Hlavní turistické atrakce Švédska

Hlavní turistické atrakce Švédska 1

Muzeum Vasa

Muzeum Vasa ve Stockholmu je nejoblíbenější muzeum Švédska, které dnes přiláká asi milion návštěvníků ročně. Od jeho otevření v roce 1990 ho navštívilo už více jak 20 milionů lidí a důvod je zřejmý. V roce 1628 s potopila válečná loď Vasa, chlouba švédské královské flotily, na své první plavbě. Loď ležela v ledové vodě více jak tři staletí, dokud neproběhla mimořádně ambiciózní záchranná operace v roce 1961. Dnes přicházejí návštěvníci z celého světa, aby si prohlédli tuto fascinující časovou kapsli. Návštěva Muzea Vasa, které zahrnuje 10 oddělených expozic, vyžaduje celý den.

Kde: Galärvarvsvägen, Stockholm

.

Skansen a Djurgården 

Skansen, největší muzeum světa pod širým nebem, je historická vesnice vytvořená z domů a statků z celého Švédska a představuje venkovskou i městskou kulturu různých období od roku 1720 až do 60. let 20. století. Spatřit zde můžete kostely, školní budovy, panské domy, obchody, mlýny, domovy dělníků, dílny řemeslníků (včetně vazačství knih, tiskárny, ševcovství, klempířství, výroby hřebenů a sklářství), pekařství, lanovku, sámský tábor se soby a řadu kompletních budov statků. Domy, farmy a dílny přivádějí k životu herci v kostýmech, kteří provádějí každodenní práce v domácnosti a na statku, a také představují řemesla a různé dovednosti. V zoo najdete zvířata, která jsou ve Švédsku původní, ale i výběr exotických zvířat a dětské zoo. Skansen se nachází v obrovském městském parku Djurgården, který je oblíbeným místem pro místní především v létě. Dále zde najdete tradiční kavárny, restaurace, snack bary i hotel. K dispozici je půjčovna jízdních kol a kánoí, pokud byste se cítili na nějakou tu fyzickou aktivitu, a pak je Abba the Museum (muzeum hudební skupiny Abba) a zábavní park Gröna Lund . Dostanete se sem trajektem z okrsků Gamla Stan či Slussen, nebo můžete jen tramvají či busem z náměstí Norrmalmstorg. Pokud byste chtěli jít pěšky, do parku se z centra dostanete za 15 minut. Více informací naleznete v návštěvnickém centru Visit Djurgården.

.

Gamla Stan – staré město 

Stockholmské staré město je známé jako Gamla Stan a je to malý hustě osídlený ostrov, kde město v polovině 13. století vzniklo. Velká část středověkého okrsku se zachovala dodnes, ale v typickém skandinávském stylu je vše čerstvě vytrhnuté a natřené. Kouzlo Gamla Stanu spočívá v jeho architektuře spolu s úzkými kamennými uličkami a náměstími, především hlavním náměstím Stortorget obklopeným domy kupců. Kromě spousty obchodů, restaurací a čajoven v tomto okrsku naleznete také Muzeum Nobelovy ceny, Muzeum pošty, Muzeum ekonomiky – Královský mincovní kabinet a několik kostelů.

Palác Drottningholm   

Pohádkový palác Drottningholm na ostrově Lovö je na seznamu památek UNESCO a stojí asi 11 km západně od centra Stockholmu (45 minut lodí). Palác pochází ze 17. století a dnes je oficiální rezidencí švédské královské rodiny. V malebném terasovitém parku je možné vidět bronzové sochy z Dánska a z Čech, které sem byly přivezeny jako válečné trofeje. Zastavte se rovněž v Čínském pavilonu pocházejícím z konce 18. století. Palácové divadlo (Drottningholms Slottsteater) je z 18. století a dodnes v letních měsících slouží k představením. V Divadelním muzeu (Švédském muzeu muzických umění) pak můžete spatřit dobové divadelní kostýmy a kulisy.

Stockholmské souostroví, Stromma Boat Tours 

Hlavní turistické atrakce Švédska 2

Stockholm bývá často označován jako Benátky severu: voda je všude a úžasné stockholmské souostroví (skärgården) zahrnuje asi 30 000 ostrovů. Na některých z nich jsou rozesety charakteristické červeno žluté dřevěné chaty, zatímco jiné jsou zcela přírodní. Při návštěvě města byste proto mezi prvními aktivitami měli podniknout vyhlídkovou plavbu, ať už po městě nebo v jeho okolí. Mnoho výletů zahrnuje oběd či večeři a všechny skýtají jedinečné pohledy na město. Také je možné se vydat na projížďku se zastávkami na místech, které Vás zaujmou. Když budete v centru města, typické lodi společnosti Stromma poskytující dopravu nemůžete minout.  

Kiruna a Ledový hotel 

Kiruna má stejnou zeměpisnou šířku jako centrální Grónsko a je nejsevernějším městem Švédska. Také je to metropole největší komunity v zemi, která sahá až k hranicím Norska a Finska. Půlnoční slunce zde můžete vidět od poloviny května do poloviny července. Původně to bylo laponské sídlo, které se začalo vyvíjet v město, když se zde na přelomu 19. a 20. století začala těžit železná ruda. Díky ní také došlok pozoruhodnému jevu: pokles podloží způsobil, že se celé město začalo pomalu posouvat na severozápad k úpatí hory Luossavaara.

Úplně první ledový hotel na světě, Ice Hotel v Jukkasjärvi leží asi 17 km od města. Hotel s jeho pozoruhodnými pokoji a vybavením (vše z ledu) se každý rok buduje znova z ledu z řeky Torne a v novém stylu. V létě je centrem pro vyznavače raftingu na řece, paddleboardingu ve stoje, rybaření a plavby na kanoi. Nejvyšší švédská hora Kebnekaise se tyčí 90 km na západ od Kiruny a 95 km na severozápad od NP Abisko (níže), odkud vede Lapland Railroad (laponská železnice) na západ do města Narvik na norském pobřeží.

Akční nabídka ubytování zde

Nejlepší ledové hotely

Hlavní turistické atrakce Švédska 3

Göta Canal

Kanál, který bývá často označován za největší technické dílo Švédska, pochází z počátku 19. století a má délku 190 km. Dnes je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí země a nabízí jedinečnou perspektivu pro pohledy na srdce Švédska. Kromě toho tím, že spojuje jezera Vänern a Vättern a s kanálem Trollhätte, tvoří část vodního spojení ze Stockholmu na severovýchodně až do Göteborgu na jihozápadě. Kanál zahrnuje 47 mostů a 58 zdymadel a sahá od od lokality Sjötorp u jezera Vänern až k lokalitě Söderköping u Baltského moře. K dispozici je výběr osobních výletních lodí, nebo si můžete pronajmout loďku a vydat se po kanálu samostatně.

.

Stockholmská radnice

Stockholmská radnice, jedna z nejslavnějších budov ve Švédsku, byla postavena v letech 1911 – 1923 z neuvěřitelných 8 milionů cihel. Je považována za jeden z nejlepších příkladů stylu národního romantismu a navrhl ji architekt Ragnar Östberg. Věž vysoká 106 m je zakončena třemi korunami. Velmi informativní prohlídka budovy Vás seznámí s její historií, a také s Nobelovou cenou, která se zde každoročně uděluje. Při prohlídce spatříte Modrý sál (Blå Hallen), kde se koná slavnostní oběd při cen, a Zlatý sál (Gyllene Salen) obložený mozaikou z 18 milionů dílků ze zlata.

Adresa: Hantverkargatan 1, Stockholm

.

Visby, Gotland

Hlavní turistické atrakce Švédska 4

Město Visby obehnané hradbami leží na ostrově Gotland, je prodchnuto středověkou historií a nabízí spoustu ruin kostelů porostlých růžemi, takže představuje obrovskou atrakci pro návštěvníky z celého světa. Městem se vinou malebné kamenné ulice a při jeho prohlídce snadno ztratíte pojem o současném moderním světě. Mnoho středověkých obchodních domů se stupňovitými štíty se dochovalo dodnes, stejně tak jako dřevěné stavby ze 17. a 18. staletí. Je zřejmé, že pověst Visby coby „perly Baltu“, a jeho status památky UNESCO, jsou zasloužené. Proto je prohlídka města starého asi 700 let nutností, ať už samostatně nebo s průvodcem. Město má 44 obranných věží a jeho hradby dodnes nesou stopy po útocích, takže jsou na dvou místech porušené. Kromě výborného trajektového spojení se sem dostanete letecky přímo ze Stockholmu a z několika dalších švédských měst.

.

Tematický park Liseberg, Göteborg

Liseberg je jedna z nejoblíbenějších destinací ve Švédsku, která každý rok přiláká více jak 3 miliony návštěvníků. Má obrovský výběr atrakcí od dětských kolotočů a pohádkových hradů až po adrenalinové jízdy pro milovíky rychlosti, autíčka a 4 horské dráhy. V létě se v parku konají koncerty a je oblíbeným cílem pro švédské rodiny s dětmi i pro zahraniční návštěvníky. Ve vánočním období se v parku konají krásné trhy. K dispozici je řada podniků s jídlem a v létě zde krásně kvetou květiny. Nejlepší výhled na Göteborg budete při jízdě na Velkém kole.

.

Öresundský most, Malmö

Z centra města Malmö se za 15 minut dostanete autem k Öresundskému mostu. Je známý v celém světě a byl uveden do provozu v roce 1999 po několika desetiletích plánování. Kromě toho stavbu proslavil také dánsko-švédský TV seriál. Fantastické technické dílo dnes spojuje Švédsko s Dánskem a s kontinentální Evropou. Most je železniční i silniční a na dánské straně se noří do tunelu, aby provoz v něm neměl vliv na letadla na letišti v Kodani. Můžete se vydat na výlet přes most a tunelem do sousedního Dánska a strávit nějaký čas prohlížením pamětihodností Kodaně.

10 nejzajímavějších mostů světa

Národní park Abisko, Laponsko

Hlavní turistické atrakce Švédska 5

V létě zde na několik týdnů bývá Země půlnočního slunce s 24 hodinami denního světla. Národní park má rozlohu asi 77 km2 a je známý svojí krásnou čistou přírodou a severskými druhy zvířat. Je skvělým místem pro zimní dobrodružství ve Skandinávii a pro dlouhé letní túry. Abisko leží přibližně 100 km na západ od města Kiruna a více jak 200 km za polárním kruhem v tzv. aurorálním oválu, což je oblast, kde je nejvyšší šance spatřit polární záři. Pravidelné lety spojují Kirunu se Stockholmem a do národního parku je možné se dostat také autobusem, vlakem a taxi. Pokud počasí dovolí, nenechte si ujít návštěvu pozoruhodné stanice pro pozorování polární záře Aurora Sky Station

.

Město Sigtuna

Idylické město Sigtuna, první město v zemi založené v roce 980 n.l., tj. v posledním století vikinské éry,  leží u jezera Mälaren v zelené krajině provincie Uppland severně od Stockholmu. Jeho výjimečnou historii spatříte ve středověkých kostlech, ruinách staveb, na runových kamenech i budovách, které se dochovaly dodnes. Na ulici Storgatan, která existuje více jak 1000 let, dnes naleznete zajímavé malé butiky s módou, designérským zbožím a řemeslnými výrobky. Autem se do Sigtuny dostanete ze Stockholmu za 45 minut, ze středověkého univerzitního města Uppsala za 30 minut a z letiště Arlanda za pouhých 20 minut.

Jumbo Stay – akční nabídka ubytování zde 

Katedrála v Lundu

Katedrála v Lundu je nejznámější katedrálou ve Švédsku a jedno z nejnavštěvovanějších míst v jižní provincii Skåne. Pochopíte proč, když budete stát před impozantní středověkou stavbou s nádhernou dvojicí věží. Založil ji kolem roku 1080 dánský král Knut IV. a jedná se o nejstarší a nejkrásnější románský kostel ve Švédsku. Současná budova pochází z 12. století. Nad oltářem se nachází nádherné vyřezávané retablo ze 14. století, práce mista ze severního Německa. Nejstarší částí katedrály je její krypta. Střechu nesou tesané kamenné sloupy s postavami, prý znázorňujícími mytického obra Finna, který podle pověstí katedrálu postavil. V uličce se nachází známý orloj ze 14. století s postavami Tří králů, kteří se objevují dvakrát denně: v poledne a v 15 hod. v týdnu, a ve 13 a v 15 hod. v neděli.

Adresa: Kyrkogatan 6, Lund