Baleárské ostrovy: Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera

Baleárské ostrovy: Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera 1

Baleárské ostrovy zalité sluncem a lemované platinovým pískem patří k předním ostrovním destinacím v Evropě. Středomořské souostroví leží u pobřeží pevninského Španělska a nabízí hojnost zelených teras, chátrajících historických lokalit, odlehlých zátok i malebných kopců.

Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera mají na svém účtu velkou většinu turistiky na Baleárách. Největší ostrov Mallorca bývá sice často cílem „balíčkové“ turistiky, dnes však nabízí možnosti i pro návštěvníky hledající větší luxus. Přestože je letovisko Magaluf synonymem pro neony a spousty opilých zahraničních turistů, v poslední době ostrov zlepšuje svoji image, zchátralá letoviska jsou nahrazována moderními zařízeními a byla zavedena přísnější pravidla pro konzumaci alkoholu. Metropole ostrova Palma se proměnila v jedno z nejkrásnějších městeček Španělska.

Hedonistická Ibiza se dlouhodobě může chlubit vynikající klubovou scénou, která se soustřeďuje kolem metropole Města Ibizy, vysokých kaňonů v San António (Sant Antoni) a v plážovém letovisku Playa d’en Bossa.

Mimo vynikající kluby a spoře oděné tanečníky je však Ibiza nadále převážně venkovská a její někdejší kouzlo rozhodně nevymizelo. V tichém centru ostrova na úrodné červené půdě se daří olivovým hájům, bíle kvetou mandloně, a ani severní pláže rozhodně nejsou pusté.

Jak Ibiza, tak Mallorca nabízejí výjimečné pláže, Menorca však navíc dokonalé oblouky zátok. Návštěvníci se mohou vydat po stezce Cami de Cavalls vedoucí kolem ostrova, která jim nabídne hojnost mělkých zátok, čistého moře, skalnatých ostrůvků i tichých písčin.

Krásná jsou rovněž města na Menorce: metropole Mahón se strmými ulicemi a georgiánskou architekturou i Ciutadella s tichostí starého města.

Přestože turistika na Baleárských ostrovech vzrostla, ostrov Formentera se – tak jako Menorca – drží při zemi a zdejší snaha o ochranu pobřeží a schvalování pouze nízkopodlažních staveb přináší ostrovu tichost, jaké nemohou okolní ostrovy konkurovat.

Turistické kanceláře: 

Turistické pasy: 

Mallorca Pass Vám umožní navštívit některé atrakce zdarma (patří k nim katedrála Panny Marie v Palmě a Palma Aquarium). Dále zahrnuje slevy a vouchery pro návštěvu restaurací, obchodů, zábavních show, parků, jeskyní, muzeí, výletů a aktivit, a také zájezd autobusem s mnoha zastávkami (hop-on-hop-off bus) a plavbu lodi kolem přístavu v Palmě. Mallorca Pass platí na 1, 2, 3, 5 nebo 7 dní.

Baleárské ostrovy: Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera 2
Ibiza

Cestování na Baleárské ostrovy

Letecky

Na ostrovy Mallorca, Menorca a Ibiza míří řada mezinárodních letů. K aeroliniím nabízejícím lety z Velké Británie patří British Airways, Iberia, easyJet, Flybe, Jet2, Monarch, Ryanair a Thomson Airways. Kromě toho Air Nostrum provozuje lety mezi ostrovy.

Doba letu: z Londýna 2 hodiny 30 minut.

Po železnici 

Na Mallorce jezdí úzkokolejka z města Palma do města Sóller a tramvaj jezdí ze Sólleru do přístavu v Sólleru. Neplatí zde železniční pasy InterRail. Na ostatních ostrovech není žádná železnice ani jiná dráha.

Po silnici

Běžně dostupné jsou půjčovny aut a skútrů/motokol.

Lodí

Hlavní přístavy: Palma, Mahón a Ciutadella; pravidelné osobní lodě kotví také ve Městě Ibiza. 

Balearia provozuje trajekty přepravující také auta + rychlé trajekty z měst Barcelona, Dénia a Valencie, zatímco Trasmediterránea provozuje trajekty přepravující auta z Barcelony a Valencie. Balearia dále provozuje dopravu trajekty z Ibizy na ostrov Formentera, stejně tak jako společnost Trasmapi (doba cesty 30-40 minut). Corsica & Sardinia Ferries provozuje trajekty dopravující také auta na trase mezi Toulonem (Francie) a Mallorcou (plavba trvá 11 hodin).

 

Co dělat na Baleárských ostrovech:

  • pláže – zapózujte v nejlepších plavkách na pláži Las Salinas na Ibize, hledejte prázdný kousek písku na Formenteře nebo ideální malou zátoku, jako je Cala en Turqueta or Cala Macarella, na Menorce.
  • Ciutadella – prohlédněte si působivé dřívější metropoli Menorky s její katedrálou, elegantními paláci a středověkými kostely; jsou zde také dobré podmínky pro nakupování. Na druhé straně ostrova pak za návštěvu stojí dnešní metropole Mahón.
  • Dračí jeskyně (Cuevas del Drac) – zjistěte, proč je Mallorca proslulá svými jeskyněmi, především mimořádnou Cuevas del Drac, jejíž návštěva vrcholí nezapomenutelným koncertem na podzemním jezeře.
  • prehistorické stavby na Menorce – prohlédněte si aspoň jednu z prehistorických staveb Menorky pocházející od talaiotické  civilizace z II. tisíciletí př.n.l.; k nejvýznamnějším patří Talatí de Dalt.
  • Valldemossa – podnikněte pouť do krásného městečka a navštivte klášter, kde skladatel Frederic Chopin strávil zimu v letech 1838-9 se svojí milenkou George Sand, která se proslavila jako spisovatelka.
  • jachting – Baleárské ostrovy jsou vstupním bodem do Středomoří pro mnoho jachet a křišťálově čisté moře kolem ostrovů je ideální na plavání, šnorchlování a potápění.

12 turistických atrakcí Mallorky