Tipy na barevné úpravy podlahy

Tipy na barevné úpravy podlahy 1

Povzneste svůj domov pomocí tohoto inspirativního průvodce.

Nátěr na podlahy musí být odolný. Podlaha snáší velký nápor, když po ní chodíme, jezdíme různými kolečky a vyléváme na ni tekutiny, a přitom očekáváme, že bude stále vypadat dobře. Věnujte podlaze tedy trochu péče a pozornosti a popřemýšlejte o natření barvou, což je to skvělý způsob, jak dát různým typům podlahy zcela nový vzhled. I silně opotřebenou starou podlahu lze pomocí barvy změnit k nepoznání, přičemž existuje celá řada barev pro různé prostory včetně garáže.

 

Proč natírat podlahy?

Ve srovnání s náklady na pokládku nové podlahy (a při následování trendů, jako je terakotová podlaha), jsou tipy na barevné úpravy podlahy cenově výhodnou variantou. Pokud Vás barva omrzí, stačí podlahu jednoduše znovu natřít. Nebo pokud zjistíte, že jste udělali velkou chybu, vypůjčíte si podlahovou brusku a dáte podlahu do původního stavu. Natírání podlahy je opravdu snadný a účinný způsob, jak změnit vzhled místnosti nebo vytvořit designový prvek, ať už jde o celoplošnou barvu, pruhy, šachovnici nebo složitější vzor.

„Natření podlahy je dobrý způsob, jak zakrýt opotřebovanou podlahu a přidat barvu do prostoru,“ říká návrhářka interiérů Raili Clasen.Buďte připraveni buď žít s opotřebením, nebo počítejte jednou ročně s opravou. Nedávno jsme natřeli naše kancelářské podlahy jasnou bílou barvou a brzy jsme si uvědomili, že není vhodná k základní barvě na stěnách. Můžete investovat do hladkého námořního nátěru, který zvládne veškerý provoz mnohem lépe než běžný nátěr do interiéru. Jako zajímavou obměnu můžete na prknech namalovat pruhy nebo vybrat super výraznou barvu do menšího prostoru, jako je domácí kancelář.“

Barvy na podlahy se dělí na 2 typy: domácí barvy, které jsou obvykle na vodní bázi, a profesionální barvy, které se obvykle vyrábějí na bázi polyuretanu, latexu nebo epoxidu. Barvy na bázi vody jsou lepší pro vnitřní použití a schnou mnohem rychleji, asi 2-4 hodiny, takže jsou ideální na místa s vysokým provozem, jako je chodba, schody nebo podesta. Barvy na vodní bázi jsou bezpečné pro děti a šetrné k životnímu prostředí, odolné, trvanlivé a s minimálním obsahem těkavých látek (VOC). Polyuretanové a epoxidové barvy jsou určeny pro použití na vytíženějších místech, jako je veranda, terasa, betonové plochy a garáž (ačkoli některé barvy na vodní bázi lze použít i venku).

Tipy na barevné úpravy podlahy 2

Natřené dřevěné podlahy jsou asi nejrozšířenějším typem, se kterým se v domácnostech setkáte, a jejich ošetření zvládne i domácí kutil. Nejlépe zde fungují barvy na vodní bázi, kde je na výběr mnoho odstínů. Pro tradiční nebo venkovský vzhled je skvělou volbou šachovnicová podlaha, ať už černobílá nebo s použitím jiných barev. Znamená však trochu více práce, protože podlahu je potřeba změřit, nakreslit čáry a malířskou maskovací páskou vyznačit mřížku předtím, než nanesete první nátěr. Šachovnicová technika funguje dobře i venku na terase a fantastická je v dětském pokoji, když použijete jasné barvy. Barvou namalovaný schodišťový běhoun (obrázek) představuje další jednoduchý, ale účinný nápad, a vyjde levněji než skutečný běhoun z koberce nebo sisalu. Můžete namalovat i lem, aby vypadal ještě realističtější. Další skvělý nápad, který je v současné době „in“, vlnovkový vzor (chevron). Pokud máte dřevěnou podlahu a chcete ji oživit, použijte mořidlo na dřevo jiného odstínu/barvy a vytvořte vzor rybí kost, čímž vznikne zcela nový vzhled. Také v kuchyni, koupelně nebo v zimní zahradě je možné vytvořit efekt dlažby pomocí barvy a šablony.

 

Jak natřít podlahu se šachovnicovým vzorem

Natření šachovnicové podlahy jsou dobrý způsob, jak poměrně snadno modernizovat místnost.

Než začnete, vyzkoušejte si, jak budou barvy fungovat na Vaší podlaze, abyste zjistili, zda nějaké skvrny neprosáknou,“ říká odbornice na barvy a nátěry Annie Sloan. „Poté podlahu umyjte teplou vodou s čisticím prostředkem a houbou, ale nepoužívejte chemikálie. Pomocí svinovacího metru a tužky nakreslete linie a ostré hrany vytvořte podle maskovací pásky.

Annie přechází na seznam specifik. „Vyberte si barvu, začněte od nejvzdálenějšího bodu v místnosti od dveří a pomocí malého štětce s plochým okrajem a vyplňte čtverečky. Jakmile první nátěr zaschne, naneste druhý nátěr, který necháte zcela zaschnout před nanesením posledního nátěru – pravděpodobně budete potřebovat 2 až 3 vrstvy. Po zaschnutí nátěr projde procesem tvrdnutí a „zrání“, který trvá asi 14 dnů. Po podlaze budete moci chodit, ale opatrně a jemně.“

Tipy na barevné úpravy podlahy 3
ilustrační foto

Jak natírat betonovou podlahu

Betonové podlahy získávají na popularitě nejen díky svému nadčasovému vzhledu, ale také proto, že jsou velmi odolné. Dobrou volbou pro tyto podlahy je Garage Floor Paint, protože je navržena tak, aby je chránila před olejovými, mastnými a benzínovými skvrnami. Snadno si poradí s betonovou nebo kamennou podlahou uvnitř i venku a je ideální na terasy a verandy. Nebo můžete zvážit epoxidový nátěr, který někteří profesionálové používají. Je pevný, trvanlivý a nabízí dlouhodobou ochranu pro většinu povrchů, ale nedoporučuje se na terasy, protože není odolný vůči UV záření. Ohledně natírání betonových podlah jsme požádali o radu odborníka.

„Betonovou podlahu umyjte a naneste základní nátěr, a předtím zajistěte, že bude odstraněno veškeré lepidlo nebo zbytky staré barvy a povrch důkladně vyčištěn,“ říká Ruth Mottershead z Little Greene. „Tenká vrstva naší ´inteligentní podkladové vrstvy ASP´ se hodí na všechny betonové nebo kovové podlahy, a pak můžete nanést 2 vrstvy zvolené barvy.“

 

Na co myslet, když budete uvažovat o barvě podlahy

Když je řeč o barvách, často uvidíte písmena VOC – to znamená těkavé organické sloučeniny, které jsou viníkem silného zápachu tradičních barev, což je důsledek uvolňování znečišťujících látek do ovzduší, když barva schne. Vyberte si tedy barvu s minimálním nebo nízkým obsahem VOC, která je bezpečnější, příjemněji se nanáší a žije s ní, a také je šetrnější k životnímu prostředí. Do této klasifikace spadá většina moderních podlahových barev ředitelných vodou. Před natíráním se však ujistěte, že je místnost dobře větraná. Nezačínejte v rohu, abyste nebyli nakonec zahnáni do protějšího, ale na straně místnosti naproti dveřím a postupujte směrem dozadu. Tmavá barva není vždy tou nejlepší volbou. Sice se traduje, že na tmavých podlahách není tolik vidět špína, ale zato je na nich vidět prach, vlasy a drobky. Natřené podlahy také mohou vytvářet chytré optické klamy. Když stěny a podlahu natřete světlou barvou, prostor bude působit větší. Pokud zvolíte lesklý nebo saténový nátěr, bude se od něj odrážet světlo. Pomocí tmavé barvy pak dodáte podlaze dramatičnost. Pokud máte dlouhý a úzký prostor, zvažte namalování vodorovných pruhů, aby se prostor zdál širší.

 

Jak natírat podlahu

Nejprve odstraňte veškerý nábytek. Příprava je klíčová, proto se před jakýmkoli nátěrem ujistěte, že je podlaha důkladně vyčištěna. Před začátkem natírání zakryjte podlahové lišty a zárubně malířskou páskou. Pokud jde o dřevěnou podlahu, která předtím ještě nebyla natřena, nejprve utěsněte všechny suky pomocí základního nátěru a vyplňte praskliny víceúčelovým tmelem na dřevo. Poté povrch ošetřete základním nátěrem na dřevo. Pokud byla podlaha už natřena, nebude potřeba základní nátěr. Pak povrch odmastěte, důkladně obruste a naneste 2 vrstvy podlahové barvy, mezi jednotlivými nátěry nechte 4 hodiny. Můžete použít štětec, váleček nebo aplikátor. Pracujte na 2 podlahových deskách zároveň a natírejte ve směru struktury dřeva. V případě betonové nebo kamenné podlahy může být potřeba povrch nejprve zdrsnit, abyste jej mohli natřít, což může záviset na barvě, kterou používáte. Pokud je zde podlaha už nějaký čas, mohou na ní být skvrny od oleje a mastnoty, takže před nanesením základního nátěru použijte speciální čistič betonu dostupný ve specializovaných prodejnách. První vrstvu barvy je vhodné nanést štětcem kvůli důkladnosti, další další nátěry už mohou být válečkem.

 

Jaká barva je nejlepší na dřevo?

Do kuchyně a koupelny, kde dochází z rozlití nebo rozsypání různých látek, je lepší použít polyuretanový nátěr, který lépe obstojí v podmínkách každodenního života. Je však také důležité zvolit nátěr s protiskluzovou úpravou.

„Stejně jako všechny naše ´inteligentní barvy´je také naše ´inteligentní podlahová barva´ bezpečná pro děti a šetrná k životnímu prostředí, odolná a trvanlivá, takže je ideální pro domov, kde je rušno,“ říká Ruth Mottershead z Little Greene. „Pokud by došlo k nehodě, barva je omyvatelná a snadno se čistí, přičemž poskytuje dokonalou úpravu do místností s velkým provozem, jako jsou schody, chodby a podesty.“