12 turistických atrakcí Mallorky

12 turistických atrakcí Mallorky 1

Mallorca je nádherný středozemní ostrov s krásným počasím, úžasnou scenérií a vynikající kuchyní. Je to největší z Baleárských ostrovů, které jsou součástí Španělska, ale má drsnější krajinu, která působí více surrealistickým dojmem. Skalnaté hory a zelené zalesněné svahy strmě spadají k moři. Dramatické útesy kolem malebného pobřeží nabízejí senzační vyhlídky a zátoky se lesknou čistým mořem. Návštěvníci bývají nadšení historickými městy a půvabnými vesnicemi plnými turistických atrakcí, jako jsou středověké kostely, staré hrady a muzea umění. Výhodou Mallorky je kombinace kultury a přírody. Díky ní můžete navštívit velkolepou gotickou katedrálu v metropoli a pak se opalovat na krásné pláži. Můžete se projít historickou vesnicí Alcúdia, obdivovat klášter z 15. století nebo relaxovat v luxusním přímořském letovisku Puerto Portals.

Kulturní metropole Palma de Mallorca

Krásná metropole Palma de Mallorca nabízí dokonalou kombinaci relaxace u moře a kultury. Dvě impozantní památky, katedrála a hrad, dávají městu prestiž evropských metropolí. Velkolepá katedrála Catedral de Mallorca (La Seo) shlíží na Starý přístav a z dálky působí jako maják víry. Monumentální pískovcová budova pochází ze 13. století, ale dokončena byla až v 17. století. Její velkolepá gotická fasáda zahrnuje sochařské ozdoby, které jsou dílem sochaře Guillerma Sagrery. Návštěvníci obdivují interiér katedrály s několika loděmi zvedajícími se do výšky 44 m. Mohutný prostor zabírá plochu 6600 m2. Nádherná vitrážová okna včetně několika rozetových (největší z nich pochází z roku 1370) osvětlují svatostánek a dávají mu nadpozemská záři. Interiér z velké části nově upravil slavný katalánský architekt Antoni Gaudí na počátku 20. století. V Capilla Real (Královské kapli) se nachází Gaudího gigantický baldachýn ve tvaru trnové koruny. Capilla de la Trinidad (Kaple Svaté Trojice) ukrývá sarkofágy králů Jakuba II. a III.. Od vchodu na jižní straně katedrály mají turisté nádherný výhled na zátoku. Impozantní hrad Castillo de Bellver z 13. století leží na vrcholu kopce 3 km od historického centra Palmy de Mallorca. Kdysi královská pevnost s nezvyklým kruhovým půdorysem byla ovlivněna východní architekturou. Most vede do hradního dvora, který obklopují románské a gotické arkády. Hrad je přístupný veřejnosti a zahrnuje historické muzeum a kapli. K dalším atrakcím patří muzeum Fundación Pilar i Joan Miró umístěné v domě, kde tento umělec žil; muzeum ukrývá vynikající sbírku jeho maleb, kreseb a soch. Pokud raději odpočíváte u moře, nejbližší možností je plážový okrsek Cala Major. Široká písčitá pláž bývá v létě velmi oblíbená. K dalším plážím patří Playa de Palma a Playa del Arenal.

 

Alcudia: staré město

Alcudia obklopená bujnou zelení a borovými lesy je jedním z nejpůsobivějších měst na Mallorce. Úžasně zachovalé zděné středověké město je známé svými historickými památkami, vynikající kuchyní a tradičními festivaly. Město leží v blízkosti moře a bylo opevněno proti útokům pirátů, které ve středověku představovaly nebezpečí. Ze starých hradeb se dochovaly pouze brány Xara, Palma a Bastion of Sant Ferran z renesančního období. Alcudia nabízí charakteristické prostředí starého světa s klikatícími se středověkými ulicemi a renesančním domy podobnými palácům. K významným kostelům patří Santa Ana a Sant Jaume a barokní kaple Sant Crist s obrazem Krista z 15. století. Alcudia má také své archeologické lokality, protože město bylo zbudováno na místě starého římského sídla. Zbytky římských domů, fóra a amfiteátru se nacházejí jižně od kostela Sant Jaume. Také v blízkosti města se nachází několik zajímavých turistických atrakcí. Pokud máte rádi pozorování ptactva, národní park La Albufera v zátoce během roku přiláká více jak 200 druhů ptáků. Nedaleko leží oblíbená přímořská destinace, letovisko Puerto Alcudia s písčitou pláží, stylovou pobřežní promenádou a nabídkou restaurací. Zdejší pobřeží zahrnuje mnoho zátok s křišťálově čistou vodou. Yannick & Ben Jakober Foundation je vynikající muzeum moderního a současného umění (pro veřejnost otevřeno je v úterý, komentované prohlídky pouze po domluvě od středy do soboty). Je to eklektické muzeum vzdálené asi 7 km od Alcudie, umístěné v krásném zahradním prostředí se sochařským parkem.

 

Puerto Portals: luxusní přímořské letovisko

Luxusní přímořské letovisko na jihozápadním pobřeží Mallorky je oblíbenou destinací španělské královské rodiny a dalších návštěvníků, kteří udávají trendy. Pěkné přístaviště je plné luxusních jachet a přitahuje módní lidi do svého jachtového klubu, stylových obchodů, kaváren a restaurací. Se svojí spoustou butiků a nablýskaných drahých aut (běžně jsou zde k vidění Ferrari a Porsche) projíždějícími kolem působí Puerto Portals jako menší verze monackého Monte Carla. K možnostem aktivit na pobřeží patří procházky s obdivováním scenérie a se zastávkami v designérských prodejnách. Další oblíbenou aktivitou je návštěva gurmánských restaurací, jako je michelinská restaurace Tristan, méně formální bistro Tristan a Flanigan Restaurant. Mnoho kaváren a restaurací má příjemné venkovní patio, kde si můžete užívat středomořského slunce. Nedaleký Marineland představuje atrakci pro rodiny s dětmi. Děti si zde mohou hrát ve vodním parku a podívat se na vystoupení delfínů a lachtanů. Poblíž se rovněž nachází Mood Beach Club s krásnou pláží a gurmánskou restaurací.

 

Valldemossa – město na kopci a kartuziánský klášter

V malebném prostředí mezi pohořím Tramuntana a Středozemním mořem leží historická vesnice Valldemossa s mnoha půvaby. Strmé ulice pro pěší a budovy se starými kamennými fasádami vytvářejí mimořádné prostředí. Hornatá oblast má bohatou vegetaci a svahy končí u pláží a zátok. Pod městem na kopci leží pěkný přístav Port of Valldemossa, který dodnes působí jako rybářská vesnička. Turisté si mohou pochutnat na čerstvých mořských specialitách v místních restauracích. Real Cartuja de Valldemossa, nádherný kartuziánský klášter, byl postaven ve 14. století na místě staré maurské pevnosti Alcazar. Po více než 400 let skýtalo tohle tiché prostředí duchovní inspiraci kartuziánským mnichům, kteří zde žili a modlili se. Klavírista Frédéric Chopin a spisovatelka George Sand v klášteře strávili zimu 1838-1839 a místnost, kterou si pronajali, je dnes přístupná veřejnosti. Během té doby Chopin složil své preludium Kapky deště a další práce, zatímco George Sand napsala knihu Zima na Mallorce. Rozsáhlý areál kláštera zahrnuje rovněž Palacio Rey Sancho ze 14. století, vybudovaný pro krále Jakuba II. Aragonského.

 

Krásná pobřežní scenérie v Sólleru

Pěkné městečko leží v idylickém údolí, obklopené krásnou scenérií s olivovými háji a citrusovými sady, které sahají až k moři. Proslulý vlak v Sólleru nabízí turistům projížďky zdejší nádhernou krajinou; jízda probíhá v klasickém starosvětském železničním vagoně. Návštěvníci se rovněž mohou dostat do Solleru vlakem z Palmy de Mallorca. Ve městě se nachází několik významných historických památek včetně farního kostela Sant Bartomeu ze 14. století, památníku věnovanému „svatému srdci Ježíšovu“ a kláštera Sa Capelleta u silnice Lluc. Za městem a za svahem Coll de Soller se nachází palác Alfabia, který byl kdysi sídlem maurského vezíra. Jeho nádherné zahrady rozkvétají vonnými citroníky a pomerančovníky, datlovými palmami a bambusy. Palác byl navržen v barokním stylu a ukrývá cenný nábytek a obrazy. V údolí leží přístavní vesnice Port of Soller s malebným přístavištěm a zelenými kopci v pozadí. V přístavišti kotví mnoho člunů, menších lodí a jachet.

 

Pláže v Llucmajor

Pokud hledáte slunečnou dovolenou na pláži, Llucmajor je ideální volbou. Nachází se asi 25 km jižně od Palmy de Mallorca a je to pozoruhodný úsek mallorského pobřeží s mnoha krásnými zátokami, plážemi a útesy. Obranné věže z 16. století kolem pobřeží Llucmajor nabízejí pozoruhodné výhledy. Playa del Arenal je rozsáhlá pláž, která sahá až k Palmě de Mallorca (pláž sdílejí také sousední města). Klidné moře kolem pláže El Arenal je ideální na plavání, zatímco část pláže je vyhrazena pro surfaře. Pláž nabízí jachtařský klub, turistickou kancelář a veřejné toalety. Vypůjčit si můžete slunečníky, lehátka a vybavení pro vodní sporty. Na chráněném místě ve spodní části přílivové zátoky leží pláž Cala Pi, která nabízí přírodní kouzlo, přestože je obklopená hotely a ubytovacími zařízeními. Cala Pi je písčitá pláž s mírným křišťálově čistým mořem, které je ideální na potápění. K dispozici je půjčovna slunečníků a lehátek. Další možností je malá zátoka vedle sídla Cala Blava. Pláž je velmi tichá a nabízí skvělé výhledy na zátoku Palma Bay. Kromě toho Llucmajor přitahuje golfisty kvůli svému golfovému hřišti, a také vyznavače námořních sportů, protože se jedná o vynikající místo na plachtění.

 

Přístavní město Pollença  

Pollença je známá svým rušným přístavem a krásnou zátokou s úžasně modrým odstínem moře. Město leží ve stínu kopců Pollença a Calvari a má dva významné staré kostely. Nuestra Señora de los Angeles (Panny Marie Andělské) je městský farní kostel z 18. století zbudovaný na místě staršího kostela ze 13. století. Odtud vede schodiště s 365 schody obklopené cypřiši k barokní poutní kapli Iglesia de Puig del Calvari. Historické centrum města je vzdáleno jen pár kroků od pláže. Oblíbenou volbou je Port de Pollença, dlouhá pláž s nádherným bílým pískem a s mírnými vlnami. Pláž nabízí jachtařský klub, půjčovnu vybavení pro vodní sporty, veřejné toalety a sprchy, a také půjčovnu slunečníků a lehátek. Cala en Gossalba je izolovaná pláž na odlehlém chráněném místě přístupná pouze pěšky nebo člunem; pobřeží je spíše štěrkové než písčité. Obě pláže Cala en Gossalba i Port de Pollença jsou ideální na potápění. Asi 6 km od města Pollença leží rybářská vesnice Puerto de Pollença. Odtud vede krásná cesta severovýchodním směrem (21 km) k mysu Formentor na samém konci dlouhého úzkého poloostrova. Na Cabo Formentor se nachází honosný Barcelo Formentor Hotel s výhledy na moře. Po 15 km jízdy kolem pobřeží na druhé straně zátoky naleznete vyhlídku Mirador de Mal Pas.

Akční nabídka Barceló Formentor Hotel

Malebné historické město Artà

Historické město Artà leží v údolí, které rozkvétá mandloňovými, olivníkovými a fíkovníkovými háji. Hory u Artà skýtají krásné pozadí a kopce se táhnou do dáli (jméno Artà je odvozeno od arabského výrazu pro zahradujertan). Od městského farního kostela Iglesia de Transfiguración del Señor (Proměnění Páně) vede třída lemovaná cypřiši až na vrchol kopce, kde stojí pevnost a kaple Santuari de Sant Salvador (Svatého Spasitele) shlížející na město. Turisté se zde mohou těšit z nádherných výhledů, s červenými střechami města semknutými k sobě a se zelenou krajinou. V Artà spatříte dochované zbytky starých hradeb, které dominovaly městu, a mnoho starých domů podobných palácům, jako je Na Batlessa, kde je umístěna městská knihovna. Ve městě rovněž najdete michelinskou restauraci Restaurante Andreu Genestra na ul. Carretera de Palma a Manacor v nádherném prostředí s výhledy na krajinu z venkovní terasy. U Artà se nachází archeologická lokalita Ses Paisses, klášter Monasterio de Santa Maria de Bellpuig, františkánský klášter Sant Antoni de Pádua ze 17. století a Ermita de Betlem (poustevna) obklopená pustou krajinou s křovinami a skalnatými kopci. Další atrakcí je Cuevas de Arta, jeskynní systém s působivou krápníkovou výzdobou.

 

Deia – vesnička umělců

Půvabná vesnice umělců ležící ve Valle de los Naranjos (Údolí pomerančů) asi 15 km od Solleru stojí na svahu kopce, obklopená zvlněnými kopci a vonnými citrusovými plantážemi. Charakteristické kamenné domy mají střechu z tašek a zelené okenice, typickou kombinaci venkovské středomořské architektury. Básník Robert Graves si cenil zdejší idylické prostředí a žil zde mnoho let, čímž inspiroval řadu dalších kreativních jedinců, kteří ho následovali. V domě Ca N’Alluny, kde Graves bydlel, je dnes umístěno muzeum přístupné veřejnosti. Deià je příjemné místo, které můžete prozkoumávat a nasávat zdejší krásnou scenérii. Město je rovněž známé svojí vynikající baleárskou kuchyní a může se chlubit několika dobře hodnocenými restauracemi: je to michelinská Es Raco d’es Teix, cenami ověnčená El Olivo v luxusním Hotelu La Residencia 5*   a romantický podnik Restaurante Sebastian, který podává tradiční mallorskou kuchyni. Také mimo historické centrum Deia se nachází několik zajímavých turistických atrakcí. Cala Deia je malá zátoka s maličkou pláží a mořem, které je ideální na plavání. Pokud si budete přát senzační výhledy a klidné útočiště v přírodě, vydejte se ven z městečka do krásného kláštera Monestir de Miramar a zahrad Son Marroig na Carretera de Valldemossa. Idylické prostředí návštěvníky nadchne svými zahradami a jejich úpravou, kde mohou spatřit terasy, pavilony, mosty pro pěší a pagody. Klášter Miramar navíc skvělé pozemky s balkony s výhledem na dramatické útesy a tmavě modré moře u pobřeží.

Akční nabídka ubytování Hotel La Residencia

Tiché městečko Petra

Petra je tiché městečko vzdálené 43 km od Palmy de Mallorca a umístěné na seznamu španělského Majetku kulturního zájmu. Nejvýznamnější památkou je klášter, kde chodil do školy mnich, kněz a misionář Junipero Serra. Ve městě se také nachází vynikající muzeum, které líčí práci Junipero Serry, který se narodil v Petře. Další poctou tomuto misionáři je festival konaný každoročně třetí neděli v září. Živá akce je provázena průvody s působivými alegorickými vozy a pestrobarevnými květinovými dary. K dalším zajímavým památkám v Petře patří Iglesia de San Pedro (kostel sv. Petra), gotický kostel s fasádou připomínající pevnost, Convento de Sant Bernardí (klášter sv. Bernarda), poklidné útočiště vytvořené františkány, a Santuario de Nostra Senyora de Bonany (svatostánek Panny Marie z Bonany), neobarokní kostel, který se tyčí na vrcholu kopce.

 

Cala Figuera – rybářský přístav

Na nádherném pobřeží s klidnými tyrkysovými vodami leží Cala Figuera, půvabná rybářská vesnice s atmosférou odlehlého místa. Její nabílené domy se shlukují na svahu kopce, který sahá až k moři, kde mnoho místních rybářů každodenně opravuje své sítě. V časných ranních hodinách pak přivážejí do doků denní úlovek, který je připravený k prodeji na trhu, a pak použitý do vynikajících pokrmů. Jak lze čekat od pobřežního města, Cala Figuera nabízí skvělý výběr rybích restaurací, které podávají čerstvé místní ryby. Kolem přístavu a okraje moře vede scénická pěší stezka, která pak stoupá mezi útesy; stojí za to se po ní vydat kvůli krásným výhledům na zátoku. Milovníci slunce a vody najdou oblíbenou pláž Cala Santanyi 4 km jižně od Cala Figuera. Odlehlá čistá písčitá pláž bývá ceněna kvůli svému klidnému křišťálově čistému moři. Mnoho návštěvníků se sem vydává plavat, šnorchlovat nebo potápět.

 

Pláže na pobřeží Calvia

Pobřeží Calvi s pozoruhodnou drsnou krajinou se táhne po délce 50 km a klikatí kolem úpatí kopců, útesů a zátok. Naleznete zde mnoho krásných pláží a odlehlých ostrůvků lákajících vyznavače slunce a milovníky přírody. K nejhezčím plážím patří Cala Vinyes, malá písčitá pláž s klidným mořem ideální na plavání a koupání. K dispozici je půjčovna lehátek a slunečníků, nejsou zde však veřejné toalety. Playa de Palma Nova je vysoce hodnocená pláž s vynikajícím vybavením včetně veřejných toalet, bezbariérového přístupu, sprch a půjčovny plážových slunečníků, lehátek a dlaších potřeb. Pláž je obzvlášť oblíbená u rodin s dětmi díky klidnému moři a tomu, že zde členové pobřežní hlídky vybudovali speciální dětskou část. Písčitá pláž má délku téměř 2 km, takže je zde spousta místa, a je skvělým místem pro vodní sporty a sportovní potápění. K dalším plážím na pobřeží Calvia patří Playas Paguera, městská pláž s veřejným zařízením, a Cala de Santa Ponsa, rozsáhlá pláž s jachtařským klubem, půjčovnou slunečníků a lehátek a turistickou kanceláří.

Přírodní divy Španělska 

***

12 turistických atrakcí Mallorky 2
pláž Calo des Moro

Kde se ubytovat

Luxusní hotely: Palma de Mallorca disponuje celou řadou luxusních hotelů, kdy AH Art Hotel Palma 4* je stylový butikový hotel, který nabízí stylové současné prostředí se starožitnými akcenty. Nachází se na centrálním místě v blízkosti turistických atrakcí starého města – stejně tak jako další vynikající butikový hotel Posada Terra Santa 4*. V něm hosté mohou využít širokou škálu zařízení včetně venkovního bazénu, sauny, restaurace s pokojovou službou a snídaní v ceně; k dispozici je také spa s kompletním servisem. Turisté hledající luxusní hotel pouze pro dospělé ve stylovém městečku Port de Pollenca jistě ocení Hoposa Pollentia Hotel 4* s krásnými pokoji s ještě krásnějšími výhledy, nacházející se hned u pláže. Zařízení zahrnuje bazén na střeše s lehátky s nebesy (cabana beds), fitness centrum a snídaně v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Hotel Can Mostatxins 4* v Alcudii je umístěn ve dvou budovách starých sídel se současným designem interiérů a skvělými hostiteli, a přitom nabízí luxusní prostředí za ceny střední třídy. K jeho zařízení patří krytý bazén v úžasném prostředí, spa s kompletním servisem a mnoho dalšího. Viva Blue & Spa 4*, cenově dostupný hotel vhodný pro rodiny s dětmi v Playa de Muro, je vzdálen jen 100 m od pláže hned vedle přírodní rezervace. Hotel nabízí dětský klub a několik bazénů; pokoje a apartmány jsou prostorné. Dobrou volbou v této kategorii je rovněž Hoposa Bahia Hotel 3* v Port de Pollenca. Stojí přímo na pláži v chráněné zátoce a mnoho jeho pokojů nabízí vynikající výhled na moře. Hotel má dobrou restauraci a snídaně je zahrnuta v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Ferrer Concord Hotel & Spa je ekonomický plážový hotel v letovisku C’an Picafort, který nabízí all inclusive pro ty, kdo chtějí plně využít jeho zařízení, k němuž patří restaurace, spa, aktivity pro děti, fitness centrum a krytý i venkovní bazén. V Port de Pollenca se nachází dobrý ekonomický hotel Pension Bellavista, skromný, ale „pet friendly“, v němž je umístěna jediná zdejší restaurace pro vegetariány a vegany. Hotel Abelux patří k cenově nejdostupnějším hotelům v Palma de Mallorca, který najdete hned vedle centra města, jen 10 minut pěšky od stanice metra. K dispozici jsou pokoje s přístupem na terasu; hosté se mohou těšit na snídani v ceně, Wi-Fi připojení a vstřícný personál.

Akční nabídka ubytování:

Tipy na výlety

Skákání ze skal pro menší skupiny: milovníci adrenalinových aktivit ocení výlet pro malé skupiny (4,5 hodiny) do pohoří Serra de Tramuntana. K aktivitám patří slaňování skalních stěn a skákání ze skalních říms do vody, a také překračování strží a potoků. Výlet zahrnuje kompletní instrukce, takže jsou vítáni i začátečníci.

Atrakce severního pobřeží Mallorky – jednodenní komentovaný výlet:  celodenní komentovaný výlet s prohlídkou severního pobřeží Mallorky je vynikající způsob, jak spatřit některé z hlavních atrakcí ostrova. Informovaný průvodce Vás se vším blíže seznámí, zatímco se Vy mohou těšit z celé řady zážitků, včetně času stráveného na plážích na mysu Formentor, nakupování na místním tržišti, výletu lodí do městečka Port of Pollenca a obdivování panoramatická scénérie z vyhlídky Mirador Es Colomer.