Přírodní divy Číny

Přírodní divy Číny 1

Pokud byste si měli vybrat jednu asijskou zemi, jejíž přírodní krásy si blíže prohlédnete, nejlepší volbou bude jistě Čína. Čína je v mnoha směrech obrovská: nejen co se týče rozlohy, ale také hospodářství, populace a historie. Díky tomu ji bez obav můžeme nazvat jednou z nejvýznamnějších mocností, které udržují svět v pohybu. Co se týče přírodních zdrojů a divů, vede Čína díky svojí spoustě úžasných přírodních lokalit. Zde uvádíme seznam 15 přírodních divů této mnohostranně bohaté asijské země.

 

Ťiou-čaj-kou, provincie S’-čchuan

Představte si místo s modrými a tyrkysovými jezery obklopenými vrcholy pokrytými sněhem, mnohopatrové vodopády a mimořádně bohatou flóru a faunu. Při pohledu na zdejší scenérii užasne každý; leží v Ťiou-čaj-kou („Údolí devíti opevněných vesnic“) v severní části provincie S’-čchuan a v každém případě nabízí mimořádné přírodní krásy. Oblast zabírá rozlohu 72 000 ha a nachází se na okraji Tibetské náhorní plošiny. V roce v roce 1992 získala status přírodní památky UNESCO a v  1997 Světové biosférické rezervace.

 

Wu-ling-jüan, provincie Chu-nan

Pamatujte si na vznášející se ostrovy nazvané „hory Hallelujah“ ve velkolepém sci-fi Avatar (2009)? Přesně tak vypadá Wu-ling-jüan. Někdy bývá lokalita srovnávána s kaňonem Bryce v USA, přičemž ji tvoří skupiny pískovcových věží o výšce asi 200 m stojících blízko sebe, mezi nimiž rostou stříbřitě zelené cedry. Na fotografiích většinou spatříte věže zahalené mlžnými mraky, takže vypadají, jakoby se vznášely ve vzduchu.

 

Řeka Li-ťiang, Kuang-si

V Číně můžete také absolvovat romantickou plavbu na Li-ťiang (řeka Li) v autonomní oblasti Kuang-si. Na bambusovém voru nebo ve velké klimatizované lodi se můžete vydat po klidných vodách řeky Li, a přitom vnímat malebnost krasových hor tyčících se v pozadí.

 

Soutěska skákajícího tygra, Jün-nan

Soutěska skákajícího tygra patří k nejlepším méně známým stezkám pro vyznavače pěší turistiky. Hučící říční kaskády se řítí krásně vytvarovanou soutěskou mezi Sněžnou horou nefritového draka a Sněžnou horou Haba. Úžasný kaňon o délce 16 km a výšce 4 km byl podle legendy pojmenován po tygrovi, který kaňon v nejužším místě přeskočil. Přitom je řeka součástí horního toku Jang-c’-ťiang, která je nejdelší v Asii.

 

Řeka Čchien-tchang, provincie Če-ťiang

Na první pohled vypadá Čchien-tchang jako kterákoli jiná řeka na světě – dokud se však neobjeví její mimořádně obrovská přílivová vlna. Čchien-tchang protéká kolem hranice provincií An-chuej a Ťiang-si a vlévá se do Jihočínského moře. Známá je především díky největší přílivové vlně na světě, která může dosáhnout výšky až 9 m a řítit se rychlostí 40 km/h. Na počest síle přílivu bývá v okolí označována jako Stříbrný či Černý drak, a také je úžasnou atrakcí pro surfaře.

 

Kamenný les, provincie Jün-nan

Jedná se o přírodní muzeum s kamenným lesem přírodního původu. Jedinečná vápencová formace je jedinou krasovou oblastí na subtropické planině ležící v nadmořské výšce  1500-1900 m. Vytvářela se 200 mil. let a je jedinečným dílem přírody vzniklým v důsledku geotektonických pohybů v prehistorické mořské oblasti s vápencovými usazeninami. Od roku 2007 je na seznamu památek UNESCO.

 

Žluté hory, provincie An-chuej

Hory Huang, známé spíše jako Žluté hory, nabízejí pět jedinečných věcí: úžasné východy slunce, skály s pestrými detaily, krásné borovice, majestátní moře mraků a uklidňující termální pramen, takže se jedná o scenérii patřící k nejfotogeničtějším v Číně.

 

Rýžové terasy v Lung-šeng, Kuang-si

I když jsou krajinné formace Longji („Dračí páteř“) lidským výtvorem, je to přírodní div předávaný z generace na generaci od dob dynastie Jüan. Zabírají rozlohu 66 km² na jihovýchodě kraje Lung-šeng. Pro turisty představují vizuální lahůdku, ale je třeba pamatovat také na to, že se jednalo o inovativní způsob zemědělství v minulosti.

 

Jezero Yamdrok, Tibet

Labutí nebo Nefritové jezero na náhorních pastvinách v Tibetu má délku 130 km a šířku 70 km. Úžasné sladkovodní jezero táhnoucí se pod horami zahalenými sněhem, je jedním ze tří největších posvátných jezer v Tibetu. Panoramický výhled na řeku z výšky je fantastický.

 

Vodopády Chuang-kuo-šu, provincie Kuej-čou

Když se na něj budete chvíli dívat, začnete si připadat jako ve sci-fi filmu: vodopád Chuang-kuo-šu má výšku 77,8 m a šířku 101 m. Obří dílo přírody dokonale ladí s kameny, stromy a okolní přírodou, takže je prostě úžasné. Bez ohledu na to, kde se postavíte nebo z jakého úhlu ho budete fotografovat, vždy lze zachytit jeho novou podobu, což dokazuje jeho jedinečnost.

 

Stříbrná jeskyně, provincie Kuang-si

Pokud si přejete poznávat také hlubiny přírody, pak vstupte do fantastického prostoru Stříbrné jeskyně. Jedná se o pěšky schůdnou jeskyni s řadou stalaktitů, které vypadají jako lesknoucí se stříbro; dramatické formace uvnitř jsou navíc zvýrazněny duhovým světlem. Legenda říká, že „ten, kdo byl jednou v Stříbrné jeskyni, nebude nikdy bez peněz“; kdo ví, můžete zde třeba objevit tunel ke skrytému pokladu…  

 

Nebeské jezero, provincie Ťi-lin

Nikdo by nenazval místo jako „nebeské“, kdyby tak opravdu nevypadalo, a pohled na Nebeské jezero dává jeho jménu jasně zapravdu. Nebeské jezero leží v kráteru na hranici mezi Čínou a Severní Koreou. Voda v odstínu královské modré tvoří vynikající popředí pro sopečnou kalderu hory Pektusan (Baekdu), která ho obklopuje. I když cesta sem může být náročná, takový pohled nenajdete nikde jinde na světě.

 

Poušť Taklamakan, Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang 

Věděli jste, že Čína má také poušť? Rozmanitý terén Číny zahrnuje mimořádně krásnou poušť Taklimakan, která leží v severozápadním regionu země a má rozlohu 337 000 km². Byla svědkem kroků dávných obyvatel a její zaznamenaná historie je dlouhá 4000 let. Zdejší písečné duny jsou pastvou pro oči.

 

Lu-šan, provincie Ťiang-si

Nádherné hora oválného tvaru je zároveň domovem Národního parku Lu-šan (UNESCO), takže se jedná o přírodní atrakci uprostřed přírodní atrakce. V Lu-šanu („hora Lu“) můžete navštívit známá místa, jako je Nesmrtelné jeskyně, Tříocasé prameny, jezero Luling, Botanické zahrady, a spousty dalších. Lokalitě se také přezdívá „letní metropole Číny“.

 

Yalong Bay, provincie Chaj-nan

Před zakončením své návštěvy Číny si můžete užít trochu zábavy na pláži v Yalong Bay. Zdejší pláže jsou v posledních letech dobře přístupné turistům a bílý písek se táhne po délce téměř 8 km. Tato poklidná úžasná pláž představuje ideální místo pro zakončení Vaší cesty.

Hlavní turistické atrakce Číny