Návštěva Ibizy s omezeným rozpočtem

Návštěva Ibizy s omezeným rozpočtem 1

Město Ibiza

Jakmile přistanete na letišti, vydejte se přímo k autobusové zastávce venku – taxi je tu drahé a v hlavní sezóně na něj můžete čekat ve frontě až hodinu. Autobus č. 10 obsluhuje v létě tuto trasu dlouhou 10 km každých 15 minut a vysadí Vás přímo v přístavu (nevystupujte na autobusovém nádraží, protože je poměrně vzdálené od centra).  Město Ibiza nabízí spoustu možností ekonomického ubytování, mezi nimi však pár naprosto vynikajících.  Hostal Parque (2lůžkový pokoj od 65 EUR) stojí na vynikajícím místě na zeleném náměstí přímo pod hradbami Starého města. Pokoje jsou moderní, s klimatizací a wifi připojením, a tři podkrovní aticos mají k dispozici soukromou krytou terasu. Venkovní kavárna dole je velmi oblíbená u místních lidí (mj. nabízí nejlepší kuřecí řízek, escalope de pollo, za 8 EUR). Naproti na náměstí se nachází malebný Casa Huéspedes Vara de Rey (2lůžkový pokoj od 53 EUR), rozlehlý pension s bohémskou atmosférou; požádejte o pokoj s výhledem. Začněte procházkou do Dalt Vila (doslova „vysokého města“), které je památkou chráněnou UNESCO a labyrintem kamenných uliček a nabílených zdí. V turistické kanceláři na na ulici Vara de Rey je bezplatně k dispozici audioprůvodce v 6 jazycích. Podívejte se po tajném únikovém tunelu za kostelem na ulici Calle de San CiriacoHlučný barevný středověký festival konající se vždy v květnu nabízí vstup zdarma a díky různým představením a vystoupením, potulným muzikantům, zpěvu a tanci patří k nejzajímavějším způsobům, jak poznat Dalt Vila. Podobně jako Velikonoční týden (Semana Santa) s průvody (procesími) s pochodněmi vycházejícími z úžasné katedrály nabízí velkolepou gotickou podívanou, a to zcela bezplatně. Pokud chcete dále poznávat historii, projděte se tajemným okrskem Sa Penya s domem na skále od pozdního architekta Erwina Bronera (vstup zdarma), který představuje triumf modernismu.   

Návštěva Ibizy s omezeným rozpočtem 2
staré město Ibiza

Na oběd se vydejte na Staré tržiště (Mercado Viejo), kde najdete Nico u stánku BioLunch, kde dostanete kus domácí organické tarta de puerros (pórkový koláč quiche za 2,75 EUR). Bude na papírovém tácku, takže se můžete dál procházet vedlejšími uličkami plnými butiků a vybrat si kavárnu na chodníku, kde si dáte skleničku růžového vína rosado (za 2 EUR). Pokud dáváte přednost zdravější stravě, zamiřte do Es Tap Nou (Carre Madrid 18), prodejny s ovocem a zeleninou s připojenou kavárnou-barem. Vyberte si čerstvé plodiny, ze kterých Vám zde připraví vynikající salát s pečeným kozím sýrem, tuňákem nebo s uzeným lososem za asi 5 EUR. Pokud se stojíte o další kulturní zážitky, vynikající Kulturní centrum S’Alamera (Vara de Rey) nabízí zdarma interaktivní výstavy umění a fotografií souvisejících s Ibizou. Přístav ožívá kolem 20 hod., tak si dejte drink mimo nábřeží, abyste ušetřili asi 50% ceny, a pak si obsaďte stůl na chodníku ve vyhlášené pizzerii El Pirata (Calle Garijo 10b). Přitom budete moct pozorovat davy lidí mířících do klubů a na večerní vystoupení, pouliční umělce a vystupující herce travesti (drag queens), a pokud zde strávíte dostatečně dlouho popíjením mojita, vynahradí Vám to další zábavu či představení. Vydatnou místní večeři můžete dostat v nedalekých restauracích Comidas San Juan (Carrer Montgri 8), Bon Profit (Plaça des Parc 5, údajně zavřeno) nebo Los Pasajeros (Calle Vicente Soler 6 – snažte se uchytit romantický balkón se stolem pro dva). Nabízejí vynikající domácí jídla, jako je grilované maso, tapas či těstoviny, za nejnižší možné ceny.  Na Ibize je velmi oblíbené japonské suši, které je však zároveň velmi drahé. Jedinou výjimku představuje nová restaurace Sushiya Aoyama (Plaza sa Drassaneta 13), kde seženete čerstvé suši a saké na malém historickém náměstí za pouhých 20-25 EUR.

Mnohé bary nabízejí každý večer živou hudbu, a proslulý Teatro Pereyra (Calle del Comte Rossello, údajně zavřeno) je z nich nejproslulejší. Pokud však hledáte opravdu výhodné ceny, měli byste se vydat do klubu Pacha (Avenida 8 de Agosto), což je asi nejslavnější disco v jižní Evropě. Vstupní poplatky jsou sice mimořádně vysoké (až 70 EUR, ale je možné sehnat vstupenky od 39 EUR, když si je zakoupíte předem online). Kromě toho však také existuje trik: rezervujte si oběd v restauraci Pacha, a získáte tím volný vstup do klubu (restaurace má však minimum, které zde musíte utratit, jehož výše závisí na konkrétním večeru, bývá od 70 EUR výše). Tento večer sice nebude levný, dostanete však špičkové služby a jídlo. V jiném případě se můžete vydat do města do klubu Underground, což je skromný, ale vynikající noční klub se skvělými DJ, místní atmosférou, levným pitím a vstupním poplatkem dle dohody na místě.

Jih  

Ostrov Ibiza je známý svými plážemi, které jistě budete chtít navštívit. K některým z nich se dostanete autobusem, ale bývá lepší si pronajmout auto – nejlepší ceny naleznete na doyouspain.com. (tip: pozor na nabídky, které vyžadují, abyste předem zaplatili plnou nádrž benzínu – jejich „domácí“ benzín totiž bývá až o 50% dražší než běžně na benzínkách). Salinas je skvělá pláž, kde můžete začít, a kterou tvoří 1,6 km dlouhý úsek bílého písku. Vezměte si s sebou ručník, protože zapůjčení lehátka stojí 8 EUR, a dalších 8 EUR se platí za slunečník. Nabízí sice skvělé plážové restaurace, ale pouze zlomek jejich cen za jídlo zaplatíte v supermarketu u silnice (napravo hned předtím, než vstoupíte na solné pláně), kde si můžete koupit plněnou bagetu (bocadillo) se šunkou a sýrem. Jídlo balené ve fólii spolu s lahví vychlazeného vína rosado (Marqués de Cáceres je dobré, levné a všude k dostání) Vás vyjde na necelých 8 EUR, zaměstnanci supermarketu Vám víno otevřou a poskytnou Vám plastové kelímky. Pokud máte v plánu bydlet přímo na pláži, Hostal Mar Y Sal (2lůžkový pokoj od 60 EUR) nabízí čisté pokoje se základním vybavením, slušnou restauraci a noční bar na terase vzdálený pouze 20 kroků od písku pláže. O kousek dále nabízí Boutique Hostal Salinas 3* (2lůžkový pokoj od 97 EUR) každý večer bezplatnou párty s DJ pro návštěvníky pláží pořádanou v nádherné zahradě, a kromě toho v létě také jednou týdně představení flamenca. Dále na pobřeží se nachází oblast Cala Jondal se známými plážovými podniky, jako je restaurace Blue Marlin. Dále od pobřeží se rozmístěno pár dalších dobrých zařízení, jako je Tropicana s poklidnou karibskou atmosférou a nenákladným plážovým menu. V neděli večer se zde koná bezplatné vystoupení živé hudby ve stylu salsa a tropical. Dávejte si však pozor na skryté poplatky za lehátka, slunečníky či výměnu bavlněného povlečení. Vedlejší bar Alegria je však levnější, má pěknou vyvýšenou polohu a koktejlovou „happy hour“. Ještě lepší bude, když se během cesty zastavíte v supermarketu Rincon de Es Codolar u silnice a zásobíte se zde úžasnými domácími empanadas (pikantní jihoamerické pečivo). Milovníci historie jistě ocení nedalekou jeskyni Sa Caleta. Ukrývá skvělou rybí restauraci (bez telefonu, ale nenechte se oklamat jejím omšelým exteriérem, je drahá), ale také nestarší památky na Ibize, zbytky fénického sídla z 654 př.n.l.. Můžete si je zdarma prohlédnout a k dispozici jsou také informace v mnoha jazycích.   

Návštěva Ibizy s omezeným rozpočtem 3

Pokud však pláže nejsou Vaším šálkem kávy, vydejte se do vnitrozemí, které můžete poznávat a zažít zde dobrodružství. Pokud máte zájem o pohledy z výšky, ale bez nákladů spojených s letem balonem, vydejte se do bílé vesničky Sant Josep de sa Talaia. Vypravte se pěšky od Baru Bernat Vinya podle namalovaných šipek, proplétejte se nahoru ven z vesnice směrem na nejvyšší kopec ostrova, kterým je Sa Talaia. Výstup je namáhavý a klima horké, takže si vezměte pokrývku hlavy a vodu, avšak výhledy z vrcholku naprosto nepřekonatelné: když je jasno, můžete spatřit jak Mallorcu, tak vnitrozemí. Po druhé straně kopce se vydejte dolů zpět do vesnice (což celkem zabere asi 3 hodiny) a zastavte se v Pizzerii Es Verge na velkou levnou pizzu a vychlazené čepované pivo. Další nezbytnou zastávkou je výhled na tajemnou skálu Es Vedrà zvedající se z moře kousek od pobřeží. Vydejte se po silnici z vesničky Es Cubells k pláži Cala D’Hort a dívejte se po odbočce doleva směrem k zálivu Sa Pedrera. Zaparkujte na konci uličky a jděte kousek pěšky, abyste se mohli podívat na ostrov z útesů. Nakupování v jižní části ostrova se točí kolem rozlehlého blešího trhu San Jordi. V sobotu dopoledne se zdejší závodní dráha zaplní stánky s oblečením, s nábytkem a s různorodou směsicí všeho možného. Kromě veteše zde však narazíte také na skutečné poklady. V baru uvnitř pak můžete dostat levné sendviče a panáky místního likéru hierbas.

Pokud se chcete vydat na párty, naleznete zde spoustu dobrých možností. Obecně řečeno, pláž Playa d’En Bossa není ničím pozoruhodná, avšak navštívit známou párty We Love… v klubu Space (který byl několikrát zvolen nejlepším klubem světa) konanou vždy v neděli je nutnosti: naleznete zde nejlepší DJ světa, festivalovou atmosféru a známou obrovskou terasu klubu Space. Party začíná brzy, a když sem dorazíte před 21 hod., zaplatíte polovinu (20 EUR). Sant Antoni je další párty centrum na Ibize, které nemá nejlepší pověst, zato jeho slavnou pláž „sunset strip“ milují všichni. Kterýkoli den v týdnu se můžete bavit v Café Mambo, kde se konají nechvalně známé pre-party pořádané barem Pacha; setkáte se zde s DJ, jako je Erick Morillo a David Guetta, kteří vystupují zdarma, vyhněte se však astronomickým cenám v klubu. Stejný západ slunce, ale bez přemrštěných cen, naleznete, když vyjedete ven z města směrem k restauraci Cala Gracioneta (povedou Vás ukazatele), kde najdete krásný Hostal La Torre (Urbanizacion Cap Negret 25), tradiční hotel na útesu, jehož terasa nabízí nenákladné jídlo a pití spolu s panoramatickým výhledem na západ slunce nad mořem (na dobu západu slunce je potřeba mít předem rezervaci stolu). Pokud máte v plánu se ubytovat v oblasti, Casa Datscha (Apartado de Correos 24) nabízí 2lůžkové pokoje od 56 EUR v krásném mimoměstském prostředí s bazénem, uměním, nádhernými výhledy a dokonce s bezplatným barem.

Španělsko – co dělat a na co se podívat 

Sever

Sever Ibizy je ve znamení relaxace a wellness a nenajdete lepší místo na relax než v luxusním venkovském lázeňském hotelu Atzaró 4*. Přestože jsou pokoje drahé (od 370 EUR v hlavní sezóně), cenami ověnčený areál a zařízení jsou vynikající (20 m dlouhý závodní bazén na plavání, turecké lázně, sauna, balinéské postele s nebesy) a ceny 25 EUR na den (35 EUR červen-srpen), anebo 40 EUR (60 EUR) i s obědem. Vynikající mezinárodní společnost pro jógu Formentera Yoga používá hotel Atzaró jako svoji základnu na Ibize a nabízí navíc možnost kempování, takže si zde můžete užívat luxusních zážitků bez „luxusních“ cen. Ve střediscích pro jógu začínají ceny od 1375 EUR za týden v luxusní vile, ale mohou klesnout až na 800 EUR, pokud si zvolíte ubytování ve formě luxusního kempování (tzv. glamping). Ani to sice není levné, ale znamená velkou úsporu. Další dvě centra jsou v provozu od 15. do 22. července a od 4. do 11. srpna – více se dozvíte na jejich stránkách. Můžete se zúčastnit bezplatných lekcí jógy na pláži Benirràs, kde se neděli při západu slunce také koná meditativní bubnovací session. Skvělým místem, kde si rodiny mohou dát večeři, je restaurace Aura, která nabízí dětská jídla zdarma, pokud zde rodina usedne před 20,15 hod., a to každý den kromě pátku. Kromě toho Aura nabízí hudbu patřící k nejlepším na Ibize, a to zcela zdarma: úterní vystoupení hudební skupiny Nightmares On Wax a páteční DJ Antz skytají více zábavy zdarma, než si vůbec dovedete představit. Nenákladné ubytování naleznete v jednom ze dvou skvělých kempů: Camping Es Cana požaduje za stan pro 2 od 6,50 EUR za noc, anebo se můžete ubytovat v pěkné chatce cabaña pro 2 osoby od 25 EUR. Plážový Camping La Playa Cala Martina má bohémskou atmosféru a velmi příjemný plážový bar s podobně nízkými cenami. Další bleší trh se nachází v nedalekém letovisku Cala Llenya (vždy v neděli, po celý rok) s místním barem nabízejícím jídlo a pití za velmi rozumné ceny.

Akční nabídka ubytování: 

.

Formentera

Návštěva Ibizy s omezeným rozpočtem 4

Dovolená na Ibize nemůže být kompletní bez návštěvy idylického ostrova Formentera. Dostanete se tam trajektem, který vyplouvá každou hodinu z města Ibiza, kdy plavba tam a zpět stojí 42 EUR. Pokud byste měli více času, vydejte se do hotelu Figueretas, odkud se na ostrov Formentera můžete dostat za 15 EUR pomalejší lodí, která Vás vysadí na pláži. Až dorazíte do přístavu La Savina, budete potřebovat další dopravu. Taxi zde není levné, takže si vypůjčte dvoukolové vozidlo a vyjeďte. Motorka s 125cc Vás vyjde na 41 EUR na den v hlavní sezóně, proč byste ale v ráji měli spěchat? Místo ní raději sáhněte po skútru s 49cc za 35 EUR a vydejte se na cestu. Projděte se po velkolepé pláži Illetes a plavejte, nebo se broďte, k idylickému opuštěnému ostrůvku Isla S Espalmador, v jehož středu se nachází horké bahenní prameny, které představují bezplatné přírodní lázně. Místo oběda si můžete objednat luxusní piknik od společnosti Ibiza Delivers, která Vám za cenu od 25 EUR včetně doručení poskytne různé druhy šunky a sýra nejlepší kvality, čerstvé saláty a vychlazené víno rosado Can Rich. Pokud Vám to vše přijde příliš krásné, než abyste hned odjeli, ubytujte se v letovisku Es Pujols v perfektně čistém hotelu Hostal Voramar 3*. Snídaně formou bufetu, která je v ceně ubytování, představuje dobrou příležitost si nabrat potraviny na celý následující den strávený na pláži. Pokud však chcete raději spát přímo na pláži, Las Dunas Playa 2* nabízí plážové bungalovy, bazén s barem a nejlevnější piňa coladu podávanou na břehu.

Akční nabídka ubytování: