Audi A8 L Security: nejbezpečnější Audi všech dob

Audi A8 L Security: nejbezpečnější Audi všech dob 1

Na mezinárodním autosalonu (IAA) ve Frankfurtu nad Mohanem bude k vidění nejluxusnější a zároveň nejbezpečnější model Audi A8 L Security. Jde o nejbezpečnější Audi všech dob, které nabídne nejvyšší stupeň ochrany VR 9. Splňuje tak nejpřísnější požadavky na obrněné civilní sedany.

Nová limuzína A8 L Security má řadu bezpečnostních prvků včetně krunýře, který posádku ochrání před většinou útoků. Ochranný prostor posádky sestává z ocelového pancíře, aramidových vláken, keramických komponent, hliníkových slitin a vícevrstvého skla, které má na vnitřní straně polykarbonátovou vrstvu. Jednotlivé díly se na místech spojů překrývají. Kromě neprůstřelnosti si Audi poradí i s explozemi – např. s ručními granáty, a to i díky krytu podvozku z hliníkových slitin.

V případě poškození pneumatik je auto schopné pokračovat v jízdě rychlostí do 80 km/h. Zajímavostí je, že již v základní výbavě obsahuje intercom, jehož prostřednictvím se posádka může spojit s okolním světem, i když jsou na autě zavřená všechna okna. Reproduktor je umístěn v mřížce chladiče.

Zájemci si mohou připlatit za patentovaný systém, který při převrácení vozidla či zablokování dveří dokáže pomoci pasažérům dostat se ven, a to díky náložím, které se odpálí a odblokují dveře.

V doplňkové výbavě je i protipožární systém, který se aktivuje stisknutím tlačítka nebo tepelným senzorem. Protipožární systém dobře ochrání zejména nejzranitelnější místa v autě, kterým jsou pneumatiky. Při přechodu přes plameny dokáží trysky ukryté v obloucích nad koly pneumatiky ochlazovat vodou. Zásobníky na tekutinu se nacházejí v kufru.

Dalším doplňkem je systém, který nahrazuje přívod venkovního vzduchu tím v zásobnících. Pokud by tedy auto procházelo zamořenou oblastí, stisknutím tlačítka lze ochránit posádku před vnějšími vlivy. Automobil může být vybaven i LED signálními světly pro jízdu v koloně, majákem, sirénou a nespočtem dalších prvků.

Audi A8 L Security má ve svém segmentu výjimečné postavení. Je jediným luxusním sedanem s pohonem všech kol s bezpečnostními prvky přímo od výrobce. Vzhledem k vysokému podílu hliníku je hmotnost vozidla relativně nízká a užitečné zatížení vozidla je více než 600 kg.

Audi A8 L má délku 5,27 metru a rozvor kol 3,12 metru. K dispozici budou dva mohutné motory V8 a W12. Čtyřlitrový osmiválec TFSI s výkonem 320 kW (435 k) a točivým momentem 600 Nm a 6,3-litrový dvanáctiválec FSI s výkonem až 368 kW (500 k) a točivým momentem 625 Nm. Auto je i přes těžké bezpečnostní prvky velmi svižné. Osmiválec akceleruje z nuly na sto za 7,5 sekundy, dvanáctiválec za 7,1 sekundy. Oba motory splňují emisní normu Euro 6 a k dispozici budou pouze s osmistupňovou automatickou převodovkou.

Nejbezpečnější Audi všech dob se dá objednávat ihned, s prvními dodávkami však třeba počítat až začátkem roku 2016.