgart-Hauptbahnhof, v obchodním okrsku (který je pouze pro pěší) jen blok od hlavního nádraží a nám. Schlossplatz, má malé, prosté, ale pohodlné pokoje. Hotel Rieker Stuttgart Hauptbahnhof nabízí pokoje se základním vybavením na vynikajícím místě blízko vlakového nádraží. V centru města naleznete Novum Hotel Boulevard Stuttgart City, který stojí hned za radnicí a 3 bloky od Starého paláce a historického nám. Schillerplatz.

Akční nabídka ubytování: